پزشکی قانونی آمار جان‌باختگان سیل را ۹۵ نفر اعلام کرد؛ روزنامۀ شرق: دست کم ۲۰۰ نفر در امامزاده داوود زیر آوار مانده اند

avar-seyl
جانشین مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرد که به دنبال وقوع سیل در برخی استان‌ها، اجساد ۹۵ نفر از جان‌باختگان به مراکز پزشکی قانونی استان‌های درگیر ارجاع شده که کار شناسایی و تعیین هویت آنان در حال انجام است. همزمان روزنامه شرق نیز در گزارشی به نقل از ساکنان محلی، از زیر آوار ماندن دست کم ۲۰۰ نفر در پی وقوع سیل اخیر در منطقۀ امامزاده داوود و پیچیدن بوی تعفن اجساد در این محل، خبر داده است.
پزشکی قانونی آخرین آمار جان‌باختگان سیل در ایران را ۹۵ تن اعلام کرد؛ بر پایه اعلام این سازمان ۸ نفر همچنان مفقود هستند.

رضا حاج منوچهری جانشین مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی، روز چهارشنبه ۱۲ مرداد، اظهار داشت که جسد ۵۱ مرد و ۴۴ زن به مراکز پزشکی قانونی استان‌ها ارجاع شده که بیشترین تعداد با ۴۰ نفر مربوط به استان تهران است.
در همین حال، محمدحسین نامی رئیس سازمان مدیریت بحران ایران نیز گفت که ۱۳۶ شهر و ۱۳۴۴ روستا در قالب ۹۵۸ بخش و ۱۳۳ شهرستان کشور از سیلاب ناشی از توده بارشی مونسون متأثر شده اند.

همچنین بیشترین تعداد جان‌باختگان سیل اخیر مربوط به منطقۀ امامزاده داوود بوده و سازمان آتش‌نشانی از کشف ۲۲ جسد در این منطقه خبر داده است.
همزمان روزنامه شرق نیز در گزارشی بر اساس اظهارات افراد محلی، تعداد جان‌باختگان واقعی را بیش از ارقام اعلام شده دانست

روزنامه شرق پنج روز بعد از جاری شدن این سیل مرگبار، از قول یکی از ساکنان امامزاده داوود نوشت: «۲۰۰ نفر زیر گل‌ولای مانده‌اند و بوی اجسادی که چند روز است پیدا نشده‌اند، تمام محوطه را برداشته».
یکی از افراد محلی به این روزنامه گفته است: «اصرار دارند بگویند اجساد را پیدا کرده‌اند. کلی کارگر در مغازه‌ها بوده‌اند که اصلاً خانواده‌هایشان در جریان نیستند محل کارگری آن‌ها امامزاده داوود بوده. حالا چند وقت که بگذرد همه‌ چیز معلوم می‌شود. شما فکر می‌کنید این بوی تعفن برای چیست؟ مگر می‌شود این بوی زننده از جسد دو-سه نفر باشد. تکه‌تکه‌های عزیزان ما اینجاست اما همه خانه‌ها و مغازه‌های تخریب‌ شده را ول کرده‌اند و صحن را جمع می‌کنند.»

همچنین روزنامه شرق به نقل از فرد دیگری که چند نفر از نزدیکان خود را از دست داده نیز نوشته است: «حداقل الان ۲۰۰ نفر آدم زیر آوار هستند. آدم‌های تکه‌تکه‌ شده که آب ۱۰۰ بار آن‌ها را به در و دیوار کوبیده. خودم حداقل چهار تا دست و پا پیدا کردم ».
این در حالیست که جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران، اعلام کرد که روز دوشنبه مأموریت این سازمان در امامزاده داوود پایان یافته و دیگر نهادها از جمله هلال احمر در حال جست‌وجو هستند.

وقوع سیل از اول مردادماه، ۲۴ استان ایران را در برگرفت که خسارت‌های بسیاری به بار آورد و بیشترین حجم این خسارات در بخش کشاورزی اتفاق افتاد. وزیر جهاد کشاورزی از خسارت ۱۰ هزار میلیارد تومانی به این بخش خبر داده است.
به گفته پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر ایران، این سیلاب‌ها استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد را درگیر کرده است.
.
منبع: رادیو فرانسه