مجلس ایران لایحه معاهده انتقال زندانی با بلژیک را تصویب کرد

asadi-Beljik
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ایران لایحه «عهدنامه بین دولت پادشاهی بلژیک و دولت جمهوری اسلامی ایران در مورد انتقال محکومین» را با ۱۹۵ رای تصویب کردند و به دولت اجازه دادند اسناد این معاهده را با بلژیک مبادله کند.
این عهدنامه به صورت بالقوه زمینه آزادی اسدالله اسدی، دبیر سوم سابق سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش را فراهم می‌کند که به جرم برنامه‌ریزی برای اقدام تروریستی، به ۲۰ سال زندان محکوم شده است. او هم اکنون در بلژیک در حال سپری کردن دوره مجازات خود است.
پیش از این، پارلمان بلژیک با ۷۹ رای موافق، ۴۱ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع به معاهده جنجالی بین بلژیک ‌و ایران رای داد.

در صورتی که شورای نگهبان این مصوبه را مخالف شرع اسلام و قانون اساسی تشخیص ندهد، زمینه اجرای معاهده بین دو دولت ایران و بلژیک فراهم شده است.
دادگاهی در بلژیک به تازگی در حکمی که صادر کرده جلوی انتقال احتمالی اسدالله اسدی به ایران یا هر کشور دیگری را گرفته است اما مقام‌های جمهوری اسلامی ایران می گویند در حال تماس نزدیک با دولت بلژیک برای آزادی او هستند.
دادگاه صادرکننده ممنوعیت انتقال اسدالله اسدی، به شاکیان و نمایندگان دولت بلژیک تا ۲۴ شهریور مهلت داده که لوایح خود را ارائه دهند و روز ۲۸ شهریور را برای شنیدن استدلا‌ل‌های دو طرف تعیین کرد.

عهدنامه انتقال زندانی بین ایران و بلژیک در میان انتقادهای شدید فعالان حقوق بشر تصویب شده است.
مخالفان می گویند اجرای این عهدنامه و انتقال احتمالی اسدالله اسدی به ایران ضمن بی مجازات گذاشتن اقدام وی، زمینه تکرار چنین جرائمی از سوی ایران را در اروپا افزایش می‌دهد.
این عهدنامه در ۲۲ ماده در اواخر اسفند ۱۴۰۰ در بروکسل پایتخت بلژیک بین دانیل فلور، مدیر کل خدمات عمومی دادگستری فدرال بلژیک و غلامحسین دهقانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلژیک و اتحادیه اروپا امضا شد.

امضای متن عهدنامه بین دو کشور، با دستگیری یک شهروند بلژیکی در ایران که یک امدادگر معرفی شده، همزمان بوده است.
دوستان فرد بازداشت شده او را «اولیویه وندکاستیل» معرفی کرده‌اند که سال ها درایران در زمینه کمک به پناهجویانی که به ایران می روند، فعالیت داشته است.
خبر امضای این عهدنامه از سوی ایران اعلام نشده بود. پس از آنکه دولت بلژیک برای الحاق رسمی به عهدنامه، آن را در قالب لایحه‌ای برای تصویب به پارلمان فرستاد، افکار عمومی از امضای چنین توافقی مطلع شد.

عهدنامه امضا شده بین ایران و بلژیک، پیش‌بینی کرده است که مجرمان قطعی محکوم به حبس در دادگاه‌های بلژیک بر اساس درخواست شخصی یا درخواست دولت ایران می‌توانند باقی مانده مجازات خود را در زندان های ایران سپری کنند و از بلژیک به ایران منتقل شوند.
در حال حاضر به غیر از شهروند بلژیکی زندانی شده در ایران، اتباعی از ایالات متحده، فرانسه، آلمان، سوئد، بریتانیا و لهستان در ایران زندانی هستند. برخی از این کشورها به شهروندان خود درباره خطرات سفر به ایران هشدار داده‌اند.
دولت ایران گفته حاضر است پس از مذاکره با دولت هایی که اتباعشان زندانی هستند، آنها را با زندانیان ایرانی مبادله کند.

برخی از دولت های غربی از اقدام جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده و خواستار توقف چنین رویکردی برای حل مسائل خارجی ایران شده‌اند. دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا هم بازداشت شهروندانش از جمله اتباع آمریکا با تابعیت مضاعف ایرانی را «گروگان گیری» خوانده بود.
جمهوری اسلامی ایران در موارد متعددی با استناد به مصوبه شورای عالی امنیت ملی، که برای اجرا به تایید آیت الله علی خامنه‌ای می رسد، به زندانی های دوتابعیتی یا اتباع خارجی بازداشت شده در داخل ایران، اجازه خروج از کشور یا انتقال به کشورشان را داده است.
.
منبع: بی بی سی