پاسخ ایران به متن نهایی توافق اتمی تحویل اتحادیه اروپا شد

Mozakerat-Barjamبامداد سه‌شنبه ۲۵ مرداد ایران پاسخ به متن نهایی توافق برجام را که هفته پیش در وین تهیه شده بود به اتحادیه اروپا تحویل داد. جزییات این پاسخ اعلام نشده اما ایران گفته اختلاف بر سر سه موضوع باقی است.

پاسخ ایران به  متن نهایی توافق اتمی بامداد سه‌شنبه ۲۵ مرداد به مقامات اروپایی تحویل داده شد. خبرگزاری ایرنا با اعلام این خبر نوشت: «آنطور که از لابلای مواضع تیم ایران پیداست، اختلافات بر سر سه موضوع است که ایالات متحده در دو مورد انعطاف شفاهی خود را بیان کرده اما باید در متن گنجانده شود. موضوع سوم هم به تضمین تداوم اجرای برجام برمی‌گردد که به واقع‌بینی آمریکا برای تامین نظر ایران بستگی دارد.»

پاسخ ایران بعدازظهر دوشنبه ۲۴ مرداد در جلسه ویژه شورای عالی امنیت ملی مورد بحث قرار گرفته و نهایی شده است.

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در توییتی نوشت که دغدغه‌های ایران در پاسخ ارائه شده، مطرح شده اما "اینها مسائلی نیستند که غربی‌ها نتوانند حل کنند".

او همچنین به شبکه الجزیره گفته است: «نمی‌توانم بگویم که توافقی حاصل خواهد شد، اما نسبت به قبل به توافق نزدیک‌تر هستیم.»

لورا روزن خبرنگار آمریکایی نیز در توییترش نوشته که پاسخ ایران توسط اتحادیه اروپا دریافت شده است. او از یک مقام اتحادیه اروپا پرسیده، "پاسخ و واکنش ایران چه بوده" و این مقام پاسخ داده، "تنها بر سر موضوع برداشتن تحریم‌ها" بوده است. روزن پرسیده، "این یعنی با بقیه چیزها موافق هستند؟" و مقام اروپایی پاسخ داده است، "محتاطانه می‌توان این برداشت را داشت اما به نظر می‌رسد آنها در رابطه با تحریم‌ها چیزهای پیچیده‌ای را می‌خواهند."