اولیانوف: ظاهرا آمریکا با متن نهایی موافق است/ ایران موضع خود را مشخص نکرده است

ulyanov mikhailنماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین و مذاکره‌کننده این کشور در گفت‌وگوها برای احیای برجام در مصاحبه‌ای گفت که «ظاهرا آمریکا – با متن پیشنهادی در آخرین دور گفت‌وگوها در وین – موافقت کرده، اما ایران هنوز موضع خود را در مورد این متن مشخص نکرده است».

میخائیل اولیانوف در مصاحبه با خبرگزاری روسی «تاس» که روز یکشنبه ۲۳ مرداد منتشر شد، پیش‌بینی کرد در صورتی‌که همه‌چیز به خوبی پیش برود، توافق نهایی بر سر احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و برنامه هسته‌ای ایران ظرف چند روز آینده حاصل خواهد شد.

این دیپلمات روس در عین حال تصریح کرد او در مورد مسائلی که همچنان ممکن است از سوی تهران مطرح باشد و در نتیجه، سرنوشت نهایی توافق هسته‌ای با ایران گمانه‌زنی نخواهد کرد.

آقای اولیانوف یادآور شد که دستیابی به توافق نهایی تنها در صورتی ممکن است که همه کشورهای شرکت‌کننده در مذاکرات وین با نسخه متنی که در روز ۸ اوت (۱۷ مرداد) توسط هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا تنظیم شده است، موافق باشند.

او تاکید کرد که متن نهایی، متن اتحادیه اروپا نیست بلکه همه طرف‌های حاضر در مذاکراتی که از آوریل ۲۰۲۱ در حال انجام است، در تهیه و تدوین آن دخیل بوده‌اند.

نماینده روسیه همچنین گفت که «چنانچه اصلاحات و ایراداتی تازه به این متن وارد شود، دشوار بتوان آینده احیای برجام را پیش‌بینی کرد».

او افزود که هماهنگ‌کنندگان اروپایی چند اصلاحیه در متنی که هم‌اکنون روی میز است ایجاد کرده‌اند و ما باید منتظر روزهای آینده (دوشنبه و سه‌شنبه) باشیم.

منبع: رادیوفردا