جلسه غیر علنی مجلس با حضور شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کنندگان

Majles-Barjam-Tarhe Sianatانقلاب اسلامی در هجرت: پس از پاسخ ایران به پیشنهاد نهایی ارائه شده از سوی جوزپ بورل هماهنگ کننده کشورهای اروپایی حاضر در مذاکرات هسته ای با ایران، در دقایق پایانی روز دوشنبه، ندپرایس سخنگوی وزرات خارجه امریکا، در کنفرانس خبری شامگاه سه شنبه گفت: «ما پاسخ‌های ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده‌ایم و در حال بررسی آنها هستیم. ما نظرات خود را با اتحادیه اروپا در میان خواهیم گذاشت».

کشورهای اروپایی نیز در حال بررسی پاسخ ایران هستند. از سوی دیگر بنا بر برخی گزارشهای خبری، طرف ایرانی خواستار تضمین هایی شده است که در صورت خروج احتمالی آمریکا از توافق،این کشور خسارت وارده به ایران ناشی از این عمل را پرداخت نماید.

در سال ۲۰۱۸ دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا طی فرمانی خروج آمریکا از توافق هسته ای که در دولت اوباما امضا و بنا بر آن برخی محدودیت های و تحریم ها علیه ایران تعلیق شده بودند را صادر کرد.

در جمهوری اسلامی، بر سر امضای توافق هسته ای اختلاف نظر هست. برخی بر این نظرند که امضای هر گونه توافق بر سر برنامه هسته ای و محدودیت در آن جایز نیست اما با توجه به اینکه در نظام ولایت مطلقه فصل الخطاب، رهبر است، این سید علی خامنه ای است که تصمیم نهایی را می گیرد.

در ایران، به گزارش خبرنگار مهر، دقایقی پیش جمعی از مسئولان کشور برای ارائه گزارش در مورد روند مذاکرات هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی حضور یافتند.

بر این اساس علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، علی باقری رئیس تیم مذاکره کننده، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در صحن مجلس حضور یافتند تا در جلسه توضیحاتی درباره مذاکرات به نمایندگان ارائه کنند.

دقایقی پیش با اعلام محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی جلسه مجلس غیرعلنی شد.