آتش سوزی دو ماهه در بخش عراقی تالاب هورالعظیم؛ آتش به مرز ایران رسید

atashsuzi houralazimانقلاب اسلامی در هجرت: تالاب هور العظیم یکی از بزرگترین تالابهای ایران است که در سلامت آب وهوایی و محیط زیست استان خوزستان و استانهای همجوار نقش حیاتی دارد . متاسفانه علاوه بر خشکسالی های چند ساله اخیر، به علت سوء مدیریت،سد سازی های غیر کارشناسانه، تقسیم حقابه و برداشت های بی رویه، همچنین حفاری های وزرات نفت که بنا برگزارشهایی بخشهایی از این تالاب را جهت استخراج نفت خشک کرده است، تالاب در حال مرگ است. گرچه وزارت نفت عامل اصلی خشک شدن این زیستگاه پرندگان و انواع ماهی ها نیست، اما مسئولیت عمده ای بر گردن دارد.پیش از این معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفته بود: تالاب هورالعظیم با مجوز شورای عالی امنیت ملی به نفع شرکت نفتی چینی خشک شد.

احمدرضا لاهیجان‌زاده افزود: ژاپنی‌ها حاضر بودند برای استخراج نفت در حوزه‌های آزادگان و یادآوران با تکنولوژی سطح بالا، همانند استخراج در دریا از این حوزه‌ها بهره‌بردای کنند اما چینی‌ها حاضر به انجام این کار نشدند و بخاطر ارزانتر شدن پروژه پیشنهاد خشک شدن هور را دادند که متاسفانه شورای عالی امنیت ملی هم آن را می‌پذیرد.

در پی خشک شدن این تالاب، مشکلات عدیده زیست محیطی،از جمله بروز گرد و غبار و ریزگردها را برای ساکنان خوزستان و استانهای مجاور ایجاد شده است.

اینک، آتشی که دوماه است در بخش عراقی این تالاب مشترک، نیزارها را می سوزاند به مرز ایران رسیده است.

به گزارش ایسنا، سرپرست فرمانداری هویزه با اشاره به خودسوزی دو ماهه تالاب هورالعظیم، گفت: تامین هواپیمای آب‌پاش درخواست شده تا جمهوری اسلامی ایران برای مهار حریق کمک کند اما با توجه به اینکه حریق خارج از مرز است باید مجوزهای لازم اخذ شود که پیگیری‌ها در حال انجام است و منتظر پاسخ هستیم.

ایاد مطوری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه حدود دو ماه است که بخش عراقی تالاب هورالعظیم دچار آتش‌سوزی شده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه ۹۰ درصد بخش عراقی عرصه تالاب هورالعظیم کاملا خشک شده، در یک ماه اخیر حدود ۲۰ هزار هکتار از این بخش دچار آتش‌سوزی شده است.

وی افزود: خشکی تالاب علت وقوع حریق است؛ شرایط نیزارهای تالاب نیز به گونه‌ای است که گاز متان تولید می‌کند و نیزارها بر اثر گرما مشتعل و دچار حریق می‌شوند.

مطوری افزود: امسال در بخش ایرانی تالابی هورالعظیم حریقی رخ نداده اما بعضا آتش از بخش عراقی هور به نقطه صفر مرزی با ایران رسیده است.

سرپرست فرمانداری هویزه تصریح کرد: در حال حاضر دود آتش‌سوزی ناشی از این حریق روزانه در هویزه و دشت آزادگان وجود دارد و حتی به اهواز هم رسیده است.

وی عنوان کرد: مراکز درمانی با آمادگی کامل خدمات مورد نیاز را به بیماران دچار عارضه تنفسی ارائه می‌دهند اما سطح مراجعات به آن صورت زیاد نیست که بخواهیم نگران شویم.

مطوری بیان کرد: با توجه به اینکه این موضوع برون مرزی است، عملا نمی‌توانیم کاری انجام دهیم اما پیگیری‌ها و مکاتبات لازم از طریق ستاد مدیریت بحران و وزارت امور خارجه با کشور عراق انجام شده است و منتظر هستیم اقدامات لازم از سوی کشور عراق انجام شود.

سرپرست فرمانداری هویزه گفت: تامین هواپیمای آب‌پاش درخواست شده تا جمهوری اسلامی ایران برای مهار حریق کمک کند اما با توجه به اینکه حریق خارج از مرز است باید مجوزهای لازم اخذ شود که پیگیری‌ها در حال انجام است و منتظر پاسخ هستیم.