درخواست جمهوری‌خواهان از بایدن برای توقف مذاکرات برجام در پی سوءقصد به رشدی

Roshdi Salman-Robio Marco

«در پی حمله به سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی-آمریکایی هندی‌تبار در نیویورک، چند چهره سیاسی جمهوری‌خواه در آمریکا، از جمله دو سناتور، با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی در گذشته از فتوای قتل رشدی، از دولت جو بایدن خواستند مذاکرات احیای برجام را متوقف کند.»
 
مارکو روبیو، حقوقدان و سناتور جمهوری‌خواه از ایالت فلوریدا، روز جمعه در توییتی نوشت: «ایران برای هر کسی که سلمان رشدی را به قتل برساند جایزه تعیین کرده است.»
 
او افزود: «امروز او را در آمریکا چاقو زدند. چرا بایدن هنوز در حال مذاکره با این تروریست‌ها در تهران است؟»
 
تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت آرکانزاس نیز در توئیتی نوشت: «رهبران ایران ده‌ها سال است خواهان قتل سلمان رشدی بوده‌اند. می‌دانیم که آنان امروز در حال تلاش برای ترور مقام‌های آمریکایی هستند. بایدن باید فوراً به مذاکرات با این رژیم تروریستی پایان دهد.»
 
آقای رشدی اندکی قبل از ساعت ۱۱ روز جمعه پیش از آغاز سخنرانی خود در مؤسسه چاتاکوا در غرب ایالت نیویورک با چاقو از ناحیه شکم و گردن مورد حمله قرار گرفت.
 
یک روز پس از این حمله، گزارش شد که این نویسنده دیگر احتیاجی به دستگاه تنفس مصنوعی ندارد و قادر به صحبت کردن است.
 
حمله به رشدی در حالی صورت گرفت که روح‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی در واکنش به انتشار رمان «آیات شیطانی» خواستار به قتل رساندن او از سوی مسلمانان شد.
 
در واکنش به حمله به سلمان رشدی، مدیر اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها نیز در توئیتی نوشته است: «سکوت رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به تلاش برای قتل سلمان رشدی به‌طور فزاینده‌ای نتیجه یک چیز به نظر می‌رسد: ناامیدی برای بازگشت به توافق با ایران. استیصال آمریکا تجاوز رژیم [ایران] را افزایش می‌دهد.»
 
گریس ویس، روزنامه‌نگار و نویسنده آمریکایی نیز از بیانیه کاخ سفید دربارهٔ حمله علیه رشدی انتقاد کرده و آن را «وحشتناک» خوانده است.
 
او گفته است این بیانیه «هیچ اشاره‌ای به جایزه ایران برای سرش یا به فتوای آیت‌الله که در سال ۲۰۰۵ و در سال ۲۰۱۹ تأیید شد، نکرده‌است. آیا جو بایدن آنقدر مشتاق است که برجام شوم را پیش برد؟»
 
سخنگوی کاخ سفید پیش از این به وب‌سایت فاکس‌نیوز گفته است که بایدن به صراحت اعلام کرده که اجازه نخواهد داد ایران به سلاح اتمی دست یابد و بهترین راه برای اطمینان از این اتفاق را دیپلماسی می‌داند.
 
دولت جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر ظاهراً از فتوای قتل سلمان رشدی که از سوی خمینی صادر شد، فاصله گرفته اما بنیاد پانزده خرداد، از نهادهای وابسته به رهبر جمهوری اسلامی برای کشتن رشدی بیش از سه میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.
 
در حالی که روزنامه کیهان نزدیک به دفتر رهبر جمهوری اسلامی از حمله به سلمان رشدی استقبال کرده، محمد مرندی مشاور تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی این حمله را به مذاکرات احیای برجام پیوند زده و تلویحاً ادعا کرده که «شاید دولت آمریکا خود در حمله به رشدی دست داشته است.»
 
 
 
منابع خبر: سایت رادیو فردا