«ابراز خوشبینی» مذاکره‌کنندگان روسیه و اتحادیه اروپا درباره احیای برجام

Mozakerat-Barjamدر حالی که نماینده روسیه در مذاکرات برجام از فاصله «پنج ثانیه‌ای تا پنج دقیقه‌ای» با خط پایان توافق برجام خبر داده، انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا گفته است با توجه به پیشرفت‌های انجام شده، نسبت به حصول توافق «کاملا خوشبین» است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، میخائیل اولیانوف روز یکشنبه ۱۶ مرداد به خبرنگاران گفت تنها سه یا چهار موضوع حل نشده در مذاکرات باقی مانده است.

به‌گفته وی، این‌ها موضوعات حساسی هستند، خصوصا برای ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها: نمی‌توانم تضمین کنم، اما گمان می‌کنم در مسیر درستی در حال حرکت هستیم.

مورا نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفته است ما در حال پیشرفت هستیم و انتظار دارم به‌زودی به مذاکرات پایان دهیم.

دور جدید مذاکرات از روز ۱۳ مرداد آغاز شده است.

در دور جدید مذاکرات، مقامات جمهوری اسلامی بر بسته شدن پرونده «ادعاهای پادمانی آژانس در قبال ایران» تاکید کرده‌اند؛ موضوعی که به ابهامات در مورد سه مکان اعلام نشده هسته‌ای ایران برمی‌گردد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کماکان اصرار دارد که تهران درباره منشا ذرات اورانیوم پیدا شده در این سایت‌ها توضیح دهد.

در همین زمینه خبرگزاری ایرنا نوشته است که «هیات جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که لازمه رسیدن به توافق، پایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین شده است و این‌که این موضوع نباید به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی بماند».