ندپرایس: برنامه ای برای دور دیگر مذاکرات نداریم/ صالحی : با تعلل در احیای برجام وارد کلاف سر درگم می شویم

barjamانقلاب اسلامی در هجرت: پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای موسوم به برجام، با روی کار آمدن دولت بایدن، این مذاکرات از سرگرفته شد. با پایان حکومت حسن روحانی و آغاز حکومت ابراهیم رئیسی این مذاکرات که بنا بر گزارشها،پیشرفتهایی در آن حاصل شده بود متوقف شد. اما با میانجیگری و تلاش اتحادیه اروپا بار دیگر از سر گرفته شد. در این گفتگوها، مذاکره بین ایران و آمریکا غیر مستقیم و از طریق واسطه انجام می گیرد. اما این دور از مذاکرات با شروطی که طرفین برای ادامه مذاکره گذاشتند به بن بست کشیده شده است. آخرین دور از این مذاکرات در هفته گذشته در دوحه،پایتخت قطر بود که موفق نبود.

اما علیرغم بی نتیجه بودن مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا با واسطگی اتحادیه اروپا در دوحه به قصد احیای برجام ، تلاش اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات ادامه دارد. بنا بر گزارش روز جمعه خبرگزاری بلومبرگ اتحادیه اروپا در تلاش است تا پس از سفر جو بایدن به منطقه خاورمیانه زمینه برگزاری دور جدیدی از مذاکرات احیای برجام را فراهم آورد.

ندپرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اما، روز سه‌شنبه گفت که ایالات متحده فعلا برنامه‌ای برای برگزاری دور دیگری از مذاکرات با ایران ندارد. وی در کنفرانس خبری خود با مطرح کردن خواسته های مکرر غیربرجامی و فراتر از توافق از سوی ایران بر عدم جدیت و تعهد ایران در این گفتگو ها تاکید کرد و گفت که توافق برای همیشه روی میز قرار نخواهد داشت.

اما در ایران؛ علی اکبر صالحی رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی در گفتگویی با شرق در باره عدم مذاکره هشدار داد و گفت: "اگر در احیای برجام تعلل کنیم، وارد کلاف سردرگمی می‌شویم که باز کردنش با خداست". امیر عبداللیهان وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه در تویتی از گفتگوی تلفنی با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داد.

همانطور که ملاحظه می شود هر چه زمان می گذرد ایران در وضعیت ضعیف تری در مذاکرات قرار می گیرد. بر خلاف آنچه خامنه ای گمان می کرد که با غنی سازی ۶۰ درصدی غرب مجبور به تسلیم خواسته های ایران خواهد شد آمریکا تاکنون حاضر نشده است امیتازی به ایران بدهد.