شکست طرح تهاتر نفت ایران؛ اخلال در ساخت مناطق آزاد جدید

Naft Maskan Tahator

«در پی شکست طرح تهاتر نفت برای طرح‌های ساخت مسکن، دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی از مشکلات ساخت ۷ منطقه آزاد جدید به دلیل توقف تهاتر نفت خبر داده است.»
 
سعید محمد روز شنبه ۱۸ تیر ماه با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: «طبق قانون باید عددی به صورت ارزی برای راه‌اندازی مناطق آزاد جدید تخصیص پیدا کند، که ما از طریق تهاتر نفت این عملیات را انجام دهیم. اما متاسفانه بحث تهاتر نفت انجام نشد».
 
این مقام دولت ایران که با خبرگزاری فارس گفت‌وگو می‌کرد سپس عنوان کرد که «هیچ‌ بودجه‌ای برای توسعه ۷ منطقه آزاد جدید نداریم».
 
پیش از این خبرگزاری مهر نیز از قول نایب رئیس انجمن صنفی انبوه سازان استان تهران از شکست طرح «نفت در برابر مسکن» خبر داده بود، طرحی که رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی دولت سیزدهم وعده اجرایش را داده بود.
 
آقای قاسمی اخیرا در صفحه توئیتر خود از «خلف وعده وزارت نفت» برای اجرایی شدن این طرح شکایت کرده است.
 
اصرار نهادهای حکومتی برای تحویل نفت به شرکت‌های داخلی یا خارجی در مقابل توسعه پروژه‌های عمرانی در حالی است که تاکنون هیچ گزارشی از فروش نفت کشور خارج از چهارچوب سنتی فروش نفت توسط شرکت ملی نفت ایران منتشر نشده و دقیقا معلوم نیست چه حجمی از نفت کشور توسط شرکت نفت، به عنوان متولی صادرات نفت، انجام می‌شود و چه مقدار آن را سپاه پاسداران تحویل سوریه و ونزوئلا می‌دهد.
 
در حالی که جواد اوجی وزیر نفت کشور از وصول ۱۰۰ درصدی درآمدهای نفتی و شرکت ملی نفت ایران از وصول ۷۰ درصدی درآمدهای نفتی خبر می‌دهند، دیوان محاسبات ایران اخیرا میزان وصول درآمدها در بخش‌های گمرک، فروش نفت، واگذاری اموال منقول و غیرمنقول و منابع حاصل از واگذاری طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در دو ماهه ابتدایی امسال را بین ۰.۰۴ تا ۱۵.۳ درصد مصوب دو ماهه در قانون بودجه سال جاری اعلام کرد.
 
دیوان محاسبات در گزارش اخیر خود دقیقا اعلام نکرد مشخصا میزان تحقق درآمدهای نفتی در دو ماهه گذشته چه میزان بوده است.
 
طرح تهاتر نفت و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در دور زدن تحریم‌های نفتی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به منجر به اختلاس‌های کلان، از جمله پرونده بابک زنجانی شد.
 
در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی نیز دولت از بخش خصوصی درخواست کرد که برای دور زدن تحریم‌های آمریکا به دولت کمک کنند و وارد فروش محموله‌های نفتی شوند؛ اما اسحاق جهانگیری معاون آقای روحانی در ماه‌های پایانی دولت اعلام کرد که این طرح کمکی به صادرات نفت کشور نکرد.
 
 
 
منایع: گزارش‌های فارس و رادیو فردا