جعفر پناهی برای اجرای حکم ۶ سال حبس به زندان اوین منتقل شد

 panahi jaeefarسخنگوی قوه قضائيه ایران اعلام کرد که جعفر پناهی، کارگردان و فیلمساز برای تحمل حکم ۶ سال حبس خود راهی زندان اوین شده است.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائيه روز سه‌شنبه ۲۸ تیر در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرد که جعفر پناهی برای اجرای حکمی که پیشتر و در سال ۱۳۸۹ برای او صادر شده به زندان اوین معرفی شده است. ستایشی در ادامه گفت: «در سال ۱۳۸۹ دادنامه‌ای برای ایشان صادر شده و اتهام هم اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور بود. بر این اساس ۵ سال حبس به علاوه یک سال حبس برای تبلیغ علیه نظام برای ایشان در نظر گرفته شده بود.»

جعفر پناهی یک هفته قبل و در حالی برای بررسی پرونده بازداشت محمد رسول‌اف دیگر کارگردان ایرانی به دادسرای تهران مراجعه کرده بود، از سوی نهادهای امنیتی دستگیر و بازداشت شد. پیش از آن دستگاه قضایی ایران محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد دو کارگردان سینما که در اعتراض به سرکوب معترضان حادثه سقوط متروپل در آبادان، بیانیه‌ای تحت عنوان «تفنگت را زمین بگذار» را تهیه و امضا کرده بودند، دستگیر شده بودند.

آقای پناهی پس از بازداشت در تماسی تلفنی با همسر خود تاکید کرده بود که پس از سه روز دستگیری همچنان به آب و غذا دسترسی ندارد و این شکل بازداشت را مصداق «دزدی و آدم‌ربایی» خوانده بود.

سخنگوی قوه قضائيه در بخش دیگری از نشست خبری خود تاکید کرد که پناهی در روز ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۱ به بازداشتگاه اوین معرفی شده تا دوران حبس خود را سپری کند.