معاهده تبادل زندانیان با ایران در پارلمان بلژیک تصویب شد

parlement belgiqueانقلاب اسلامی در هجرت: دستگیری و به گروگان گرفتن اتباع کشورهای خارجی و زدن اتهام های سنگین از جمله جاسوسی به آنها به قصد مبادله آنها با مامورانی که جهت ماموریت های تروریستی از سوی رژیم حاکم بر ایران اعزام می شوند از روشهای معمول رژیم ولایت فقیه است. پیش از این اما، دولتهای غربی،برای اینکه در این چرخه گرفتار نشوند، تحت عنوان مصالح عالیه دولت، بارها، بدون سر و صدا، امکان فرار مامورانی را که از سوی رژیم ولایت مطلقه مرتکب عملیات تروریستی شده بودند فراهم می کردند . اینک بلژیک، به این عمل ضد حقوق بشری جنبه " قانونی" داده است.

 به گزارش یورو نیوز،نمایندگان پارلمان بلژیک پس از ۲ روز بحث، شامگاه چهارشنبه ۲۰ ژوئیه معاهده تبادل زندانیان با ایران را تصویب کردند. پارلمان بلژیک با ۷۹ رای مثبت، ۴۱ رای منفی و ۱۱ رأی ممتنع به معاهده تبادل زندانیان با ایران رأی داده است.

به این ترتیب تصویب این معاهده راه را برای آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات ۵۰ ساله ایرانی که اینک در بلژیک با اتهام‌های تروریستی در زندان به سر می‌برد، باز می‌کند.

آقای اسدی پس از محاکمه به جرم «تلاش برای قتل با ماهیت تروریستی» به ۲۰ سال زندان محکوم شده است. او متهم است که ماده‌ای انفجاری در اختیار یک زوج ایرانی قرار داده بود تا همایش سازمان مجاهدین خلق در فرانسه را هدف حمله قرار دهند.

 

بر اساس معاهده‌ تبادل زندانی میان ایران و بلژیک، محکومان دو ‌کشور اجازه می‌یابند دوران زندان خود را در کشور‌های خودشان بگذرانند.

معاهده مبادله زندانیان با ایران ابتدا روز ۱۱ مارس در بروکسل به امضای غلامحسین دهقانی، سفیر ایران در بلژیک و مقامات وزارت دادگستری بلژیک رسیده بود.

در نهایت لایحه جنجالی مبادله زندانیان با ایران روز ۶ ژوئیه در کمیسیون روابط خارجی پارلمان بلژیک تصویب شده بود.

در پی این اقدام، ۱۷ تن از قانونگذاران پارلمان اروپا در نامه‌ای خطاب به همتایان خود در پارلمان بلژیک، به آن‌ها درباره خطرات تصویب معاهده استرداد «مجرمان» با ایران هشدار داده بودند.

اپوزیسیون بلژیک و مخالفان حکومت ایران هر دو به لایحه مبادله زندانیان با ایران اعتراض کرده‌ بودند.

با وجود این نخست وزیر بلژیک با رد انتقادهای بیان شده در مورد این توافقنامه، گفت که دولت کشورش از همه توان خود برای آزادی شهروندانش که بی‌گناه در زندان هستند، استفاده خواهد کرد.

پارلمان بلژیک در حالی به معاهده تبادل زندانیان با ایران رأی داده است که یکی از شهروندان این کشور به نام الیویه وندکاستیل از ماه فوریه در تهران به اتهام «جاسوسی» در بازداشت است.

منبع: یورونیوز