بلینکن در تماس تلفنی با نخست وزیر اسرائیل بر مقابله با « تهدیدات مشترک» تاکید کرد

blinken lapidآنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه در تماسی تلفنی با یائیر لاپید، نخست وزیر جدید اسرائیل، بر سیاست واشینگتن برای همراهی با اسرائیل در مقابله با آن‌چه «تهدیدات» ایران خوانده است، تاکید کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که آقای بلینکن در این تماس تلفنی مسئولیت جدید آقای لاپید در مقام نخست وزیری اسرائیل را به وی تبریک گفته است.

یائیر لاپید با حفظ سمت وزیر امور خارجه مسئولیت دولت انتقالی اسرائیل تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی را بر عهده گرفته است. او در پایان عمر یک ساله دولت ائتلافی و چرخشی بنت-لاپید جای نفتالی بنت را گرفت در حالی که آقای بنت همچنان مسئولیت پرونده ایران را در دولت جدید بر عهده دارد.

بر اساس اطلاعیه وزارت خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن در تماس تلفنی خود با یائیر لاپید بر تعهد تزلزل‌ناپذیر واشینگتن نسبت به شراکت با اسرائیل تاکید کرده است.

آقای بلینکن همچنین به آقای لاپید نسبت به عزم واشینگتن برای مقابله با «تهدیدات مشترک» از جمله تهدیدات ایران، اطمینان داده است.

یائیر لاپید که روز سه‌شنبه در سفری به پاریس با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، دیدار داشت گفته بود که قصد دارد آقای مکرون را در زمینه برداشتن گام‌های سخت‌تر در قبال مذاکرات هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران مجاب کند.

یکی از دستیاران آقای لاپید نیز گفته است گرچه اسرائیل مخالف بازگشت قدرت‌های جهانی به برجام است، اما یک توافق سختگیرانه‌تر را خواهد پذیرفت.

اطلاعیه وزارت خارجه ایالات متحده می‌افزاید که آقای بلینکن در گفت‌وگوی خود با آقای لاپید در زمینه مناقشه اسرائیل و فلسطین بر حمایت واشینگتن از راه‌حل تشکیل دو کشور تاکید کرده است.

وی همچنین با اشاره به سفر جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، به خاورمیانه در چند روز آینده گفت که آقای بایدن مشتاقانه منتظر است تا در این سفر شراکت ایالات متحده و اسرائیل را جشن بگیرد.

منبع: رادیو فردا