شدت گیری اخیر موج مهاجرت - مهاجرت سالانه بیش از ۱۰۰ هزار ایرانی - مهاجرت جزو ۱۰ معضل اصلی ایران

مهدی دزفولی با اشاره به اینکه اتفاقات تلخ و ناراحت‌کننده بسیاری در کمپ‌های مهاجران غیر قانونی رخ می‌دهد، اظهار داشت: به دلایل اخلاقی برخی صحنه‌ ها را از فیلم حذف کردیم، در حالیکه وضعیت مهاجران غیرقانونی بسیار فجیع‌ تر از آن چیزی است که در فیلم می‌ بینیم.
 
panahandeganTurkey به گزارش خبرنگار ایلنا، مستند «زمزمه‌ های گمشده در دور دست» به کارگردانی منصور فروزش و تهیه‌ کنندگی مشترک مهدی دزفولی و منصور فروزش با موضوع مهاجرت، به شرایط مهاجران غیر قانونی ایرانی در کمپ صربستان می‌ پردازد.
 
مستند ۶۰ دقیقه‌ ای «زمزمه‌ های گمشده در دور دست» که محصول سال ۱۴۰۰ است، پیش از این در بخش جنبی پانزدهمین جشنواره بین‌ المللی «سینماحقیقت» و بخش مستند زیر ذره‌ بین سی‌ و هشتمین جشنواره بین‌ المللی فیلم فجر حضور داشته است. این اثر همچنین در بازار بین‌ المللی فیلم «کَن» که همزمان با هفتاد و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «کَن» برگزار شد، حضور داشت.
 
با یکی از تهیه‌ کنندگان این فیلم مستند گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌ خوانید:
 
• مهاجرت امروز در جامعه ما، تا چه اندازه مسئله‌ ای جدی است که برای پرداختن به آن به سراغ ساخت یک اثر مستند رفتید؟
 
سال ۱۳۹۸ تولید این مستند آغاز شد، بخشی از مستند قبل از شیوع کرونا در صربستان کلید خورد، به دلیل شیوع این ویروس مدتی متوقف شد و بعد دوباره ساخت آن ادامه پیدا کرد. این مستند به طور کل خارج از ایران ساخته شده است و از آنجا که من و منصور فروزش معتقد بودیم که مهاجرت موضوع بسیار مهمی است و در سال‌ های اخیر جامعه ما بیش از همیشه درگیر آن است، تمام سعی خود را بکار بردیم تا اثری در خور و با کیفیت ساخته شود.
 
مهاجرت در چند دوره در کشور ما افزایش پیدا کرده است؛ پیش از انقلاب، دورۀ جنگ، دهۀ ۱۳۷۰، پس از اتفاقات سال ۱۳۸۸، و در نهایت مشکلات اقتصادی در سال‌ های اخیر، دوره‌ هایی هستند که مهاجرت ایرانیان به دیگر کشورهای دنیا رشد چشم‌ گیری داشته است. در این دورۀ اخیر، موج مهاجرت به نظر بسیار بیشتر از همیشه است و به همین دلیل می‌ توان مهاجرت را مسئله‌ ای مهم دانست که لازم است بسیار بیشتر از این، به آن پرداخته شود.
 
• با توجه به اینکه فیلم به موضوع ملتهب و خاصی چون مهاجرت غیر قانونی می‌ پردازد، چقدر محدودیت‌ ها در کلیت اثر تأثیرگذار بوده و باعث شده تا به برخی مسائل نپردازید؟
 
در ایران ما با ممیزی چندانی مواجه نشدیم. در واقع می‌ توان گفت که هیچگونه سانسوری متوجه «زمزمه‌ های گمشده در دور دست» نشد و تنها چند نکتۀ کوچک که مشخصاً خط قرمز هستند و امکان نمایش‌ شان در ایران وجود ندارد، به اندازۀ حدود ۴ دقیقه از فیلم حذف شدند.
 
علاوه بر این ما صحنه‌ هایی داشتیم که امکان پخش آن‌ ها وجود نداشت. افرادی که به شکل غیر قانونی مهاجرت می‌ کنند، معمولاً دچار مشکلات روحی می‌ شوند که پخش بخش‌ هایی از صحبت‌ هایشان در یک مستند، اصلاً به صلاح آنها نیست. در واقع به لحاظ اخلاقی انتشار آن صحنه‌ ها درست نبود و ما تصمیم گرفتیم، آن‌ ها را حذف کنیم.
 
در کمپ‌ های پناهندگان نیز شرایطی خاص حاکم است. درواقع زن و مرد در هر شرایطی با هم هستند و این وضعیت باعث می‌ شود گاه به دلیل مسائل ناموسی، دعواهای وحشتناک و حتی اتفاقات ناگوار بسیاری رخ دهد. بعنوان مثال، زمان فیلمبرداری این مستند، قتلی در آن کمپ رخ داده بود که به دلیل مسائل غیراخلاقی آن، ترجیح دادیم آن را در این مستند نشان ندهیم. در کمپ افغانستانی‌ ها که در فیلم شاهد هستید نیز اتفاقاتی رخ داد که اصلاً پرداختن به آنها اخلاقی و درست نبود.
 
در کل باید گفت که مهاجرت مسئله‌ ای واقعاً پیچیده است که در پرداخت آن باید خیلی دقت کنیم. با این حال باید بگویم که «زمزمه‌ های گمشده در دور دست» مستندی صریح است. مستندهای زیادی در این سال‌ ها با موضوع مهاجرت ساخته شده، اما اینکه در اروپا با ایرانیان مهاجر به صورت صریح صحبت شود را تا امروز نمونه‌ ای ندیده‌ ام.
 
• مستند «زمزمه‌ های گمشده در دور دست» به قدری مهاجرت غیر قانونی را تلخ و ناگوار به تصویر کشیده که مخاطب را از انجام این کار می‌ ترساند. آیا شما قصد داشتید، واقعاً مخاطبی که چنین قصدی دارد را بترسانید و از انجام این کار منصرف کنید؟
 
مهاجرت به دو صورت انجام می‌شود، برخی افراد به صورت قانونی با توجه به موقعیتی که دارند این کار را انجام می‌ دهند و درگیر مشکلات و مصائب مهاجرت غیر قانونی نمی‌ شوند و اتفاقات دیگری برای آنها رقم می‌ خورد، اما آنچه که در این مستند به آن می‌ پردازیم، مهاجرت غیر قانونی است؛ فرد مهاجر بدون سرمایۀ زیاد، تحصیلات، تخصص و … تصمیم می‌ گیرد از کشور خارج شود و طبعاً مسیر سختی را طی می‌ کند.
 
ما سعی کردیم واقعیت موجود را روایت کنیم، در این‌ باره که برخی تصور می‌ کنند، به هر شکل خود را به خاک اروپا برسانند، آنجا از آنها استقبال می‌ شود و زندگی فوق‌ العاده‌ ای را آغاز می‌ کنند، اما واقعاً اینگونه نیست. بر خلاف مردم سوری، یمنی، افغانستانی و… که در این سال‌ ها درگیر جنگ داخلی بوده‌ اند؛ ایرانیان تنها افرادی هستند که بدون وجود جنگ داخلی، آمار مهاجرتی بالایی دارند.
 
مردم ایران اکثراً به دلیل وضعیت اقتصادی بد، از کشور مهاجرت می‌ کنند و مهاجرت غیر قانونی به آنها صدمات روحی بسیاری وارد می‌ کند، چراکه آن‌ها پل‌ های پشت سر خود را خراب کرده‌ اند، با خیال و آرزوی دستیابی به یک زندگی خوب کشور را ترک کرده‌ اند، اما در شرایط بسیار بدتری قرار گرفته‌ اند، از نزدیکانشان دور شده‌ اند و حتی بسیاری مواقع، اعضای خانواده‌ شان را در این مسیر از دست می‌ دهند، آنها باید مدتی طولانی در یک کمپ بدون دسترسی به حقوق اولیۀ یک انسان زندگی کنند، به طوری که حتی از آنها بارها دزدی می‌ شود.
 
این مصائب و اتفاقات، مسائلی هستند که اکثر ایرانیان از آن‌ ها خبر ندارند و لازم است که اطلاع‌ رسانی‌ های بیشتری در این مورد صورت بگیرد که این مستند می‌ تواند قدمی در این راستا باشد.
 
• با توصیفات شما می‌ توان گفت، مهاجران غیر قانونی در شرایط بسیار بدتری از آنچه که در فیلم می‌ بینیم، قرار می‌ گیرند؟
 
بله، ما سعی کردیم بسیاری از اتفاقات ناگوار و وحشتناک را از فیلم حذف کنیم. مهاجرت غیر قانونی، مسئله پیش پا افتاده و ساده‌ ای نیست و واقعاً موضوع پیچیده‌ ای است. حتی شبکه‌ های ماهواره‌ ای که بعنوان شبکه‌ های اپوزیسیون آنها را می‌ شناسیم، در سال‌ های اخیر چند مستند درباره مهاجرت غیر قانونی ایرانیان ساخته و پخش کرده‌ اند که در همان مستندها که انتظار می‌ رود رویکردشان در جهت مثبت نشان دادن این مسئله و تبلیغ اروپا باشد، اینگونه مهاجرت را بسیار وحشتناک نشان داده‌ اند. حتی در بخش‌ هایی از این مستندها، دیدم که افراد توصیه می‌ کردند، کسی با تصور زندگی بهتر دست به مهاجرت غیر قانونی نزند.
 
این مسائل نشان می‌ دهد که مقولۀ مهاجرت غیر قانونی چقدر پیچیده است. متأسفانه دربارۀ مهاجرت در کشورمان، هیچ پژوهش علمی صورت نگرفته و افراد تصورات غلطی دربارۀ آن دارند و معمولاً پس از این اقدام است که با واقعیات ترسناک آن مواجه می‌ شوند. ما سعی کردیم این مسائل را هم به مخاطب نشان دهیم و مسئلۀ مهاجرت را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار دهیم.
 
• انتخاب کمپ و کاراکتر های حاضر در فیلم بر چه اساس صورت گرفته است؟
 
سخت‌ گیری‌ ها دربارۀ کمپی که فیلم «زمزمه‌ های گمشده در دور دست» به سراغ آن رفته، بسیار کمتر بود. در کشورهای اروپایی، معمولاً کمپ مهاجران با مسائل امنیتی گره خورده و به همین دلیل امکان حضور گروه‌ های فیلمبرداری در این کمپ‌ ها وجود ندارد، ولی در صربستان این حساسیت کمتر بود و همکاری خوبی با ما صورت گرفت.
 
افرادی که در این مستند حضور دارند، همگی کاملاً تصادفی انتخاب شده‌ اند و این به واقع‌ گرایی بیشتر فیلم کمک کرده است.
 
• در تجربۀ تحقیق، پژوهش و فیلمبرداری این مستند چه تفاوتی بین مهاجران ایرانی و دیگر کشورها وجود داشت؟
 
مسئلۀ اصلی مهاجرت ایرانیان، مشکلات اقتصادی است. ما عوارض مشخص مشکلات اقتصادی، مثل تورم، افزایش حاشیه‌ نشینی، بیکاری، افزایش خودکشی، مشکلات روحی و… را به خوبی می‌ شناسیم، اما این اتفاق، عوارض دیگری نیز دارد که کمتر به آنها پرداخته شده است.
 
هرگاه که مشکلات اقتصادی در کشور افزایش پیدا می‌ کنند، تعداد مهاجرت‌ ها نیز بیشتر می‌ شوند و این پدیده‌ ای است که مسئولان کشور شناخت چندانی از آن ندارند چون مسئلۀ چندان ملموسی نیست. کشوری که سالانه بیش از ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان آن اقدام به مهاجرت غیر قانونی می‌ کنند، قطعاً درگیر معضل بزرگی است و طبق آماری که شنیده‌ ام، میزان مهاجرت در حال حاضر رشد چشمگیری داشته است. علاوه بر اینکه این اتفاق منجر به از دست دادن نخبگان می‌ شود. افرادی که به صورت غیر قانونی مهاجرت می‌ کنند، مثل قطره‌ های خونی هستند که از بدن این کشور خارج می‌ شوند و کسی نیست که جلوی این خونریزی را بگیرد. مهاجرت امروز جزو ۱۰ معضل اصلی کشور است.
 
به تازگی برای ساخت مستند دیگری با موضوع سقط جنین اقدام کرده‌ ام که این هم یکی دیگر از عوارض مشکلات اقتصادی در کشور است و به همین دلیل امروز کمتر زوجی حاضر به فرزندآوری می‌ شوند.
 
این‌ ها عوارض نامحسوس مشکلات اقتصادی هستند و دلیل مهاجرت ایرانیان در اکثر موارد، مشکلات اقتصادی یا تنش‌ های سیاسی است، در حالیکه مهاجران دیگر کشورها، به دلیل خطرات جنگ دست به این کار می‌ زنند.
 
• در مستند شما نشانی از مهاجرت‌ های غیر قانونی موفقیت‌ آمیز دیده نمی‌ شود. آیا اینگونه مهاجرت‌ ها هیچگاه به موفقیت ختم نمی‌ شوند، یا شما سعی داشتید به این مسئله نپردازید؟
 
آماری درباره میزان موفقیت در اینگونه مهاجرت‌ ها وجود ندارد، اما حقیقت این است که موفقیت در اینگونه مهاجرت‌ ها بسیار اندک است. ما ساخت این مستند را به صورت سریالی ادامه می‌ دهیم و قصد داریم در قسمت‌ های بعدی به سراغ افرادی برویم که توانسته‌ اند در کشوری اروپایی اقامت داشته باشند و ما در واقع سرنوشت این افراد را دنبال می‌ کنیم.
 
آنچه مسلم است اینکه اکثر این افراد، زندگی رضایت‌بخشی ندارند و درگیر مسائلی چون نژاد پرستی افراد، نداشتن شغل مناسب، و درگیری با بیماری‌ های مختلف هستند. معمولاً این افراد متأسفانه به هدف خود نمی‌ رسند و نمی‌ توانند احساس خوشبختی کنند.
 
• با توجه به اینکه حدود سه سال از ساخت این مستند می‌ گذرد، محتوای آن دچار کهنگی نشده است؟
 
شرایط مهاجرت غیر قانونی به طور کل تغییر چندانی نداشته و می‌ توان گفت که حتی ۲۰ سال پیش هم شرایط به همین صورت بود. همۀ افرادی که دست به مهاجرت غیر قانونی می‌ زنند، با قاچاقچی انسان روبرو می‌ شوند، از موانع طبیعی باید عبور کنند، برخی جانشان را از دست می‌ دهند، با کمبود غذا مواجه می‌ شوند و برخی با مشکلات روحی دست و پنجه نرم می‌ کنند و سال‌ هاست که این شرایط حاکم است و تغییری نکرده است، اما شاید جزئیاتی دربارۀ برخی کشورها تغییر کرده باشند که قطعاً لطمه‌ ای به محتوای این اثر نزده است.