سفیر چین در مسکو: امریکا آغازگر و محرک اصلی بحران اوکراین است/ چین در رأس اولویت‌ های امریکا

chine usa rfi فارسی: در ادامه تشدید تنش‌ ها میان واشنگتن و پکن بر سر سفر جنجالی اخیر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، یک دیپلمات دولت چین در مسکو در مصاحبه‌ ای با یکی از رسانه‌ های روسیه، ایالات متحده آمریکا را «محرک اصلی بحران اوکراین» خواند. 
 
حدود شش ماه پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین و آغاز جنگ در این کشور، ژانگ‌ هانهوی، سفیر چین در مسکو، اخیرا در مصاحبه‌ ای با خبرگزاری دولتی روسیه، تاس، ایالات متحده آمریکا را محرک اصلی «بحران اوکراین» خطاب کرد. 
 
به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری رویترز، ژانگ‌ هانهوی همچنین در این مصاحبه که روز چهارشنبه ۱۰ اوت/ ١٩‬ مرداد‌ ماه، منتشر شد، آمریکا را به تحت فشار قرار دادن روسیه متهم کرد. 
 
وی تصریح کرد که دولت ایالات متحده با گسترش ناتو در منطقه و همچنین حمایت از نیرووهای اوکراینی همسو با اتحادیه اروپا، روسیه را پیش از حمله نظامی ٢۴ فوریه تحت فشار قرار داد. 
 
این دیپلمات دولت چین گفت: «آمریکا به عنوان آغاز کننده و محرک اصلی بحران اوکراین، به اعمال تحریم‌ های گسترده علیه روسیه و تأمین تجهیزات نظامی اوکراین ادامه می‌ دهد.»
 
سفیر چین در مسکو همچنین تأکید کرد که دولت واشنگتن با درگیر کردن روسیه در یک «جنگ طولانی مدت و فرسایشی» و «استفاده از چماق تحریم‌ ها» قصد دارد این کشور را با فروپاشی روبرو سازد. 
 
ژانگ‌ هانهوی در مصاحبه اخیر خود با خبرگزاری تاس همچنین روابط کنونی دولت پکن و مسکو را «بهترین دوران تاریخ» روابط چین و روسیه توصیف کرد. 
 
وی ضمن تأکید بر روابط مطلوب پکن و مسکو گفت که در حال حاضر بیشترین میزان اعتماد و بالاترین سطح تعامل میان دو کشور چین و روسیه برقرار است.
 
افزون بر این، سفیر چین در مسکو در بخش دیگری از مصاحبه خود سفر جنجالی اخیر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان و دیدار وی با مقامت این جزیره مورد انتقاد شدید قرار داد. 
 
ژانگ‌ هانهوی تأکید کرد که ایالات متحده آمریکا تلاش دارد با «احیای ذهنیت دوران جنگ سرد» از موضوع اوکراین و تایوان علیه روسیه و چین استفاده کند.  
 
وی با اشاره به رویکرد دولت آمریکا در قبال تایوان، عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها را اساسی‌ ترین اصل حفظ صلح و ثبات در جهان شمرد. 
 
اتهامات اخیر سفیر چین در مسکو علیه آمریکا در حالی مطرح می‌ شود که مقامات ارشد نهاد‌های اطلاعاتی ایالات متحده سه روز پیش (هشتم اوت)، اعلام کردند که چین را در رأس اولویت‌ های خود قرار داده‌ اند. 
 
دیوید کوهن، معاون ویلیام برنز، رئیس «سازمان اطلاعات مرکزی» آمریکا گفت که نهاد‌های اطلاعاتی این کشور به «تعقیب تروریست‌ ها ادامه خواهند داد»، اما در آینده، بیشتر روی چین متمرکز خواهد شد. 
 
حدود یک سال پس از خروج شتابزده نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، مقامات ارشد واشنگتن به موضوع تروریسم اهمیت کمتری داده و اخیراً بیشتر در مورد تهدیدات‌ های سیاسی، اقتصادی و نظامی چین و روسیه صحبت می‌ کنند.