پادرمیانی برجامی فرانسه

reisi-makron
 روسای جمهور ایران و فرانسه شنبه شب، برجام را محور گفت‌وگوی تلفنی ۱۲۰دقیقه‌ای قرار دادند. کاخ الیزه در بیانیه‌ای پس از این گفت‌وگو اعلام کرد: امانوئل مکرون در این گفت‌وگو تاکید کرده که احیای توافق هسته‌‌ای هنوز هم ممکن است. سید‌ابراهیم رئیسی نیز تصریح کرد احیای برجام در گرو حل‌و فصل کامل مسائل پادمانی و ارائه تضمین‌‌های لازم و تامین منافع اقتصادی ایران است.
پادرمیانی برجامی فرانسه
این نخستین تماس مقامات ارشد ایران با یکی از طرف‌های برجام پس از مذاکرات دوحه در ۲۹ژوئن-۸ تیر ماه است. پاریس در طول سال‌های پس از خروج آمریکا از برجام نقش پررنگ‌تری را نسبت به سایر بازیگران برای احیای توافق هسته‌ای ایفا کرده است. تلاش‌هایی که تاکنون بدون سرانجام مشخصی باقی مانده است. به گزارش «ایسنا»، کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه (الیزه) روز یکشنبه ۲ مرداد بیانیه‌‌ای درباره گفت‌وگوی تلفنی ابراهیم رئیسی ‌‌و امانوئل مکرون روسای جمهور ایران و فرانسه منتشر کرد. بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ الیزه در این بیانیه اعلام کرد که مکرون در اظهارات خود از پیشرفت نکردن مذاکرات احیای برجام ابراز ناامیدی کرده و گفته است از نظر او احیای توافق هسته‌‌ای با ایران هنوز ممکن است. در ادامه این بیانیه آمده است: مکرون همچنین از رئیس‌جمهوری ایران خواسته است که برای دستیابی به توافق و بازگشت به اجرای تعهدات ایران ذیل توافق هسته‌‌ای ۲۰۱۵، «انتخاب روشنی» داشته باشد.

به گزارش رویترز، رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه گفته که متقاعد شده است چنین نتیجه‌ای هنوز امکان‌‌پذیر است، اما باید هرچه زودتر انجام شود. اظهارات مکرون درباره شانس احیای توافق در حالی است که هفته گذشته «کاترین کولونا»، وزیر امور خارجه فرانسه بار دیگر گفت که پنجره احیای برجام رو به بسته شدن است. خبرگزاری رویترز به نقل از وزیر خارجه فرانسه نوشت تنها چند هفته تا پایان فرصت برای احیای توافق هسته‌‌ای باقی مانده است. کولونا که در جمع نمایندگان پارلمان فرانسه صحبت می‌کرد گفت که این وضعیت دیگر قابل ادامه نیست. او تهران را به توسل به تاکتیک‌‌های تاخیری و بازگشت به مواضع قبلی در جریان مذاکرات دوحه متهم کرد.

دنياي‌اقتصاد :


در این رابطه