طالبان نوروز و عاشورا را از تقویم رسمی افغانستان «حذف» کرد

taleban

شبکه افق افغانستان گزارش داد که حکومت طالبان برخی مناسبت‌ها در تقویم کشور را حذف و شماری مناسبت جدید مربوط به خود طالبان را به آن اضافه کرده است.

بر اساس سندی که به دست شبکه افق رسیده، عید نوروز، عاشورا، روزهای همبستگی زنان و روز جهانی منع خشونت علیه زنان از تقویم رسمی کشور حذف شده ‌است.

این گزارش می‌افزاید با تغییراتی که از سوی طالبان در تقویم رسمی آمده، بسیاری از مناسبت‌هایی که در نظام قبلی وجود داشت، برداشته شده‌است.

شبکه افق در ادامه می‌نویسد در تغییرات تازه، طالبان دست کم ۱۵ مناسبت مربوط به خود، از جمله روز انتخاب ملاهبت الله آخوندزاده به عنوان رهبر این گروه را در تقویم رسمی اضافه کرده‌ است.

بر اساس این سند، طالبان تنها روزهای «استقلال افغانستان»، «شکست شوروی سابق در تسخیر افغانستان» و «شکست آمریکا و ناتو از گروه طالبان» را روزهای تعطیل عمومی تعیین کرده‌اند.

هنوز به طور رسمی تغییرات تقویم از سوی حکومت طالبان منتشر نشده است.

طالبان اواخر زمستان پارسال نیز اعلام کرده بود عید نوروز ربطی به اعیاد اسلامی ندارد و از تعطیلات رسمی حذف می‌شود.

همان زمان خبرگزاری رویترز از قول مقامات طالبان گزارش داده بود که عید نوروز دیگر جشن ملی افغانستان نیست، اما طالبان از برگزاری عید توسط اشخاص نیز ممانعت نخواهد کرد و در کل این یک موضوع شخصی است.

برخلاف سال‌های گذشته، مردم افغانستان امسال نوروز را نتوانستند به صورت عمومی جشن بگیرند و طالبان به طور شفاهی به ادارات اعلام کرد که طبق روزهای عادی فعالیت خود را ادامه داده و تعطیل نکنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز اعلام کرده بود «هر مراسمی را که در اسلام نیست، ما تجلیل نمی‌کنیم».

منبع: رادیو فردا


در این رابطه