درآمد ۴۸ میلیارد دلاری آرامکو از اوج‌گیری بهای نفت

naft-iran-arabestan
ایسنا : آرامکوی سعودی تحت تاثیر رشد تولید و قیمت نفت، بزرگترین سود خالص سه‌ماهه از زمان عرضه اولیه عمومی سهام این شرکت را به ثبت رساند. آرامکو مانند رقیبان نفتی بزرگ خود، افزایش سود را گزارش کرد. درآمد خالص این شرکت در سه‌ماهه دوم، به ۴/ ۴۸میلیارد دلار رسید که بالاتر از ۵/ ۲۵میلیارد دلار در مدت مشابه سال گذشته بود. جریان نقدینگی آزاد آرامکو در همین مدت، ۵۳درصد رشد کرد و به ۶/ ۳۴میلیارد دلار رسید.
این شرکت از این درآمد برای کاهش بدهی و سرمایه‌گذاری در توسعه عظیم ظرفیت تولید خود استفاده می‌کند. آرامکو انتظار دارد حتی با وجود گذار جهان از سوخت‌های فسیلی، تقاضا برای نفت و مواد شیمیایی این شرکت، بالا می‌ماند. امین ناصر، مدیرعامل آرامکوی سعودی، گفت: با وجود فشارهای اقتصادی نزولی که روی پیش‌بینی‌های جهانی کوتاه‌مدت وجود دارد، آرامکو انتظار دارد تقاضا برای نفت تا پایان دهه جاری، همچنان رشد کند. شرکت‌های انرژی در نیمه اول سال میلادی جاری درآمد هنگفتی کسب کردند. حمله نظامی روسیه به اوکراین بازارهای انرژی را ملتهب کرد، قیمت‌های نفت را به بیش از ۱۰۰دلار در هر بشکه رساند و باعث افزایش حاشیه سود پالایش نفت شد. آرامکو از قیمت فروش و تولید بالاتر سود برد. شرکت‌هایی مانند اکسون موبیل و شل هم در سه‌ماهه دوم، درآمد بالای کم‌سابقه‌ای را گزارش کردند. همزمان با درآمدهای هنگفت شرکت‌های انرژی، پیامدهای تغییرات اقلیمی که باعث موج خشکسالی، آتش‌سوزی‌های گسترده و سیل در نیمکره شمالی در تابستان امسال شده است، خشم جهانی تشدید شده است. با وجود نگرانی‌هایی که نسبت به تغییرات اقلیمی وجود دارد، افزایش قیمت نفت باعث شده است بسیاری از سران کشورهای غربی از عربستان سعودی درخواست کنند برای مقابله با تورم جهانی، نفت بیشتری تولید کند.

مدیرعامل آرامکو گفت: تقاضای جهانی برای نفت همچنان مطلوب است. اگر تقاضا برای سوخت هواپیمایی به سطح پیش از شیوع پاندمی کووید بهبود پیدا کند، بازار دچار کمبود عرضه زیادی خواهد شد. آرامکو در راستای هدف خود برای صفر کردن آلایندگی کربن فعالیت‌هایش تا سال ۲۰۵۰، به دنبال همکاری با شرکا برای سرمایه‌گذاری در جذب کربن، انرژی تجدیدپذیر و تولید هیدروژن است. با وجود این برنامه، آرامکو همچنان افزایش ظرفیت تولید به ۱۳میلیون بشکه در روز و افزایش ۵۰درصدی تولید گاز را دنبال می‌کند. آرامکوی سعودی که عمده سهام آن در اختیار دولت است، سود نقدی سه‌ماهه خود را که منبع درآمد مهم عربستان سعودی است، تغییر نداد و در سطح ۸/ ۱۸میلیارد دلار حفظ کرد درحالی‌که غول‌های نفتی غربی، سود پرداختی به سهامداران را افزایش داده‌اند. میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سه‌ماهه دوم (آوریل تا ژوئن)، ۱۱۲ دلار بود اما اکنون که اقتصادهای آمریکا و اروپا دچار کندی رشد شده و چین قرنطینه‌های کووید را اعمال کرده است، به پایین ۹۵دلار سقوط کرده است.