شیوع آبله میمون؛ اعلام "وضعیت اضطراری جهانی"

Abele Meymuni

«دبیرکل سازمان بهداشت جهانی با توجه به شیوع آبله میمون در ۷۵ کشور و منطقه، وضعیت اضطراری بین‌المللی اعلام کرد. او علت اعلام بالاترین سطح هشدار درباره آبله میمون را چهار برابر شدن شمار مبتلایان طی یک ماه عنوان کرد.»
 
تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی (WHO) روز شنبه ۲۳ ژوئیه در یک نشست خبری در مرکز این نهاد در ژنو گفت، با توجه به گسترش ویروس آبله میمون در حدود ۷۵ کشور و منطقه می‌توان در مورد این بیماری "وضعیت اضطراری بین‌المللی" اعلام کرد.
 
این بالاترین سطح هشدار در نهاد بهداشتی سازمان ملل است اما کارشناسان کمیته تخصصی آبله میمون درباره اعلام آن اتفاق نظر نداشتند.
 
با این حال دبیرکل WHO می‌گوید به دلیل شناسایی حدود ۱۶ هزار مورد ابتلای قطعی در کشورهای مختلف و چهار برابر شدن تعداد مبتلایان از اواخر ماه ژوئن تا کنون اعلام وضعیت اضطراری می‌تواند به اقدام‌هایی برای کاهش سرعت شیوع ویروس منجر شود.
 
«خطر ابتلا؛ در اروپا بالا، در جهان متوسط»
به گفته تدروس آدهانوم خطر ابتلا به آبله میمون در اروپا بالا و دیگر مناطق جهان متوسط ارزیابی می‌شود. ویروس عامل بیماری آبله میمون از گونه ویروس‌های آبله است که نخستین بار میانه قرن بیستم در مرکز و غرب آفریقا مشاهده شد.
 
تصمیم تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، برای اعلام وضعیت اضطراری بین‌المللی برای آبله میمون برخلاف نظر اکثریت اعضای کمیته تخصصی ویژه گرفته شده و تاکنون سابقه نداشته است.
در حالی که آبله میمون در آفریقا تقریبا ریشه‌کن شده یا به مرحله "اندمی" یا بومی شدن رسیده موج جدید شیوع آن بیشتر در کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و استرالیا رخ داده است.
 
در هفته دوم ماه مه شش مورد ابتلا به آبله میمون در بریتانیا شناسایی و چند روز بعد مواردی از ابتلا در جنوب آلمان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی نیز تائید شد.
 
دبیرکل سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، تا کنون بیش از ۱۶ هزار مورد قطعی ابتلا به آبله میمون در ده‌ها کشور شناسایی شده و در بسیاری از این کشورها سابقه این بیماری وجود نداشته است.
 
«موارد ابتلا در آلمان ۹ برابر کشورهای آفریقایی»
او افزود در شش کشور آفریقایی که سابقه شیوع آبله میمون در آن وجود داشته در مجموع ۲۴۰ مورد ابتلا تائید شده است.
 
موسسه روبرت کخ آلمان روز جمعه موارد قطعی و شناسایی شده ابتلا به آبله میمون در این کشور را نزدیک به ۲ هزار و ۳۰۰ مورد اعلام کرد که بیش از ۹ برابر موارد در شش کشور آفریقایی است.
 
وضعیت اضطراری بین‌المللی از زمان تاسیس سازمان بهداشت جهانی تا کنون فقط شش بار اعلام شده که تازه‌ترین مورد آن به ابتدای سال ۲۰۲۰ و آغاز پاندمی کرونا مربوط می‌شود.
 
این وضعیت برای یک معضل بهداشتی "جدی، ناگهانی، غیرمعمول و غیرمنتظره" به کار برده می‌شود که می‌تواند به کشورهای دیگر سرایت کند.
 
«تصمیم دبیر کل با وجود مخالفت اکثریت»
تصمیم تدروس آدهانوم برای اعلام وضعیت اضطراری بین‌المللی برای آبله میمون برخلاف نظر اکثریت اعضای کمیته تخصصی ویژه گرفته شده و تا کنون سابقه نداشته است.
 
دبیر کل سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، هنوز درباره راه‌های جدید سرایت ویروس آبله میمون اطلاعات کافی وجود ندارد و اعلام وضعیت فوق‌العاده می‌تواند به افزایش هشیاری برای جلوگیری از گسترش آن کمک کند.
 
از میان کارشناسان کمیته تخصصی نهاد بهداشتی سازمان ملل ۹ نفر با اعلام وضعیت اضطراری بین‌المللی مخالف و فقط شش نفر با آن موافق بوده‌اند. اعلام این وضعیت هشدار تلقی می‌شود و تعهدی متوجه کشورهای عضو این نهاد نمی‌کند.
 
 
منبع خبر: کانال دویچه وله فارسی