افزایش ۵۷ درصدی دستمزد و ۱۹۱ درصدی ماکارونی و ٢٠٠ درصدی حمل و نقل و .../ افزایش هنگفت هزینه های تولیدی

Tavarom-Bikari-1 قاسمعلی حسنی کارشناس بازار و مسائل اقتصادی با اشاره به فراز و فرود قیمت اقلام غذایی در یازده ماه اخیر به دیده‌بان ایران گفت: افزایش نرخ دستمزد کارگران و در کنار آن ٢ برابر شدن نرخ حمل و نقل و چند عامل دیگر موجب شده تا تولیدکنندگان راهی جز بالا بردن قیمت‌ ها نداشته باشند. هرچند در سال‌ های اخیر هیچگاه افزایش حقوق و دستمزد به نفع طبقه مصرف کننده نبوده و این تولید کنندگان بودند که سود بیشتری کردند.
 
به گزارش سایت دیده‌بان ایران، کاهش قدرت خرید مردم به حدی آزار دهنده شده که بخش زیادی از طبقه کم برخوردار جامعه دیگر نمی‌ توانند به راحتی مایحتاج اولیه خود جهت خورد و خوراک را تأمین کنند. دولت اما در چنین شرایطی مدعی است که یارانه پرداختی جدید به بخش‌ های زیرین جامعه جلوی این فشار اقتصادی را خواهد گرفت؛ موضوعی که حداقل تا به امروز به طور ملموس در زندگی میلیون‌ ها نفر مشاهده نشده است.
 
یک کارشناس برجسته بازار که در عین حال در جایگاه دبیری اتحادیه بنکداران مواد غذایی نیز قرار دارد در همین رابطه به دیده بان ایران می‌ گوید؛ عوامل متعددی بر افزایش قیمت‌ محصولات و مواد غذایی مؤثر هستند و‌ نمی‌ توان انتظار داشت یک کالا در بازار فعلی با افزایش قیمت مواجه نشود.
 
او تأکید می‌ کند، متأسفانه بخشی از واردکنندگان و البته تولیدکنندگان و اصناف تنها به دنبال سود خود هستند و همین رفتار آنها همچون آواری بر سر مصرف‌ کنندگان خرد در جامعه خراب شده است.
 
قیمت مواد غذایی در ۱۱ ماه اخیر فراز و فرود زیادی داشته است:
 
قاسمعلی حسنی دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی در گفتگو با سایت دیده‌بان ایران در رابطه با میزان عرضه مواد غذایی در بازار و همچنین افت و خیز قیمت‌ ها پس از استقرار دولت سیزدهم، اظهار داشت: باید توجه داشت که آقای رئیسی و کابینه ایشان به طور رسمی از تاریخ ۲۰ شهریور سال گذشته کار خود را آغاز کرده است و در ۱۱ ماه اخیر فراز و فرودهای قیمتی زیاد در قیمت اقلام مختلف مواد غذایی رخ داده است.
 
وی با اشارۀ مصداقی به تغییر قیمت برخی از مواد خوراکی، عنوان داشت: قیمت «شکر» یک سال قبل در همین تاریخ ۱۲۵۰۰ تومان بود، که در پانزدهم شهریور سال قبل به ۱۳۵۰۰ تومان رسید. سیزدهم دی ماه پارسال ۹ درصد ارزش افزوده بر آن اضافه شد و در پانزدهم اسفندماه سال گذشته قیمت ۱۶۵۰۰ تومان بعلاوۀ ۹ درصد ارزش افزوده را تجربه کرد.
 
این کارشناس بازار بیان داشت: قیمت شکر عدد ۱۸۱۸۰ تومان را نیز در یک بازۀ زمانی تجربه کرد. اما به مساعدت بخش خصوصی و اعتماد دولت به این بخش این امکان بوجود آمد تا بر اساس واردات هدفمند فاصله قیمت بازار آزاد این محصول خوراکی و قیمت دولتی آن، به طور محسوسی کاهش پیدا کند.
 
قیمت ماکارونی رشد ۱۹۱ درصدی را تجربه کرد:
 
حسنی در خصوص تغییرات قیمت «ماکارونی» نیز گفت: در تاریخ ۲۴ فروردین امسال، دولت تحت تأثیر افزایش قیمت‌ ها در بازارهای جهانی، چیزی در حدود ۱۹۱ درصد قیمت این محصول را افزایش داد. شاهد بودیم که ارز ۴۲۰۰ تومانی مرتبط با ماکارونی حذف و مطابق آن بر اساس برخی سیاست‌ ها، مبلغی به عنوان یارانه نقدی، به حساب مردم واریز گردید.
 
حسنی تأکید کرد: قیمت روغن خوراکی نیز بر اساس سیاست حذف ارز ترجیحی افزایش پیدا کرد. البته تا پیش از این تغییر قیمت، بخشی از تولید داخلی به خارج از کشور قاچاق می‌ شد که دلیل آن نیز قیمت بسیار پایین این محصول نسبت به سایر کشورها بود که با افزایش قیمت روغن، این موضوع نیز تا حد زیادی کنترل شد.
 
هزینۀ بخش تولید بسیار زیاده شده است: 
 
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی با تشریح علل مؤثر بر افزایش قیمت مواد غذایی، خاطرنشان کرد: افزایش ۵۷ درصدی دستمزد کارگران، در کنار ٢ برابر شدن هزینۀ حمل و نقل و همچنین تأثیر مالیات و مبلغ بیمه و امثالهم؛ تأثیر مستقیم بر افزایش قیمت تمامی کالاها گذاشته است. البته نباید افزایش غیرمترقبه قیمت‌ های جهانی و همچنین تنش ایجاد شده میان روسیه و اوکراین و تأثیر مستقیم آن بر اقتصاد ایران را نیز فراموش کرد.
 
وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت موجودی کالاهایی همچون مواد غذایی در کشور چگونه است، عنوان داشت: ذخیره‌ سازی عمدۀ مواد غذایی در کشور صورت گرفته، اما واقعیت امر این است که یک رکود شدید بازار ایجاد و خریداری برای کالاهای موجود وجود ندارد.
 
این کارشناس بازار با انتقاد از فاصله ایجاد شده میان تولید کننده و مصرف کننده، ابزار داشت: از تاریخ ۲۴ فروردین سال ۹۷ تا به امروز؛ تولیدکنندگان ۹ بار افزایش قیمت داشته و قدرت سرمایه‌ اندوزی آنها بیشتر شده اند، اما در نقطه مقابل به هیچ عنوان درآمد مصرف کنندگان تا این سطح افزایش پیدا نکرده است. همین موضوع نیز باعث شده تا به طور مشخص بازار مواد غذایی دچار رکود شود.
 
حسنی تأکید کرد: پس از آرام‌ تر شدن وضعیت اوکراین و امکان صدور کالا از این کشور، تا حدودی بازارهای جهانی شاهد کاهش قیمت‌ در برخی اقلام خوراکی بودند که در داخل کشور نیز قیمت اقلامی همچون؛ «برنج»، «روغن» و «شکر» روند نزولی پیدا کرده است.
 
تولیدکنندگان رب گوجه فرنگی درخواست افزایش قیمت داده‌ اند: 
 
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی در مواجهه با این پرسش که علیرغم وعدۀ دولت برای تغییر قیمت تنها ۴ کالا، تمامی بازار تحت تأثیر این افزایش قیمت‌ ها قرار گرفت، به دیده بان ایران گفت: واقعیت امر این است که وقتی دستمزد کارگران تا ۵۷ درصد افزایش پیدا می‌ کند، همین موضوع تأثیر خود را بر قیمت تمام شدۀ تمام محصولات می‌ گذارد. برای مثال؛ تولیدکنندگان «رب گوجه فرنگی» علاوه بر افزایش حقوق کارکنان خود، با روند صعودی قیمت صنایع بسته‌ بندی نیز مواجه شده‌ اند و همین موضوع عاملی شده تا درخواست کنند، قیمت تمام شدۀ محصولات خود را افزایش دهند.
 
وی گفت: نزدیک به ۶۰ آیتم [= عامل] بر جریان تولید تأثیر می‌ گذارد که برخی از آنها از قبیل تحریم‌ ها و تنش‌ های جهانی و منطقه‌ ای اجتناب ناپذیر هستند. البته نباید از سودجویی برخی تولیدکنندگان نیز در چنین شرایطی غافل شد. در ۴ سال اخیر مسائلی همچون؛ سیری ناپذیری ««واردکنندگان»، افزایش ۹ بارۀ قیمت از سوی «تولید کنندگان» و گران فروشی برخی از «اصناف و کسبه»، آواری بر سر مصرف کنندگان شده است.
 
بازار سنتی باید خود را با واقع‌ گرایی مدرنیته تطبیق دهد:
 
حسنی در بخش دیگری از گفتگوی خود با دیده‌بان ایران، در مواجهه با این پرسش که آیا در وضعیت کنونی بازار، این امکان وجود دارد که خرده فروشانی همچون «بقالی‌ ها» و «خواربار فروشی‌ های» محلی، روز به روز به سمت تغییر شغل حرکت کنند، اظهار کرد: اگر بازار سنتی داخل کشور خود را با واقع‌ گرایی مدرنیته همسو نکند، خواه ناخواه نابود خواهد شد. در قضیۀ کرونا شاهد بودیم که فروش یک فروشگاه اینترنتی مطرح در داخل کشور به صورت افسانه‌ ای افزایش پیدا کرد؛ در سطح جهان نیز فروشگاهی به نام «آمازون» فروش چند ١٠٠ درصدی را تجربه کرد.
 
این کارشناس مسائل اقتصادی در پایان گفت: بازار ایران نزدیک به ۶۰۰ سال قدمت دارد، اما بسیاری از مشاغل این بازار دیگر وجود ندارند. باید بپذیریم که فاصلۀ تولید تا مصرف به کمترین حد ممکن برسید. و اگر بنکداران فعلی و حتی فروشگاه‌ های زنجیره‌ای که به شکل قارچ گونه در اقصی نقاط کشور ایجاد شده‌ اند نیز خود را با علم روز بازار تطبیق ندهند و به سمت نوآوری نروند، آنها نیز ظرف ١٠ سال آینده از بین خواهند رفت.
 
خبرنگار: سید سجاد موسوی