افزایش روزانۀ ۱۰۰ هزار بشکۀ اوپک پلاس/ محدودیت شدید ظرفیت مازاد تولید و افزایش آن تنها در حالت وخیم تر؟

Naft Dalar عربستان سعودی و امارات متحده عربی که از تولیدکنندگان بزرگ اوپک هستند، در صورتی که جهان با بحران وخیم تأمین انرژی در زمستان امسال روبرو شود، آماده افزایش قابل ملاحظه تولید نفت هستند.
 
به گزارش ایسنا، هنگامی که اوپک و متحدانش در دیدار روز چهارشنبه تصمیم گرفتند، تولید نفت در سپتامبر را به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند، تابوشکنی کرده و در اقدامی کم سابقه، به ظرفیت مازاد تولید این گروه اشاره کردند. در بیانیه اوپک پلاس با اشاره به محدود ماندن شدید ظرفیت مازاد تولید موجود، اعلام شد، باید این ظرفیت برای اختلالات عرضۀ شدید حفظ شود.
 
در نگاه نخست، این اظهارات تأیید می کند که عربستان سعودی– همان طور که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در صحبت اخیرش با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، اشاره کرده بود-، فضا برای بالا بردن سطح تولید نفت ندارد.
 
سه منبع آگاه که مایل نبودند نامشان فاش شود، به رویترز گفتند: عربستان سعودی و امارات متحده عربی می توانند تولیدشان را به میزان قابل توجهی افزایش دهند، اما این کار را در صورتی انجام خواهند داد که بحران تأمین انرژی وخیم تر شود.
 
یکی از این منابع آگاه گفت: با این احتمال که زمستان امسال، اروپا بدون گاز می ماند و احتمال اعمال سقف قیمت روی فروش نفت روسیه در نیویورک، نمی توانیم در حال حاضر هر بشکه نفتی که داریم را روانه بازار کنیم.
 
این منابع آگاه به میزان افزایش تولید اشاره نکردند، اما گفته می شود عربستان سعودی و امارات متحده عربی و بعضی از اعضای دیگر اوپک، حدود ۲ تا ۲.۷ میلیون بشکه در روز ظرفیت مازاد تولید دارند.
 
یکی از این منابع آگاه گفت: تنها باری که می توانیم ثابت کنیم ظرفیت مازاد تولید بیشتری داریم، هنگامی است که یک بحران طولانی ایجاد شود و در آن هنگام خواهد بود که اعضای اوپک، تولیدشان را افزایش می دهند.
 
این مقامات آگاه گفتند: این اتفاق ممکن است تا زمستان بیافتد، زیرا بن بست سیاسی و اقتصادی میان روسیه که از اعضای اوپک پلاس است و غرب بر سر اوکراین، هیچ نشانی از پایان ندارد.
 
جنگ در اوکراین که در ۲۴ فوریه آغاز شد، قیمت گاز در اروپا را به بالاترین رکورد چند دهه اخیر رساند و بانک های مرکزی افزایش سریع نرخ های بهره را آغاز کردند. با این حال قیمت های جهانی نفت پس از رکورد بالایی که در مارس ثبت کردند، عقب نشینی کرده اند و روز چهارشنبه پس از انتشار آماری در آمریکا که ضعیف شدن تقاضا برای سوخت را نشان داد، ریزش بیشتری پیدا کردند.
 
تحلیلگران می گویند، اوپک پلاس هیچ توجیحی برای افزودن به تولید نفت در بازار نزولی نمی بیند.
 
پس از سفر بایدن به عربستان سعودی در ژوئیه که با هدف افزایش عرضۀ نفت به بازارهای بین المللی انجام گرفت، تحلیلگران دربارۀ افزایش عرضۀ اوپک پلاس به گمانه زنی پرداخته بودند. سفر رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی پس از آن انجام گرفت که اوپک پلاس اوایل ژوئن اعلام کرد، تولیدش در ژوییه و اوت را به میزان بیشتری افزایش می دهد. در دیدار روز چهارشنبه وزیران اوپک پلاس، درباره سطح تولید سپتامبر مذاکره شد.
 
اکثر اعضای اوپک پلاس به دلیل عدم سرمایه گذاری در ظرفیت جدید تولید، کمتر از سهمیه اختصاص یافته، نفت تولید کرده اند.
 
یکی از منابع آگاه گفت: بر همین اساس، تصمیم روز چهارشنبه برای افزایش تولید به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز که یکی از کوچکترین افزایش تولیدهای اعلام شده از سوی اوپک از سال ۱۹۸۲ بود، ژستی برای نشان دادن حسن نیت بود.
 
بر اساس گزارش رویترز، این منبع آگاه گفت: بله، افزایش تولید تصویب شده، اندک بود، اما نشان می دهد که اوپک پلاس، با در نظر گرفتن این حقیقت که کشورهای زیادی نظیر روسیه، ایران و ونزوئلا با همه مشکلاتشان در این گروه حضور دارند، موفق شده است به توافق جمعی دست پیدا کند و به پیش حرکت کند.
 
خبرنگار: زهرا وثوقی 
دبیر: فاطمه محمد‌نژاد
 
***
 
تصویب افزایش اندک ۱۰۰ هزار بشکه در روز تولید نفت در دیدار اوپک پلاس
 
ایسنا: وزیران اوپک پلاس در دیدار روز چهارشنبه، افزایش تولید گروهی نفت به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز را برای سپتامبر تصویب کردند.
 
به گزارش ایسنا، این میزان افزایش، شکستی برای جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، پس از سفر اخیرش به عربستان سعودی و درخواست از سران این کشور برای افزایش بیشتر تولید نفت و کمک به آمریکا و اقتصاد جهانی، محسوب می شود.
 
پس از چند هفته گمانه زنی که سفر بایدن به خاورمیانه و موافقت با فروش سیستم دفاع موشکی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی، به تولید بیشتر نفت منجر می شود، این افزایش که معادل تنها ۰.۱ درصد از تقاضای جهانی است، تصویب شد.
 
طبق آمار اوپک، افزایش ۱۰۰ هزار بشکه در روز تولید، یکی از پایینترین میزان افزایش تولید تصویب شده از زمان معرفی سهمیه های اوپک در سال ۱۹۸۲ به شمار می رود.
 
اوپک پلاس که شامل اوپک و متحدانش نظیر روسیه است، در سال ۲۰۱۷ تشکیل شد و از اواسط سال میلادی گذشته، هر ماه افزایش تولید به میزان ۴۳۰ هزار تا ۶۵۰ هزار بشکه در روز را تصویب کرده تا به محدودیت عرضه ای که در اوج بحران پاندمی کووید به اجرا گذاشت، خاتمه دهد. با این حال عدم سرمایه گذاری در تولید جدید و تحریمها علیه بعضی از اعضای گروه باعث شده است این گروه برای رسیدن به اهداف تولید، به سختی تقلا کند. اگرچه محدودیت عرضه اوپک پلاس تا سپتامبر باید به پایان برسد اما این گروه تا ژوئن، سه میلیون بشکه در روز کمتر از سهمیه تعیین شده، نفت تولید کرده است.
 
اوپک پلاس که دیدار بعدی خود را پنجم سپتامبر برگزار می کند، در بیانیه ای اعلام کرد ظرفیت مازاد تولید محدود، مستلزم آن است که با احتیاط زیاد در واکنش به اختلالات عرضه شدید، استفاده شود. همچنین این گروه اعلام کرد عدم سرمایه گذاری در صنعت نفت، پس از سال ۲۰۲۳ همچنان عرضه را تحت تاثیر قرار می دهد.
 
منابع آگاه در اوپک پلاس که مایل نبودند نامشان فاش شود، به ضرورت همکاری با روسیه در چارچوب اوپک پلاس اشاره کردند.
 
احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق اظهار کرد تصمیم اوپک پلاس برای افزایش تولید به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز با هدف دستیابی به تعادل بین عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی نفت بوده است.
 
کاخ سفید پس از نشست وزیران اوپک پلاس، اعلام کرد دولت بایدن به پایین نگه داشتن قیمت نفت متمرکز است. کارین ژان پی یر، سخنگوی کاخ سفید اظهار کرد: ما می خواستیم پیش از اعلام سفر بایدن به خاورمیانه، اندکی افزایش تولید را مشاهده کنیم و در واقع، در نخستین هفته ژوئن شاهد این افزایش بودیم.
 
بر اساس گزارش رویترز، بهای معاملات نفت برنت پس از اعلام تصمیم اوپک، حدود دو دلار در هر بشکه افزایش یافت و ۱۰۱ دلار در هر بشکه معامله شد.
 
دبیر: متین کاکویی 
مترجم: زهرا وثوقی