غلات‌کاران اوکراین با خطر مین‌های زمینی روبرو هستند

Okrein mingozari mazare ghalat

«کشاورزان و غلات‌کاران اوکراینی علیرغم از سرگیری صادرات غلات از طریق دریای سیاه سخت زیر فشار قرار دارند. به گفته مقامات اوکراین میزان برداشت گندم در سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۲۱ کاهش چشمگیری داشته است.»
 
تاراس ویزوتسکی، معاون وزیر کشاورزی اوکراین روز یکشنبه ۷ اوت (۱۶ مرداد) در گفت‌وگو با گروه رسانه‌ای آلمانی "فونکه" اعلام کرد که در سال جاری میلادی تنها حدود ۲۰ میلیون تن گندم برداشت خواهد شد.
به گفته او این حدود یک سوم کمتر از میزان گندمی است که در سال ۲۰۲۱ در اوکراین برداشت شده بود.
 
این مقام اوکراینی تصریح کرد که بخشی از این کاهش به "خشکسالی پیگیر" مربوط می‌شود، اما بخشی از آن "نتیجه جنگ روسیه در اوکراین" است.
او در این رابطه به خطر میدان‌های مین‌گذاری‌شده [توسط نیروهای روسی] اشاره کرد و گفت که تا کنون دست کم ۲۰ کشاورز اوکراینی بر اثر انفجار مین جان خود را  از دست داده‌اند.
 
در پایان ماه ژوئیه سال جاری روسیه و اکراین در پی میانجی‌گری و نظارت سازمان ملل و ترکیه در مورد صدور غلات اوکراین از طریق دریای سیاه که به خاطر جنگ بلوکه شده بود، به توافق رسیدند.
به گزارش رسانه‌های خبری نخستین کشتی اوکراینی حامل غلات صادراتی این کشور از طریق دریای سیاه دیرتر از آنچه برنامه‌ریزی شده بود، به لبنان خواهد رسید.
 
ورود کشتی "رازونی" که قرار بود امروز به لبنان برسد، لغو شده است. در باره علت این تأخیر تا کنون جزییاتی منتشر نشده است.
 
 
نقل از سایت رادیو دویچه وله