آمریکا درصدد توقیف هواپیمای ونزوئلایی است

mahan-venezuela
وزارت دادگستری آمریکا درصدد توقیف هواپیمای باری ونزوئلا در فرودگاه بوئنوس آیرس آرژانتین است. این هواپیما قبلا متعلق به شرکت ماهان بود. ماهان به همکاری با نیروی قدس سپاه پاسداران متهم است و تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد.
یک روز پس از صدور دستور یک قاضی آرژانتینی مبنی بر اجازه خروج به ۱۲ نفر از ۱۹ خدمه هواپیمای باری متعلق به شرکت امتراسور، وابسته به خط هوایی کانویاسای ونزوئلا، وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه ۱۱ مرداد (۲ اوت) درخواست توقیف این هواپیمای باری را صادر کرد.

بنا بر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، شرکت هوایی ونزوئلا هواپیمای بوئینگ ۳۰۰-۷۴۷ را از شرکت هواپیمایی ماهان خریداری کرده و این در حالی است که ماهان از سوی ایالات متحده به همکاری با نیروی قدس سپاه پاسداران برای حمل سلاح، متهم است. آمریکا شرکت ماهان را مورد تحریم قرار داده است. شرکت هواپیمایی کانویاسای ونزوئلا نیز تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد.
متیو اولسن، رئیس بخش امنیت ملی وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «وزارت دادگستری، معاملاتی را که تحریم‌ها و قوانین صادرات آمریکا را نقض می‌کند، تحمل نخواهد کرد.»

این هواپیما در تاریخ ششم ژوئن، به همراه ۱۴ شهروند ونزوئلایی و ۵ ایرانی از مکزیک وارد آرژانتین شد و دو روز بعد در حالی که قصد پرواز به اروگوئه را داشت، اجازه ورود به حریم این کشور را نیافت. این هواپیما پس از بازگشت به آرژانتین توقیف و پاسپورت خدمه آن از جمله پنج ایرانی ضبط شد.
مقامات امنیتی پاراگوئه تایید کرده‌اند که خلبان غلامرضا قاسمی، با نیروی قدس سپاه مرتبط است. با این حال، وزیر اطلاعات آرژانتین گفته که تحقیقات سرویس‌های امنیتی کشورش، رابطه‌ای بین خدمه این پرواز با سازمان‌های تروریستی نیافته‌اند. آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور آرژانتین نیز در سخنانی رسمی، علت توقف هواپیمای باری مزبور را "مشکلات سوخت‌گیری" عنوان کرده و مخالفان خود را مسئول انتشار شایعات مربوط به مسائل تروریستی و ارتباط با نیروی قدس دانسته است.

پرونده هفت تن از مظنونان، شامل چهار ایرانی و سه ونزوئلایی همچنان مفتوح است. قاضی آرژنتینی تنها به یک خدمه ایرانی این پرواز اجازه خروج از آرژانتین را داده است.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی از نمایندگی دیپلماتیک آرژانتین در تهران خواسته است تا ممنوعیت خروج پنج خدمه ایرانی از این کشور فورا لغو شود.
.
منبع: دویچه وله