دستگیری چند تبعه و دیپلمات اروپایی در ایران به اتهام جاسوسی

bazdasht seh eurpaei

انقلاب اسلامی در هجرت: در حالیکه مذاکرات احیای برجام به بن بست رسیده است واتحادیه اروپا در تلاش برای از سر گیری این مذاکرات است، خبرگزاری‌ها و تلویزیون دولتی ایران به نقل از سازمان اطلاعات سپاه گزارش داده‌اند که چند تبعه و دیپلمات اروپایی توسط پهپاد های سپاه در حال نمونه برداری ازخاک مناطق ممنوعه رصد و دستگیر شده‌اند.

صدا و سیمای دولتی ایران این افراد را به جاسوسی متهم کرد.

بنا بر گزارش صدا و سیما، یکی از این افراد جایلز ویتاکر معاون سفیر بریتانیا در تهران است که با خانواده خود به عنوان گردشگر به منطقه ممنوعه کویری شهداد رفته و در حال نمونه برداری از خاک این منطقه رسد و دستگیر شده و پس از "عذرخواهی" از این شهر اخراج شده است.

اما به گزارش رادیو فردا، یک سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا گزارش‌ها در این زمینه را کاملا بی اساس دانست.

این سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفته است: «گزارش‌ها درباره بازداشت یک دیپلمات بریتانیایی کاملا نادرست است.»

ساموئل هیث، سخنگوی سفارت بریتانیا در ایالات متحده، نیز در توییتی نوشت که گیلز ویتاکر دیگر حتی در ایران نیست.

به گزارش بی بی سی، وزارت خارجه بریتانیا در اولین واکنش خود به این خبر اتهام جاسوسی به این دیپلمات را کذب محض خوانده است.

به گزارش صدا و سیما نفر دوم در این دستگیری‌ها همسر رابط فرهنگی اتریش است که هنگام « جمع آوری اطلاعات» دستگیر شده است.وی در فیلمی که صدا سیما پخش کرد و گفته میشود توسط پهپادهای سپاه گرفته شده است در حالی دیده میشود که همراه با فرزندانش به روستایی در دامغان رفته و در حال نمونه‌برداری از خاک این منطقه است.

در همین گزارش این افراد به پرونده سازی برای برنامه هسته ای ایران و ارسال آن به اسرائیل متهم شده اند.

پیش از این اسرائیل اطلاعاتی در مورد مناطق مورد ظن که در آنها از سوی جمهوری اسلامی فعالیت های هسته ای انجام گرفته منتشر کرده است.

 


در این رابطه