رافائل گروسی: ۲۷ دوربین آژانس در ایران خاموش شده‌ اند - تقریباً ۵ هفته است که نظارت بسیار محدودی دارم

grossi rafael بی بی سی: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی در تازه‌ ترین اظهار نظرش درباره برنامه هسته‌ ای ایران گفته است که این برنامه در ۵ هفته اخیر، در حالیکه آژانس نظارت محدودی از آنچه که اتفاق می افتد دارد، در حال پیشرفت بوده است. او این مسأله را نگران کننده خواند.
 
آقای گروسی در مصاحبه با روزنامه ال پائیس اسپانیا گفت: «خلاصه مسأله این است که با یک برنامه هسته‌ ای که به سرعت رو به پیشرفت است، تقریباً ۵ هفته است که من نظارت بسیار محدودی بر آنچه که می‎‌ گذرد دارم و اگر توافقی باشد، برای من خیلی سخت خواهد بود که بتوانم قطعات پازل این دوران عدم نظارت اجباری را کامل کنم».
 
آقای گروسی که در مادرید به سر می‌ برد، در مصاحبه روز جمعه ۲۲ ژوئیه، ۳۱ تیرماه  گفت که رسیدن به توافق «غیرممکن نیست، اما نیاز به کار زیاد و پیچیده دارد و شاید حتی برخی توافق‌ های خاص نیاز باشد.»
 
او گفت که هفته‌ هاست که نظارت کاملی بر عملکرد ایران ندارد و او از این بابت «نگران است.»
 
او افزود: «آژانس بین‌ المللی نیاز به اطلاعات دارد، بدون اطلاعات هر نوع توافقی در سطحی شکننده خواهد بود، چون اگر ما وضعیت برنامه هسته ای ایران را ندانیم، چطور می‌ توانیم تعیین کنیم که چه مقدار مواد باید صادر شود یا چند تا سانتریفیوژ باید فعالیتش متوقف شود؟»
 
یک ماه پیش ایران در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی بخشی از دوربین‌ های نظارتی آژانس را که بر اساس توافق اتمی برجام بر فعالیت‌ های اتمی‌ اش نظارت می کرد، قطع کرد.
 
آقای گروسی پیشتر تأیید کرده بود که ۲۷ دوربین آژانس در ایران خاموش شده‌ اند. 
 
او همچنین در پاسخ به سؤالی درباره گزارش اخیر خبرگزاری رویترز مبنی بر اینکه ایران توانایی غنی سازی اورانیوم خود را با ماشین‌ های پیشرفته در تأسیسات زیرزمینی فردو در نزدیکی قم افزایش داده است گفت: «پیشرفت تکنیکی برنامه هسته‌ ای ایران همواره در جریان بوده است.»
 
وزیر خارجه ایران درباره احیای برجام: ما نمی‌ خواهیم از یک روزنه دو بار گزیده شویم:
 
در همین حال حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران در مصاحبه ای بار دیگر مسئولیت به سرانجام نرسیدن مذاکرات برجام را به دوش طرف آمریکایی انداخت و گفت: هنوز آمریکایی‌ ها آنها را «مطمئن» نکردند که «ایران می‌ تواند از منافع کامل اقتصادی برجام برخوردار شود.»
 
آقای امیرعبداللهیان، پنجشنبه ۳۰ تیرماه، در برنامه تلویزیونی که از شبکه خبر پخش شد گفت: «ما الان در نقطه‌ ای هستیم که متن آماده‌ ای در مقابل ماست که در بیش از ۹۵ الی۹۶ درصد محتوا با همه طرف‌ ها اتفاق نظر داریم، ولی در این متن همچنان یک نقص مهم وجود دارد و اینکه ما باید از مزایای کامل اقتصادی توافق برخودار شویم. ما نمی‌ خواهیم از یک روزنه، دو بار گزیده شویم».
 
او افزود که «برای برخوردار شدن از مزایای کامل اقتصادی برجام، آمریکایی‌ ها باید تعهدات و تضمین‌ هایی را بپذیرند».
 
وزیر خارجه ایران گفت: «این طور نیست که بگوییم در قرارداد بین‌ المللی، تضمین معنا ندارد، قرارداد برای اجرا نوشته می‌شود و برای قاب کردن در طاقچه خانه که قرارداد نمی‌ خواهیم. برای رسیدن به توافق خوب،‌ قوی و پایدار جدی هستیم».
 
در همین حال، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم در حساب توییتر خودش «بی‌ تصمیمی آمریکای عهدشکن» را «مهمترین مانع رسیدن به توافق» خواند.
 
همزمان با مصاحبه وزیر خارجه ایران، ریچارد مور رئیس سرویس اطلاعاتی بریتانیا (ام آی ۶)، هم گفت که تردید دارد آیت‌ الله خامنه‌ای به دنبال احیای برجام باشد.
 
آقای مور که در کنفرانس امنیتی سازمان غیردولتی «اسپن» در آمریکا صحبت می‌ کرد، گفت: ««من متقاعد نشده‌ ام که به آنجا (توافق هسته‌ ای) خواهیم رسید ... من فکر نمی‌ کنم که رهبر ایران، به دنبال توافق باشد.»
 
ریچارد مور اما در عین حال تأکید کرد که از نظر او، احیای برجام بهترین گزینه برای «محدود کردن» برنامۀ هسته‌ ای ایران است.