اخراج هفت استاد دانشگاه در کرمانشاه پس از حضور در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان رشته داروسازی

Daneshkade Darousazi kermanshah

«در پی انتشار ویدیویی از رقص محلی مختلط شماری ازدانشجویان در مراسم فارغ‌التحصیلی رشته داروسازی که یازدهم خرداد امسال برگزار شده بود، هفت نفر از اساتید دانشگاه علوم پزشکی این شهر اخراج شدند.  علت برکناری این استادان، رقص کُردی مختلط دانشجویان و بدحجابی در مراسم عنوان شده است.»
 
ویدیوی رقص مختلط دانشجویان، در جشن فارغ‌التحصیلی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه که بیش از یک ماه پیش برگزار شده بود، اخیرا در فضای مجازی منتشر شده است.
 
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، در واکنش به این ویدیو با انتشار اطلاعیه‌ای، جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشکده داروسازی را، مراسمی با 'حواشی غیرقابل قبول' و 'رویداد تلخ' نامیده‌ و برخورد با دانشجویان و اساتید حاضر در این مراسم را 'رعایت اصول و خطوط قرمز' در جمهوری اسلامی عنوان کرده است.
 
دانشجویان داروسازی ورودی ۹۵ دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز در مقابل، با انتشار بیانیه ای در خصوص حواشی اخیر دانشگاه، به اخراج اساتید واکنش نشان داده اند. در این بیانیه، ضمن شفاف سازی آنچه که در مراسم اتفاق افتاده، تصریح شده که این جشن، با هزینه دانشجویان، ضمن اخذ مجوزهای لازم توسط معاونت آموزشی و فرهنگی دانشجویی، و خارج از دانشگاه برگزار شده است.
 
بر این اساس، جشن فارغ التحصیلی در تاریخ ۱۱ خرداد ، از ساعت ۱۹ تا ساعت ۲۴ در باغ تالار آرزو، با حضور دانشجویان و خانواده‌هایشان و به همراهی دوازده نفر از اساتید دانشکده داروسازی برگزار شده است.
 
در بیانیه دانشجویان که از طریق شورای صنفی دانشکده داروسازی این شهر منتشر شد، آمده است : "پس از پایان رسمی مراسم، اساتید مدعو از مراسم خارج شده و بعد از خروج اساتید، جلسه تبدیل به جلسه خصوصی شد. و دانشجویان، درحضور خانواده ها، مدت کوتاهی به رقص کوردی مشغول شدند و افرادی که دست در دست هم بودن با یکدیگر ازدواج کرده بودند و اگر غیر از این بود غیرت هیچ یک از خانواده ها اجازه چنین کاری را نمیداد."
بر اساس اعلام شورای صنفی دانشکده داروسازی کرمانشاه، اخراج استادان این دانشگاه با دستور سیاوش وزیری، معاون آموزشی دانشگاه و با نیت شخصی صورت گرفته است.
 
در این بیانیه، خطاب به سیاوش وزیری، معاون آموزشی دانشگاه نیز آمده است: ” جناب وزیری خود شما در جریان مراسم بودید و آگاه بودید که اساتید در آخر مراسم حضور نداشتند اما بی رحمانه و با بی تدبیری خود در یک شب هفت نفر از مدیران دانشکده داروسازی را عزل کردید. آیا غیر از این است که شما با آگاهی کامل از بی گناهی این اساتید و به خاطر نیت های شخصیتان به دلیل ناکامی در گرفتن پست های بالاتر دست به چنین اقدام ناشایستی زده اید ؟ جشن در تاریخ ۱۱ خرداد برگزار شد اما شما در تاریخ ۱۵ تیر دست به چنین خودنمایی ای زده اید؟ “.
 
بیانیه شورای صنفی دانشکده داروسازی کرمانشاه، اخراج هفت استاد را ضربه‌ای هولناک به پیکره دانشکده داروسازی خواند و از دانشجویان، اعضای هیئت علمی، مدیران و معاونان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خواست برای جلوگیری از گسترش این رفتارها و دوران سیاه دانشگاه، با این بی‌اخلاقی‌ها، تهمت‌زنی‌ها، سیاسی‌کاری‌ها و جنگ قدرت‌ها مقابله کنند.
 
در چهار دهه گذشته، شمار زیادی از استاتید، اعضای هیئت علمی و دانشجویان، به‌ دلیل انتقاد یا اعتراض، شرکت در فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، و همچنین به بهانه‌هایی همچون رعایت نکردن حجاب اسلامی، از دانشگاه‌ها اخراج شده‌اند.
 
در هفته‌های اخیر نیز، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، اقدام به اعمال قوانین تفکیک جنسیتی کرده و به برخورد با آنچه بد‌حجابی، کشف حجاب و هنجارشکنی می‌خواند، شدت بخشیده است.
 
 
 
منبع خبر: سایت rfi