به گزارش "وال استریت‌جورنال" اسرائیل با فروش پهپاد و سامانه های ضدپهپاد به بحرین موافقت کرده و سرویس های امنیتی اسرائیل (موساد و شین بت) در این زمینه طی ماه‌های گذشته با دولت منامه همکاری کرده‌اند.

pehbad
"وال استریت جورنال" به نقل از یک مقام ارشد دولت بحرین نوشت که موساد و شین بت در ماه های گذشته مأموران اطلاعاتی دولت منامه را در زمینۀ به کارگیری پهپادها و سامانه های ضدپهاد اسرائیلی آموزش داده‌اند. فروش پهپادها و سامانه های ضدپهپاد اسرائیلی به بحرین نتیجۀ عادی شدن مناسبات دو کشور در سال ٢٠٢٠ در چارچوب توافقات ابراهیم است. توافقات ابراهیم، توافق همکاری های امنیتی اسرائیل و کشورهای عرب منطقه برای مقابله با تهدیدهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی ایران است.

روزنامۀ "وال استریت جورنال" اخیراً فاش کرده بود که ایالات متحد آمریکا برای تشکیل ائتلافی علیه تهدیدهای ایران، به تازگی نشستی دفاعی در مصر تشکیل داد و در آن علاوه بر مقامات ارشد دولت اسرائیل، رهبران کشورهای عرب منطقه از جمله عربستان شرکت داشتند. بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، پریروز دوشنبه یازدهم ژوئیه گفت که اسرائیل جو بایدن را از پیشرفت های به دست آمده در زمینۀ ایجاد یک ائتلاف نظامی منطقه‌ای آگاه خواهد کرد.

گانتس با اشاره به تلاش های آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف پدافند هوایی در منطقه علیه تهدیدهای پهپادی و موشکی ایران، تصریح کرد که کشورهای عضو این ائتلاف عبارتند از امارات، مصر، اردن، بحرین، عربستان و قطر. گانتس از این ائتلاف با عنوان اختصاری "مید" ("دفاع هوایی خاورمیانه" Middle East Air Defense) یاد کرد و افزود که هدف از ایجاد این ساختار مبارزه با استفادۀ فزایندۀ ایران از پهپادها و موشک‌های خود در خاورمیانه از طریق به هم پیوستن سامانه های دفاع هوایی کشورهای منطقه به یکدیگر است.

ایجاد این ائتلاف جمهوری اسلامی ایران را نگران کرده، هر چند رهبران تهران همانند سرتیپ پاسدار یدالله جوانی گفته اند که این ائتلاف ضعیف تر از گذشته و ناکارآمد در مقابل جبهۀ مقاومت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
.
منبع: رادیو فرانسه