حکم زندان "دادخواهان سلامت" که قصد شکایت از رهبر ایران را داشتند، تأیید شد

covid-19
گروهی از وکلا و فعالان مدنی موسوم به دادخواهان سلامت، قصد داشتند به دلیل کوتاهی مقام‌های جمهوری اسلامی در مقابله با همه‌گیری کرونا، و همچنین ممنوعیت واردات واکسن به ایران، از علی خامنه‌ای، رهبر ایران، حسن روحانی، رئیس دولت وقت و برخی دیگر مقام‌های حکومت شکایت کنند.
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری و از متهمان پرونده موسوم به دادخواهان سلامت، روز سه‌شنبه، ۲۵ مرداد، از تأیید حکم محکومیت خود و دیگر فعالان مدنی این پرونده در دادگاه تجدیدنظر خبر داد. مصطفی نیلی در حساب توئیتر خود نوشت که شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مستقر در دادگاه انقلاب، رأی صادره این پرونده را تأیید کرده است. این حکم پیش‌تر در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران و پس از برگزاری سه جلسه دادگاه، صادر شده بود.

دادگاه انقلاب تهران، مهدی محمودیان، مصطفی نیلی و آرش کیخسروی را به "تشکیل گروه معاند نظام با هدف برهم زدن امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام" متهم کرده و اتهام محمدرضا فقیهی و مریم افرافراز "عضویت در گروه‌های معاند نظام" اعلام شده بود.
بنا بر اعلام مصطفی نیلی، وکیل دادگستری و از متهمان پرونده در توییتر، براساس رای صادره، مصطفی نیلی به ۴ سال حبس تعزیری و دو سال محرومیت از فعالیت و امر وکالت و فعالیت در امر رسانه‌ای، مهدی محمودیان به ۴ سال حبس تعزیری و دو سال محرومیت از فعالیت رسانه‌ای، آرش کیخسروی ۲ سال حبس و یک سال محرومیت از فعالیت در امر وکالت و فعالیت در امر رسانه‌ای، محمدرضا فقیهی به ۶ ماه حبس تعزیری و مریم افرافراز به ۹۵ روز حبس تعزیری محکوم شده اند.
مصطفی نیلی، وکیل باز داشت شده، پیش تر گفته بود
"تقاضای ما، صدور قرار سیاسی بودن اتهام و عدم صلاحیت دادگاه کیفری ۲ و ارجاع پرونده به دادگاه کیفری ۱ به عنوان مرجع صالح بود. ولی متاسفانه شعبه مذکور بدون توجه به این ایراد، رای محکومیت صادر کرد. به رای صادر شده اعتراض خواهیم کرد."

مهدی محمودیان، فعال مدنی، همراه با پنج وکیل یعنی مصطفی نیلی، آرش کیخسروی، محمدرضا فقیهی، مریم افرافراز و لیلا حیدری،۲۳ مرداد سال گذشته، بازداشت شدند.
پیش از این بیش از ۵۰ وکیل و حقوقدان نیز در نامه‌ای به غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، خواهان آزادی فوری این وکیلان و فعالان مدنی شده بودند.
.
منبع: رادیوفرانسه