ایران: در بهار و تابستان امسال، ۱۰ کارگر خودکشی کرده و ۲۲ کارگر درپی حوادث کار کشته شده اند

kargar-koshte
خبرگزاری ایلنا گزارش داده که آمار تلفات در میان کارگرانی ایرانی در بهار و تابستان امسال، افزایش چشم‌گیری داشته است. در این گزارش آمده که علت بیشتر این تلفات، عدم رعایت تمهیدات ایمنی و وضعیت بد معیشتی قربانیان بوده است.
گویا امسال برای طبقه کارگر در ایران، سال غم‌بار و پرتلفاتی بوده است. خبرگزاری ایلنا در گزارشی تازه دریافته که فقط در بازه زمانی دو ماه ۱۰ کارگر اقدام به خودکشی کرده، درحالی که در بازه زمانی بیست و سه روز ۲۲ کارگر دیگر نیز درپی حوادث کار کشته شده‌اند.

به بنیاد این گزارش، تنها ۱۰ کارگر از ابتدای خرداد ماه تا بیست مرداد ماه، اقدام به خودکشی یا خودسوزی کرده‌اند که در مقایسه به مدت مشابه سال پیش، آمار خودسوزی و خودکشی نیز در میان کارگران افزایش پیدا کرده است.
ایلنا در گزارش خود آورده که دو کارگر به نام‌های محمد منصوری و علی محمد کریمی که از اهال روستای آبزا و شهرچور بودند به دلیل مشکلات خانواده‌گی و اقتصادی، اقدام به خودکشی کرده‌اند.

محمد منصوری که ۳۲ سال داشت، خود را در محل سکونت خود حلق‌آویز کرده و عملی محمد کریمی نیز ۲۴ ساعت بعدتر از خودکشی منصوری، به زندگی خود به ضرب گلوله پایان داد.
در گزارش ایلنا تاکید شده که در مرداد ماه، آمار رویدادهای کار و فوتی‌های ناشی از آن به شدت افزایش داشته است. پایین آمدن نرخ رعایت اصول ایمنی در کارگاه‌ها یکی از دلایل بلند رفتن تلفات بوده که بنابر دلایل متفاوتی از جمله عدم هزینه کردن کارفرمایان به امنیت جانی کارگران، نرخ رعایت اصول ایمنی رو به کاهش رفته است.

در این گزارش ایلنا به موارد زیادی از چگونگی کشته شدن کارگران پرداخته شده است. مثلا گفته شده که برخی‌ها به علت گازگرفتگی در محل کار، برخی‌های دیگر به دلیل ریزش دیوار و برخی‌ها نیز به دلیل پرت شدن از ارتفاع جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.
در این گزارش تاکید شده که موارد بیشتری از تلفات کارگران در مناطق دور دست نیز رخ داده که رسانه‌ای نشده‌اند.

این گزارش ایلنا نشان می‌دهد که در چند ماه گذشته، هم آمار تلفات ناشی از حوادث کار رو به افزایش بوده و هم آمار ناشی از خودکشی در میان کارگران بلند رفته است.
در گزارش ایلنا آمده که بیشتر کارگران در کارگاه‌های کوچک و ناایمن که به تمهیدات ایمنی کمتر توجه می‌کنند و نیز گذر بازرسان ایمنی در این کارگاه‌ها کمتر می‌افتد، جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.
.
منبع: رادیوفرانسه