جان کربی: مذاکرات احیای برجام تقریبا تمام شده و ایران بایددرباره توافق تصمیم بگیرد

kirby johnآمریکا می‌گوید که مذاکرات برای احیای برجام تقریبا کامل شده و اکنون ایران باید درباره پذیرش یا عدم پذیرش توافق هسته‌ای تصمیم بگیرد. ایران نیز با تکرار مواضع پیشین خود از آمریکا خواسته که تصمیم ''واقع‌بینانه‌ای'' بگیرد.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات شورای امنیت ملی آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد) گفت: «مذاکرات احیای برجام تقریبا کامل شده و اکنون ایران باید تصمیم بگیرد که آیا این توافق را خواهد پذیرفت یا خیر.»

این سخنان یک روز پس از آن بیان شد که آمریکا دریافت متن پیش‌نویس از سوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای نهایی کردن مذاکرات احیای برجام را تائید کرد.

در همین خصوص، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا دیروز، چهارشنبه ۵ مرداد گفت کە این متن در اختیار جمهوری اسلامی و دیگر کشورهای عضو گروه ۱+۵ قرار گرفتە و دولت آمریکا نظر خود را پس از بررسی، مستقیماً با اتحادیه اروپا در میان می‌گذارد.

او در عین حال افزود که "پیش‌نویس جدید جوزپ بورل مشابه پیش‌نویسی است که در اسفند ماه و قبل از توقف مذاکرات تهیه شده ‌بود، اما اندکی تغییرات" پیدا کردە است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده این اتحادیه در مذاکرات هسته‌ای با ایران روز سەشنبه در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال تایمز نوشت: «من اکنون متنی روی میز گذاشته‌ام که با جزییات دقیق به رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای مورد نیاز برای احیای برجام می‌پردازد. این متن بهترین معامله ممکن را نشان می‌دهد و من به عنوان تسهیل‌کننده گفت‌وگوها آن را شدنی می‌دانم.»

یادداشت بورل، یک روز پس از آن منتشر شد که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان به شدت نسبت به فعالیت‌های اتمی ایران ابراز نگرانی کرد. رافائل گروسی گفت: «واقعا نمی‌دانیم پس از قطع دوربین‌های نظارتی و کاهش دسترسی بازرسان آژانس، چه اتفاقی دارد در برنامه اتمی ایران می‌افتد.»

گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و بورل

همزمان با تحرکات جدید و پرشتاب در خصوص پرونده هسته‌ای ایران، خبرگزاری‌های دولتی در ایران شامگاه روز چهارشنبه ۵ مرداد از گفت‌وگوی تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر دادند.

بر اساس این گزارش‌ها، امیرعبداللهیان به بورل گفته که جمهوری اسلامی از ''تداوم مسیر دیپلماسی و مذاکره'' استقبال می‌کند.

وزیر امور خارجه ایران در عین حال افزوده که ''اگر آمریکا با واقع‌بینی در مسیر دستیابی به راه حل و حصول توافق گام بردارد، توافق خوب قابل دسترس همه طرف‌ها خواهد بود.''

مذاکرات احیای برجام در وین، از فروردین تا اسفند ۱۴۰۰ ادامه داشت و سپس متوقف شد. ایران و آمریکا، هر یک دیگری را مسئول معوق ماندن گفت‌وگوها و نهایی شدن توافق می‌دانند.

میان آمریکا و ایران بر سر بسیاری از موضوعات هنوز اختلاف‌نظر وجود دارد. ضمانت‌های مربوط به عدم تکرار خروج آمریکا از برجام و به ویژه حذف یا ماندن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده از جمله این اختلاف نظرهاست.

جو بایدن در سفر خاورمیانه‌ای خود صراحتا گفت، سپاه پاسداران را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج نخواهد کرد حتی اگر مذاکرات برجام شکست بخورد.

منبع: دویچه وله