۲۲ پناهجو از جمله سه کودک در آب های ساحلی لیبی غرق شدند

mohajer
سازمان بین المللی مهاجرت، از وقوع یک حادثۀ تراژیک جدید برای شماری از پناهجویان در دریای مدیترانه و غرق شدن ۲۲ پناهجوی اهل مالی که در حال رساندن خود از این منطقه به اروپا بودند، خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل متحد روز سه شنبه اعلام کرد که ۲۲ پناهجو در سواحل لیبی غرق شده اند و ۶۱ بازماندۀ این حادثه، توسط گارد ساحلی لیبی نجات یافته و به ساحل منتقل شده اند.
سازمان ملل به نقل از بازماندگان این حادثه اعلام کرد که قربانیان همگی اهل کشور مالی بوده اند و به دلیل غرق شدن قایق حامل پناهجویان، جان خود را از دست داده اند.
در همین حال، سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) اعلام کرد که این قایق ۹ روز در دریای مدیترانه بوده است و ۶۱ بازماندۀ این حادثه نیز اکثراً اهل مالی هستند.

سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت، تصریح کرد: «این گروه ۸۳ نفره از پناهجویان در تاریخ ٢٢ ژوئن، از شهر بندری "زُواره" در شمال غربی لیبی و در ۶٠ کیلومتری مرز تونس، سوار قایق شده بودند».
وی افزود: «سه کودک هم در میان جان باختگان این حادثه بوده اند و برخی از پناهجویانی که جان سالم به در برده اند، در وضعیت سلامتی بدی توسط گارد ساحلی لیبی نجات یافته و سپس به کمک مسئولان سازمان بین المللی مهاجرت به بیمارستان ها منتقل شده اند».
سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت، در ادامه گفت که برخی از پناهجویانی که از این حادثه جان سالم به در برده اند، به بازداشتگاه «المیا» در لیبی منتقل شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لیبی در سال های پر هرج و مرج پس از سرنگونی دیکتاتوری معمر قذافی در سال ٢۰١١ در جریان یک قیام مورد حمایت ناتو، به مسیری کلیدی برای مهاجرت غیرقانونی به اروپا تبدیل شده است.
خبرگزاری فرانسه با اشاره به مسیر پرخطر مدیترانۀ مرکزی برای مهاجران و پناهجویان، نوشته است که با این وجود هزاران نفر به امید دستیابی به زندگی بهتر در اروپا به سختی با قایق از این مسیر عبور می کنند.
این در حالیست که بر اساس اعلام سازمان بین المللی مهاجرت، سال گذشته بیش از دو هزار نفر از پناهجویان در تلاش برای عبور از این گذرگاه جان خود را از دست دادند و یا مفقود شدند.
بنا به گفتۀ سخنگوی سازمان بین‌المللی مهاجرت، در سه ماهۀ نخست سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال‌های گذشته، حرکت مهاجران از طریق نیجر و مالی به سمت شمال آفریقا افزایش قابل توجهی داشته است.

تحلیلگران تأثیر همه گیری کرونا و پیامدهای اقتصادی جنگ در اوکراین را از جمله عوامل افزایش مهاجرت پناهجویان دانسته اند.
بر اساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، در سال گذشته سه هزار و ۲۳۱ نفر از پناهجویان و مهاجران در دریای مدیترانه و شمال غربی اقیانوس اطلس، جان خود را از دست داده یا مفقود شده‌اند.
در ادامۀ این گزارش آمده است که آمار پناهجویان غرق شده در سال ۲۰۲۰ هزار و ۸۸۱ نفر، در سال ۲۰۱۹ هزار و ۵۱۰ نفر و در سال ۲۰۱۸ بیش از دو هزار و ۲۷۷ نفر بوده ‌است.
این در حالیست که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به طور مداوم در مورد خطرات شدید پیش روی پناهندگان و مهاجران در این مسیرها هشدار داده است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل همچنین دربارۀ موارد مرگ و میر و سوء استفاده‌ در مسیرهای زمینی مهاجران در کشورهای مبدأ و ترانزیت، از جمله اریتره، سومالی، جیبوتی، اتیوپی، سودان و لیبی، ابراز نگرانی کرده است.
.
منبع: رادیوفرانسه