هرانا: سپیده رشنو قبل از پخش «اعترافات» به دلیل خونریزی داخلی در بیمارستان بستری شده بود

Rashno-Sepideh
خبرگزاری هرانا به نقل یک منبع مطلع گزارش داده که سپیده رشنو، پیش از پخش «اعترافات» تلویزیونی، به دلیل ضرباتی که به شکمش وارد شده بود به بیمارستان منتقل شد و برای ساعاتی تحت نظر پزشکان بود.
هرانا به نقل از این منبع مطلع نوشته است که خانم رشنو، در روز پنج‌شنبه، سی‌ام تیرماه دچار خونریزی داخلی شده و در بیمارستان طالقانی تهران تحت معاینه قرار گرفته است.

این گزارش می‌افزاید که در زمان حضور سپیده رشنو در بیمارستان، تعداد زیادی مامور او را همراهی می‌کردند و او اجازه پیدا نکرده که با دیگران صحبت کند.
به نوشته این رسانه که ارگان رسمی «مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران» محسوب می‌شود، ماموران در طول مدت حضور خانم رشنو در بیمارستان همواره او را همراهی می‌کردند و « حتی در زمان معاینه پزشک که جزوی از حریم خصوصی بیمار و پزشک است» او را تنها نگذاشتند.

سپیده رشنو، نویسنده و ویراستاری است که در هفته پایانی تیرماه، به دلیل اعتراض به رایحه ربیعی، زن محجبه‌ای که به او تذکر حجاب داده بود، دستگیر شد.
در روز شنبه هشتم مردادماه – ۹ روز بعد از بستری شدن خانم رشنو در بیمارستان – صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، ویدئویی را به نام «اعترافات» او پخش کرد.

در موارد مشابه بسیاری که دستگیرشدگان بعد از پخش «اعتراف» آزاد شده‌اند و گاهی از کشور خارج شده‌اند، گفته‌اند که این «اعترافات» تحت فشار و شکنجه از آنها گرفته شده است.
بر همین اساس به محض انتشار ویدئوی اظهارات خانم رشنو از صدا و سیما نیز، از نخستین واکنش‌ها، فعالان مدنی و کارشناسان حقوقی این «اعترافات» را غیرموجه و نامشروع توصیف کردند.

کامبیز نوروزی، از حقوقدانان شناخته شده به وب سایت جماران گفت: «به طور حتم هر گونه الزام و اجباری که در جریان این نوع اعتراف گیری‌ها صورت بگیرد، خلاف حقوق اساسی افراد است.»
حتی برخی از حقوقدانان، اقدامات صدا و سیما در همراهی با دستگاه‌های امنیتی و پخش چنین ویدئوهایی را نیز غیرقانونی خوانده‌اند.

از آن جمله محسن برهانی،‌ وکیل دادگستری و عضو هیات علمی دانشگاه تهران، پخش «اعترافات» سپیده رشنو،‌ عاملان پخش این ویدئو را «قابل مجازات» دانست.
آقای برهانی که خود در حوزه علمیه قم نیز تحصیل کرده، در توییتی نوشت: «به استناد مواد ۹۱ و ۹۶ قانون آیین دادرسی کیفری، پخش تصویر سپیده رشنو ممنوع است و مدیران صدا و سیما و سایر افرادی که اقدام به این امر کرده‌اند، به استناد ماده ۶۴۸ تعزیرات قابل مجازات هستند.»

در گزارشی که توسط صدا و سیما تهیه شده بود، «اعترافات» دو زن دیگر نیز وجود داشت. اما برخلاف خانم رشنو، چهره این دو نفر محو شده بود و آنها قابل شناسایی نبودند
در پی بالاگرفتن اعتراض‌ها، صدا و سیما نسخه‌ای دیگر از این گزارش را تهیه کرد که در آن چهره سپیده رشنو نیز محو شده بود.
در حال حاضر تنها نسخه دوم گزارش در وب‌سایت‌های وابسته به صدا و سیما در دسترس هستند.

دستگیری و پخش «اعترافات» سپیده رشنو با واکنش گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد و بسیاری از کاربران به آنچه بر او گذشت اعتراض کردند.
پیش از دستگیری سپیده رشنو، ویدئویی از اعتراض او به رایحه ربیعی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن، خانم ربیعی در یک اتوبوس همگانی، خانم رشنو را تهدید کرد و گفت که ویدئوی او را به سپاه می‌دهد.
رایحه ربیعی که ظاهرا هیچ‌گونه مسئولیت حقوقی و قانونی در زمینه حجاب زنان دیگر ندارد، از سپیده رشنو خواسته بود که حجابش را رعایت کند؛ تذکری که با اعتراض خانم رشنو روبه‌رو شد.

رایحه ربیعی سپس تلاش کرد که با موبایلش، ویدئویی از خانم رشنو ضبط کند تا به گفته خودش در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بگذارد. این اقدام رایحه ربیعی با اعتراض دیگر شهروندان روبه‌رو شد که جملگی از خانم رشنو حمایت کردند.
در نهایت به دلیل اعتراض گروهی زنان حاضر در اتوبوس، رایحه ربیعی مجبور شد که از اتوبوس پیاده شود.
انتشار این ویدئو با استقبال گسترده شهروندان در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد که مقاومت اعتراضی سپیده رشنو و حمایت جمعی حاضرین در اتوبوس را ستودند.
اندکی بعد، خانم رشنو دستگیر شد.
دور تازه اعتراض‌ها به حجاب اجباری از روز ۲۱ تیرماه بار دیگر شدت گرفته است.

این روز در ایران به نام روز «حجاب و عفاف» نامگذاری شده و فعالان مدنی و طرفداران حقوق زنان تصمیم گرفتند که در این روز، در برابر حجاب اجباری دست به مقاومت مدنی بزنند. بر اساس این ابتکار، آنها از زنان دعوت کردند که در روز ۲۱ تیرماه، روسری‌هایشان را بردارند.
در پی این کارزار، در روز ۲۱ تیرماه دهها ویدئو در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن زنان از اجرای قانون اجباری بودن حجاب سرباز می‌زدند.

در این مدت انتشار ویدئوهایی از برخورد خشن گشت ارشاد با زنان نیز، خشم معترضان را برانگیخت.
این اعتراض‌ها با واکنش تند سران جمهوری اسلامی در ایران روبه‌رو شد و بسیاری‌شان، از جمله آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور تاکید کردند که در این زمینه عقب‌نشینی نمی‌کنند.
در دنیا، ایران از معدود کشورهای جهان است که در آن پوشاندن موی سر برای همه زنان – حتی زنانی که مسلمان نیستند - اجباری است.
.
منبع: بی بی سی

 


در این رابطه