آنتی‌بادی‌ها علیه اومیکرون؛ محققان حفاظت در برابر همه انواع کرونا را کشف کردند

omicron

«یک آنتی‌بادی جهانی می‌تواند در برابر همه انواع کرونا از انسان محافظت کند محققان آمریکایی آنتی بادی ای را کشف کرده اند که همه گونه های کرونا را خنثی می کند. آیا به زودی دارویی علیه اومیکرون و همه زیرشاخه های دیگر عرضه خواهد شد؟»
 
محافظت در برابر همه انواع کرونا مانند اومیکرون توسط یک آنتی بادی؟ آیا این امکان وجود دارد؟ در حال حاضر انواع مختلفی از ویروس کرونا وجود دارد. آلفا، دلتا، اومیکرون – و زیر متغیرهای آن (مانند اومیکرون ب. آ. ۵). ویروس تکامل می یابد، تغییر می کند. این امر باعث می‌شود دانشمندان نتوانند یک داروی جهانی را برای مقابله با انواع کرونا کشف کنند. واکسن های موجود در برابر هر گونه ای به یک اندازه موثر نیستند.
به همین دلیل است که پیام زیر بسیار پراهمیت است: دانشمندان ایالات متحده اکنون آنتی بادی هایی پیدا کرده اند که قادر به خنثی کردن همه گونه های کرونا هستند.
 
به نظر می رسد تیمی از دانشمندان به رهبری جیمز کوبی از دانشگاه آلاباما در بیرمنگام چنین آنتی بادی هایی را در خون بیمارانی که از کرونا بهبود یافته بودند، کشف کردند. این مطلب توسط تارنمای aerzteblatt.de گزارش شده است.
در مجموع ۱۷ آنتی بادی پیدا شده است. از این تعداد، چهار آنتی بادی توانستند ویروس کرونا را “شامل انواع بتا و اومیکرون” خنثی کنند و احتمالاً با عفونت‌های کرونا با علائمی مانند موارد Omicron BA.5 قبل از شیوع مبارزه کنند.
محافظت در برابر همه زیرگروه های کرونا: آنتی بادی ۱۲۴۹A8 اومیکرون و دلتا را خنثی می کند.
 
بهترین نتایج آزمایش ظاهراً با آنتی بادی “۱۲۴۹A8” به دست آمده است. این آنتی بادی نه تنها نوع وحشی کرونای ووهان، جایی که برای اولین بار کووید-۱۹ در آن شناسایی شد، را خنثی می کند، بلکه انواع کرونای بتا، گاما، دلتا، اپسیلون و اومیکرون را نیز خنثی کرده است.
 
چرا این آنتی بادی علیه بسیاری از انواع کرونا کار می کند؟ دلیل: “۱۲۴۹A8” در یک نقطه ثابت روی پروتئین سنبله متصل می شود. از آنجایی که همه انواع کرونا این نقطه را روی پروتئین خود دارند، آنتی بادی می تواند به هر جایی متصل شود – و بنابراین با ویروس کرونا مبارزه کند.
 
ویروس کرونا، چه اومیکرون یا همه انواع دیگر کرونا، به پروتئین اسپایک نیاز دارد تا بتواند سلولی را آلوده کند. پروتئین به گیرنده ای در سطح سلول های انسانی متصل می شود. بنابراین، ویروس می تواند با غشای سلولی ترکیب شود و مواد ژنتیکی خود را در داخل سلول آزاد کند و به این ترتیب ما بیمار می شویم. کشف آنتی بادی به عنوان محافظ در برابر ویروس کرونای اومیکرون و سایر انواع و زیرگروه‌های کرونا می‌تواند پیشرفتی در تحقیقات باشد.
 
گونه های جدید کرونا به طور مکرر تعداد زیادی از تغییرات را در پروتئین اسپایک بروز می دهند. این ویروس از طریق جهش به منظور دور زدن پاسخ ایمنی انسان تکامل می یابد. نوع اومیکرون در حال حاضر دارای بیش از ۳۰ جهش نقطه ای مختلف است.
به همین دلیل است که ما به یک “سلاح جهانی” یا بهتر است بگوییم، یک داروی جهانی برای مبارزه با هر نوع فرعی و هر گونه ویروس کرونا نیاز داریم. آیا می توانیم به این داروی جهانی دست یابیم؟
 
در آزمایش دانشمندان بیرمنگام، آنتی بادی “۱۲۴۹A8” از موش ها در برابر کرونا محافظت کرد: ویروس ها در عرض چهار روز از ریه های حیوانات ناپدید شدند.
 
برای این منظور، “۱۲۴۹A8” می تواند به خوبی با آنتی بادی “۱۲۱۳H7” کار کند. شرکت «آریدیس» از کالیفرنیا هر دو آنتی بادی را در آزمایشی با همسترهای آلوده بررسی کرد. ویروس در بینی و ریه به طور قابل توجهی کاهش یافت. با توجه به گزارش aerzteblatt.de ، نتایج می تواند به توسعه آنتی بادی جهانی جدید (داروها) منجر شود. شرکت سازنده آریدیس قبلاً این دو آنتی بادی را در داروی “AR-701” گنجانده است که می توان آن را از طریق استنشاق مصرف کرد. آنتی بادی ها به منظور افزایش اثربخشی تا یک سال یا بیشتر اصلاح می شوند.
 
جیمز کوبی، رهبر تحقیقات می‌گوید: «جستجو برای داروها و استراتژی‌ واکسن های جدید با فعالیت جهانی علیه ویروس کرونا برای محافظت از بشریت در برابر شیوع‌های کنونی و آینده یا همه‌گیری‌های ویروس بتا ضروری است.» بنابراین، کشف آنتی‌بادی می‌تواند یک پیشرفت برای پایان دادن به همه گیری کرونا و احتمالاً جلوگیری از علائم Omikron BA.5 مانند تعریق شبانه، حالت تهوع یا مشکلات پوستی باشد.
 
کارل لاوترباخ وزیر بهداشت آلمان اخیراً شهروندان آلمانی را امیدوار کرد و گفت پایان همه گیری کرونا چه زمانی خواهد بود. او بر واکسن بینی انگشت گذاشت. واکسن های بینی باعث ایجاد مصونیت مخاط بینی می شود و می تواند از عفونت جلوگیری کند، زیرا ویروس ابتدا بر غشاهای مخاط دستگاه تنفسی تأثیر می گذارد. آن گاه کرونا دیگر نمی تواند گسترش یابد – این پایان همه گیری است.
 
برخی از اسپری های بینی در حال حاضر به عنوان واکسن علیه کرونا در حال تولید هستند. نمی توان گفت این اسپری ها چه زمانی وارد بازار می شوند. زیرا نزدیکی غشاهای مخاطی بینی به مغز می تواند منجر به عوارض عصبی خطرناک شود. این بدان معناست که دانشمندان باید واکسن‌های بینی را با دقت زیادی از نظر خطرات احتمالی برای انسان قبل از تأیید آزمایش کنند. هنوز نمی توان زمان دقیق آن را پیش بینی کرد. یک چیز مسلم است: پایان همه گیری در چشم انداز است.
 
 
نقل از سایت اخبار روز از منابع روزنامه ی آلمانی فرانکفورتر روندشاو