نفت برنت بالغ بر ۱۰۰ دلار/ کاهش ظرفیت مازاد تولید اعضای اوپک - همزمانی کاهش تقاضا و کاهش عرضه

Naft Dalar قیمت نفت روز جمعه تحت تاثیر چشم انداز افزایش کمتر نرخهای بهره آمریکا، افزایش یافت اما نگرانیها نسبت به احیای تقاضا، روند رشد قیمت را محدود کرد.
 
به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در سپتامبر با یک دلار و ۲۵ سنت معادل ۱.۳ درصد افزایش، به ۱۰۰ دلار و ۳۵ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز پنج شنبه با ۰.۵ درصد کاهش بسته شده بود.
 
بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۹۰ سنت معادل ۰.۹ درصد افزایش، به ۹۶ دلار و ۶۸ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز گذشته ۰.۵ درصد کاهش پیدا کرد.
 
استفن اینس، از شرکت مدیریت دارایی اس پی آی گفت: معاملات نفت تحت تاثیر سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا و پیامدهای آن روی تقاضا برای سوخت و دلار آمریکا قرار دارد. با تعدیل انتظارات سرمایه گذاران پیرامون میزان افزایش نرخهای بهره، بازار روز جاری فضای بیشتری برای تنفس پیدا کرد.
 
سیاستگذاران موافق افزایش نرخهای بهره، روز پنج شنبه گفتند: موافق افزایش ۷۵ واحدی نرخهای بهره در نشست سیاست پولی ماه جاری بانک مرکزی آمریکا خواهند بود. انتشار آمار تورم آمریکا در روز چهارشنبه باعث شده بود معامله گران افزایش ۱۰۰ واحدی نرخهای بهره از سوی بانک مرکزی این کشور را پیش بینی کنند.
 
در این بین، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز جاری به عربستان سعودی می رود و در اجلاسی با حضور سران کشورهای منطقه خلیج فارس شرکت می کند و انتظار می رود در این دیدار، از مقامات منطقه بخواهد نفت بیشتری تولید کنند.
 
بر اساس گزارش رویترز، با این حال ظرفیت مازاد تولید اعضای اوپک کاهش پیدا کرده است و اکثر تولیدکنندگان با حداکثر ظرفیت فعالیت می کنند و معلوم نیست عربستان سعودی قادر باشد تولید نفت خود را سریعا افزایش دهد.
 
خبرنگار: زهرا وثوقی
دبیر: حسین غلامی
 
***
 
همزمانی کاهش تقاضای نفتی در جهان با محدودیت عرضه و افت ظرفیت مازاد تولید اوپک پلاس
 
ایسنا: آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد قیمت‌های نفت، ریسک بالایی برای احیای اقتصاد جهانی ایجاد کرده و سیگنال‌هایی دیده می‌شود که هزینه‌های بالای سوخت ضربه خود را به رشد تقاضا زده‌اند.
 
به گزارش ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی خود از مصرف نفت در سال میلادی جاری و آینده را در پی نگرانی‌های رو به رشد از وقوع رکود، کاهش داد و هشدار داد قیمت‌های بالا، ثبات در اقتصادهای نوظهور را تهدید می‌کنند. با این حال، ضعف تقاضا با محدود شدن عرضه در نتیجه تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه و افت ظرفیت مازاد تولید اوپک پلاس، جبران شده است.
 
این آژانس در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: به ندرت دورنمای بازار نفت به این حد مبهم بوده است. وخامت دورنمای اقتصاد کلان و نگرانی‌ها از وقوع رکود، بر فضای بازار تاثیر منفی گذاشته است و همزمان، ریسک‌های بخش عرضه همچنان ادامه دارد.
 
قیمت‌های نفت خام با وجود عقب نشینی اخیر، نزدیک ۱۰۰ دلار در هر بشکه مانده است زیرا عرضه جهانی و زیرساخت پالایش با بهبود تقاضا برای سوخت در دوران پساکرونا، برابری نکرده است. ذخایر نفت به شکل نگران‌کننده‌ای اندک هستند و تحریم‌ها علیه روسیه که پس از حمله نظامی مسکو به اوکراین وضع شدند، جریان‌های تجارت انرژی را به شکل قابل توجهی تهدید می‌کنند.
 
با افزایش کم سابقه قیمت بنزین که به تورم دامن زده است، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در آستانه سفر به خاورمیانه که شامل توقف در عربستان سعودی است، از تولیدکنندگان نفت این منطقه خواسته است شیرهای نفت خود را باز کنند.
 
با این حال سعودی‌ها و امارات متحده عربی – تنها اعضای اوپک که قادر به افزایش تولید هستند- ظرفیت چندانی برای افزایش سریع‌تر تولید ندارند. آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد ظرفیت مازاد تولید در این دو کشور تولیدکننده تا اوت حدود ۲.۲ میلیون بشکه در روز خواهد بود. با توجه به این که ظرفیت مازاد تولید موجود در بخش بالادستی و پایین دستی به شدت افت کرده است، شاید لازم باشد تدابیری در بخش تقاضا انجام شود تا میزان مصرف کاهش داده شود. بدون سیاست مداخله در مصرف انرژی، این ریسک وجود دارد که اقتصاد جهانی از مسیر بهبود، منحرف شود.
 
آژانس بین‌المللی انرژی برآوردش از تقاضای جهانی برای نفت در سال میلادی جاری را کاهش داد و ۱.۷ میلیون بشکه در روز معادل ۱.۸ درصد، برآورد کرد. میانگین مصرف در سال ۲۰۲۲ به ۹۹.۲ میلیون بشکه در روز می‌رسد و سپس در سال ۲۰۲۳ به میزان ۲.۱ میلیون بشکه در روز رشد کرده و از سطح مصرف در دوران پیش از شیوع کرونا عبور می‌کند.
 
با تیره شدن دورنمای تقاضا برای نفت و پیش‌بینی‌ها از رشد تولید نفت خارج از اوپک، آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد ذخایر در نیمه دوم سال جایگزین شوند.
 
همزمان آژانس بین‌المللی انرژی انتظاراتش از تاثیر تحریم‌ها بر عرضه نفت روسیه را به شکل قابل توجهی تعدیل کرد. این آژانس در ماه‌های نخست جنگ در اوکراین، پیش بینی کرده بود صادرات نفت روسیه به میزان یک چهارم کاهش پیدا خواهد کرد. اما تولید روسیه ماه میلادی گذشته به ۱۱.۰۷ میلیون بشکه در روز رشد کرد که تنها ۳۳۰ هزار بشکه در روز کمتر از سطح پیش از آغاز جنگ بود.  
 
بر اساس گزارش بلومبرگ، این آژانس همچنان پیش بینی می‌کند که تولید روسیه در ماه‌های آینده حدود سه میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده و در ابتدای سال میلادی آینده به ۸.۷ میلیون بشکه در روز می‌رسد.
 
دبیر: فرزانه حسینی‌پور 
مترجم: زهرا وثوقی

در این رابطه