آلودگی شدید هوا در ۲۰ استان ایران و تعطیلی‌های گسترده

alodegi hava
خیزش گرد و غبار زندگی را در بسیاری نقاط ایران بر مردم دشوار کرده است. به گروه‌هایی از مردم توصیه شده در اماکن سربسته بمانند. ۳۵۵ نفر در سیستان به بیمارستان مراجعه کرده‌اند. بانک‌ها و ادارات تعطیل شده‌اند.
بسیاری فعالیت‌ها در بیش از ۲۰ استان ایران بر اثر گرد و غبار و آلودگی هوا برای دومین روز پیاپی به شدت محدود یا تعطیل شده است. میزان آلودگی روز پنجشنبه ۱۶ تیر در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، سمنان، غرب خوزستان، ایلام، شرق و جنوب خراسان رضوی، شمال و شرق اصفهان و شرق کرمان بالا گزارش شده است. به گزارش ایسنا حتی «احتمال آسیب به «تاسیسات حساس به گردو خاک، صنعت کشاورزی و احتمال لغو پروازها وجود دارد».‌ هوای استان‌هایی که غلظت گرد و غبار در آنها بالاست "خیلی ناسالم" اعلام شده.

میزان خیزش گرد و غبار در استان‌های اصفهان، یزد، کهگیلویه و بویر احمد، شمال بوشهر، لرستان، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، البرز، قم و تهران کم‌تر اعلام شده اما در این استان‌ها نیز سلامتی بسیاری از شهروندان تهدید می‌شود. به برخی از بیماران، از جمله کسانی که مشکلات قلبی عروقی یا تنفسی دارند، همچنین خردسالان، سالمندان، زنان باردار یا آسیب‌دیدگان شیمیایی توصیه شده در فضای سربسته بمانند.

احتمال افزایش دوباره آلودگی هوا
در برخی استان‌ها، از جمله استان مرکزی مسابقات ورزشی، بانک‌ها، ادارات، فعالیت‌های تولیدکننده گرد و غبار و صنایع آلوده کننده هوا به شکل موقت تعطیل شده‌اند. مصرف سوخت مایع در همه صنایع از جمله نیروگاه‌ها نیز فعلا ممنوع است.
ایسنا به نقل از یک کارشناس نوشته است که وضعیتآلودگی هوادر برخی از مناطق ایران "ناسالم" و در برخی مناطق نیز "خیلی ناسالم" است. به گفته این کارشناس این وضعیت در مناطق غرب و جنوب غرب ایران منشاء خارجی و در مناطق دیگر منشاء داخلی دارد. او نسبت به احتمال اوج‌گیری مجدد آلودگی هوا هشدار داده است.

خبرگزاری تسنیم گزارش کرده که آلودگی هوا در دو روز اخیر سبب تعطیلی ادارات، مدارس، دانشگاه‌ها و بانک‌های استان مرکزی شده است. بر اساس همین گزارش شاخص‌های آلودگی هوا در سه شهر صنعتی اراک، ساوه و شازند فراتر از استاندارد "وضعیت ناسالم" قرار گرفته است.

۳۵۵ نفر به بیمارستان مراجعه کردند
خبرگزاری فارس چهارشنبه ۱۵ تیر نوشت که طوفان گرد و غبار ۳۵۵ نفر را در دو روز گذشته در سیستان راهی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها کرد. ۴۸ نفر آنها بستری شدند. تصاویری که از این منطقه منتشر شده خیابان‌ها را در مه غلیظی از غبار نشان می‌دهد.

وضع در استان لرستان هم بحرانی است. روز گذشته خبرگزاری برنا گزارش داد که سه شهرستان‌ پلدختر، کوهدشت و رومشکان «در شرایط بسیار ناسالم (حدود ۵ الی ۶ برابر حد مجاز) و سایر شهرستان‌های استان در شرایط ناسالم (حدود ۲ الی۴ برابر حد مجاز) قرار دارند.»
در این استان نیز از مردم، به‌ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر مانند سالمندان، کودکان و افراد دارای بیماری‌های قلبی و عروقی و تنفسی خواسته شد از حضور در فضای باز خودداری کنند. همچنین توصیه شد که از فعالیت‌های ورزشی در فضای باز پرهیز شود و مردم هنگام خروج از اماکن سربسته از ماسک استفاده کنند.

این اولین باری نیست که آلودگی هوا در نقاط مختلف ایران زندگی را مختل می‌کند. تراکمریزگردهاو طوفان گرد و غبار بارها استان‌های مرکزی غربی و جنوبی ایران را در بر گرفته و به تعطیلی مراکز آموزشی و کاهش ساعت کار اداره‌ها منجر شده است. با شدت گرفتن تغییرات اقلیمی، خشکسالی در بسیاری مناطق جهان در حال افزایش است و به گفته کارشناسان، برخی مناطق و کشورها مانند ایران به سبب شرایط اقلیمی و جغرافیایی در کانون این خشکسالی قرار دارند.
برخی کارشناسان مهمترین کانون ایجاد بحران ریزگرد در ایران، به ویژه در غرب و جنوب غربی این کشور را عراق می‌دانند. سدسازی ترکیه بر دجله و فرات، خشکسالی، بهر‌ه‌برداری نادرست از مناطبع طبیعی در عراق از جمله عواملی است که کارشناسان معتقدند این کشور را به منشأ ریزگرد برای غرب و جنوب غرب ایران تبدیل کرده است.

دسته‌ای دیگر از کارشناسان اما مشکل را علاوه بر کانون‌های خارجی و تأکید بر ضرورت دیپلماسی آب از سوی ایران، درون مرزی می‌دانند. این کارشناسان با تأکید بر مدیریت صحیح، احیای تالاب‌ها و دریاچه‌ها را برای جلوگیری از تبدیل شدن آنها به کانون خیزش گرد وغبار، اصلاح الگوهای کشاورزی در کشور که هم‌اکنون با مصرف آب زیاد همراه است و بازنگری در سیاست‌های سدسازی را از جمله تدابیری می‌دانند که می‌تواند به مهار بحران توفان و گرد و غبار در ایران کمک کند.
.
منبع: دویچه وله