خشکسالی متوسط و بسیار شدید و استثنایی/ انباشتگی ۲۵ درصدی سدها- سیل ها و جبران ۴.۵ درصدی کمبود بارش ها

abe shirin رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با بیان اینکه بارندگی‌ های اخیر ۴.۵ درصد کم‌ بارشی را جبران کرده‌ اند، اظهارکرد: این بارش‌ ها برخلاف بزرگی و خسارات وارد کرده، کم‌ بارشی را جبران نمی‌ کنند و همچنان در وضعیت خشکسالی متوسط تا شدید و استثنایی قرار داریم.
 
احد وظیفه در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که آیا بارندگی‌ های اخیر، کم‌ بارشی سال آبی جاری را جبران کرده است، یا خیر؟ اظهار کرد: قبل  از بارندگی‌ های روزهای گذشته، میزان کم‌ بارشی‌ ها، ۲۸.۵ درصد زیر حد نرمال بود. بعد از این بارندگی‌ های سیل‌ آسا، میزان کمبود بارش از ۲۸.۵ درصد به ۲۴ درصد کاهش یافته، یعنی تنها  ۴.۵ درصد از کم‌ بارشی‌ ها جبران شده است.
 
وی تأکید کرد: با وجودِ بارش‌ های اخیر، همچنان در شرایط کم‌ بارشی و خشکسالی متوسط تا بسیار شدید و استثنایی قرار داریم.
 
رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی به ذکر مثالی پرداخت و اظهارکرد: در برخی استان‌ ها، همچون کرمانشاه، ایلام، کردستان، لرستان و اغلب نقاط خوزستان، بارشی ثبت نشده و در این استان‌ ها خشکسالی شدیدی حاکم است. در تهران نیز بارندگی ۳۴ درصد زیر حد نرمال است و بیش از یک سوم بارش نرمال را دریافت نکرده است. وضعیت سدها نیز اصلاً مناسب نیست و حداکثر ۲۵ درصد سدها، آب دارند. این اصلاً شرایط مطلوبی نیست.
 
وی افزود: این بارندگی‌ ها برخلاف ایجاد خسارت جانی و مالی، چندان در شرایط بارشی کشور تغییری ایجاد نمی‌ کنند و همچنان بسیاری از مناطق جزو مناطق کم‌ بارش و به‌ شدت زیر نرمال هستند.
 
وظیفه، در پاسخ به این پرسش ایسنا که بارش‌ ها در کدام نواحی بیش از حدِ نرمال بودند؟ گفت: در فصل تابستان، به‌ طور معمول، در جنوب شرق و نوار شمالی کشور بارندگی وجود دارند، اما این بارش‌ ها در جنوب شرق بیش از حد نرمال و در نوار شمالی نیز کمتر از حد نرمال هستند.
 
وی با اشاره به وضعیت دما و بارش طی هفتۀ آینده گفت: در این مدت دمای هوا افزایش می‌ یابد و بارش‌ ها قطع می‌ شوند و تنها به‌ صورت رگبار و رعد و برق در عرض‌ های جنوبی به‌ صورت پراکنده رخ می‌ دهند.
 
رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی درباره پیش‌ بینی شرایط جوی تا پایان مرداد ماه اظهار کرد: شنبه ( ۱۵ مردادماه) موجی از شمال کشور عبور و سواحل شمال و آذربایجان را درگیر می‌ کند. این موج، بارش‌ هایی به‌ صورت رگبار و رعد و برق پراکنده در نوار شمال غرب کشور و ارتفاعات البرز در روزهای شنبه شب تا دوشنبه (۱۵ تا ۱۷ مردادماه) به همراه دارد. این بارش‌ ها بسیار جزئی هستند و شدت زیادی ندارند و تنها در برخی مناطق همچون ارتفاعات البرز، نوار شمالی کشور و آذربایجان پیش‌ بینی می‌ شوند.
 
وی افزود: طی هفتۀ آینده، در سواحل جنوب کشور، شمال خلیج فارس و نوار شمال کشور، بارش‌ های جزئی پیش‌ بینی می‌ شود و باقی نقاط بدون بارش خواهند بود. پس از آن، حتی سواحل شمال کشور نیز کم‌ بارش خواهند شد.
 
وظیفه، در پایان تصریح کرد: به‌ طور کلی، بارندگی‌ ها به‌ صورت جزئی هستند و تا اواخر مرداد ماه نیز بارش‌ ها کاهش و دما افزایش می‌ یابند.
 
خبرنگار: زهرا آویژگان، 
دبیر: عاطفه کربلایی