فرانسه: برای نجات برجام همچنان وقت باقی است/ توپ در زمین ایران است

elyseeدر آستانه دیدار روز پنج‌شنبه رئیس‌جمهوری فرانسه و ولیعهد سعودی، یک مقام رسمی در دفتر ریاست جمهوری فرانسه گفت که برای نجات توافق هسته‌ای با ایران که در سال ۱۳۹۴ به امضای تهران و قدرت‌های جهانی رسید، زمان همچنان وجود دارد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز پنج‌شنبه ۶ مرداد میزبان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برای مذاکرات پیرامون بازار نفت و ایران در عربستان شده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز یک مقام در دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه که پیش از ملاقات رئیس‌جمهوری فرانسه و ولیعهد سعودی سخن می‌گفت، تأکید کرد که برای نجات برجام اکنون «توپ در زمین ایران است.»

این مقام کاخ الیزه همچنین اظهار داشت که در جریان شام کاری با محمد بن سلمان، امانوئل مکرون علاوه بر موضوع ایران، مسئله وضعیت حقوق بشر در عربستان، با اشاره به موارد مشخص را مطرح خواهد کرد.

علاوه بر اینها موضوع اشتیاق اروپایی‌ها به تولید بیشتر نفت از جانب پادشاهی سعودی با توجه به جنگ جاری در اوکراین هم با ولیعهد عربستان در میان گذاشته خواهد شد.

این دیدار دو هفته پس از سفر جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا به عربستان و دیدار با رهبران عربی برای ممانعت از گسترش نفوذ ایران، روسیه و چین در منطقه انجام می‌شود.

این سفر و استقبال آقای مکرون از بن سلمان با واکنش تند سیاستمداران فرانسوی و نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر روبه‌رو شده است.

ازجمله اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه بن سلمان را فردی توصیف کرد که «هیچ مخالفتی را تحمل نمی‌کند» و افزود: «من عمیقاً از این دیدار ناراحت هستم، این دیدار برای جهان ما و جمال (خاشقجی) و افرادی مانند او چه معنایی دارد؟»

جمال خاشقجی چهار سال پیش پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد و جسد تکه‌تکه شده وی در کیسه‌های زباله به بیرون از ساختمان کنسولگری منتقل و ناپدید شد.

نهادهای حقوق بشری و اپوزیسیون فرانسه از میزبانی کاخ الیزه از بن سلمان به خاطر قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار واشینگتن‌پست، انتقاد کرده‌اند.

غرب بر این باور است که قتل خاشقجی در سال ۲۰۱۸ با دستور مستقیم ولیعهد عربستان در کنسولگری این کشور در ترکیه انجام شده‌است؛ موضوعی که بن‌سلمان آن را رد کرده است.

این اولین سفر بن سلمان به اروپا پس از قتل آقای خاشقجی است، اما آقای مکرون دسامبر پارسال، به عنوان اولین رهبر اروپایی بعد از قتل خاشقجی به عربستان سفر کرده بود.

اتحادیه اروپا در نظر دارد تا پایان سال جاری واردات نفت از روسیه را ۹۰ درصد کاهش دهد و به دنبال تنوع در منابع واردات نفت، به‌ویژه عربستان به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت جهان است.

آقای مکرون نیز مانند دیگر رهبران غربی از عربستان خواسته است تولید نفت خود را افزایش دهد.

دیدار آقای بن‌سلمان از فرانسه همچنین در میانه آمادگی بغداد برای میزبانی اولین دور مذاکرات علنی میان عربستان و ایران در سطح وزیران خارجه انجام می‌شود.

فرانسه یکی از مهم‌ترین تامین‌کننده‌های تسلیحات در عربستان و مخالف گسترش نفوذ ایران در منطقه است و از طرفی به خاطر بحران انسانی یمن مورد انتقاد است تا در صادرات جنگ‌افزار به عربستان بازبینی کند.

منبع: رادیوفردا