خسارات جانی و مالی زیاد سیل ها با وجود ساخت و ساز ها و تصرف بستر رودخانه‌ ها و آبراهه‌ ها و بی‌ توجهی ها

seyl-iran سرپرست دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان منابع طبیعی کشور معتقد است که سیل امسال به دلیل ساخت و ساز و تصرف بستر رودخانه‌ ها و آبراهه‌ ها و بی‌ توجهی به هشدارها خسارات جانی و مالی زیادی به‌ بار آورده‌است.
 
ابوطالب قزل سفلو در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تا ۲۴ مرداد ۱۴۰۱،   ۲۴ استان کشور درگیر سیل شدند، گفت: این سیل در ۱۱۵ شهرستان و در ۲۲۴ زیر حوضه اتفاق افتاد و مساحتی حدود ۶ میلیون هکتار را درگیر کرد که از این ۶ میلیون هکتار تنها در سطح حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری انجام شده و  در سطوح مابقی هیچ عملیاتی انجام نشده است.
 
وی اضافه کرد: تاکنون حدوداً در ۲۵ درصد از حوزه‌ های آبخیز کشور عملیات‌ آبخیزداری انجام شده و بر روی ۷۵ درصد هیچ عملیاتی صورت نگرفته است. مطالعات ۱۸ میلیون هکتار دیگر از حوزه های آبخیز کشور آماده اجرا است که اجرای این سطح از عملیات حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
 
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان منابع طبیعی ادامه داد: انجام عملیات آبخیرداری در محدوده ۳ میلیون و ۰۰ ۸ هزار هکتار توانست حدود ۵.۵ میلیارد متر مکعب سیل، جریان واریزه‌ ای و رسوب را مدیریت کند. اما دقیقاً مشخص نیست از این میزان سیل چقدر آب استحصال شده، زیرا بخشی از این آب از طریق رودخانه‌ ها و آبرفت‌ ها به سفره های زیرزمینی نفوذ کرده و بخشی نیز در مخازن سدها و بندهای خاکی ذخیره شده‌ است.
 
به گفته وی هر هکتار عملیات آبخیزداری در طول یکسال حدود ۵۳۰ مترمکعب و هر هکتار عملیات پخش سیلاب حدود ۱۰۰۰ مترمکعب در یکسال آب استحصال می‌ کند.
 
لایحه قانون جامع آبخیزداری به زودی تدوین می‌ شود:
 
قزل سفلو در پاسخ به این سؤال که آیا ۲۵ درصد عملیات آبخیزداری در کشوری که سابقه وقوع سیل دارد، عدد کمی نیست؟ گفت: قطعاً ۲۵ درصد عدد مطلوبی نیست و باید با توجه به وقوع پدیده تغییر اقلیم، افزایش شدت بارش‌ ها و سیل خیز بودن کشور توجه بیشتری به آبخیزداری و آبخوانداری در کشور شود. در سیل اخیر رئیس جمهوری و وزیر جهادکشاورزی بر تسریع عملیات آبخیزداری تأکید کردند و قرار است لایحه قانون جامع آبخیزداری به زودی تدوین و ارائه شود. در واقع این لایحه کمک می‌ کند تا با اعمال مدیریت جامع حوضه‌ های آبخیز با همکاری دستگاه‌ های اجرایی  و جوامع محلی و بهره‌ب رداران مشکلات سیل، خشکسالی و حفاظت از منابع آب و خاک بهتر مدیریت شود و خسارات وارده کاهش یابد و در نهایت سرعت فعالیت‌ های آبخیزداری با توجه به شرایط کشور افزایش یابد.
 
با کمبود اعتبار و ضعف هماهنگی‌ بین دستگاه‌ ها مواجهیم:
 
مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری تصریح کرد: بخشی از مشکلاتی که در حال حاضر  بخش آبخیزداری کشور با آن مواجه است، مربوط به تأمین اعتبار است. بخش دیگر به ضعف هماهنگی بین دستگاه‌ های اجرایی و نبود مدیریت جامع در حوضه‌های آبخیز است.
 
وی در بخش دیگری از صحبت‌ هایش، به سیل امامزاده داود اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل مهم  سیل در منطقه امام‌زاده داود و خسارات جانی و مالی ساخت‌ و ساز در بستر رودخانه است. وقتی طرح جامع ‌آبخیزداری تدوین شود، قطعاً برنامه ریزی ها به نوعی خواهد بود که اجازه ساخت و ساز در مسیر آبراهه‌ ها داده نخواهد شد.
 
وی در پاسخ به این سؤال که چرا تاکنون فکری برای جلوگیری از ساخت‌ و ساز های غیرمجاز در حریم رودخانه‌ ها نشده بود؟ گفت: در این بخش هماهنگی‌ های لازم وجود ندارد و مدیریت جامع اعمال نمی‌ شود و دستگاه‌ ها پراکنده کار می‌ کنند. در این لایحه پیش بینی شده که یک شورای عالی آبخیزداری در سطح ملی تشکیل شود و در سطح استان‌ ها نیز قرار است با ریاست استانداران یک شورای هماهنگی مدیریت جامع حوزه آبخیز استانی شکل بگیرد.
 
نصب سیستم هشدار سیل/ تهیه نقشه خطر: 
 
قزل سفلو تصریح کرد: نباید در حریم و مسیر رودخانه‌ ها و آبراهه‌ ها اجازه ساخت و ساز داده شود. بایستی در مناطق حساس، سیستم‌ های هشدار سیل نصب شوند و همچنین در هر استان با تهیۀ نقشۀ خطر سیل در زمان هشدار سیل، از تجمع مردم در مناطق خطر با اعلام هشدارهای لازم جلوگیری شود.
 
وی در ادامه گفت: همۀ مناطق، استعداد فعالیت‌ های آبخیزداری و آبخوانداری را ندارند. در هر منطقه‌ ای که امکان این عملیات وجود داشته باشد، پس از انجام مطالعات لازم و بر اساس اولویت‌ ها و تخصیص اعتبارات، عملیات آبخیزداری و آبخوانداری انجام می‌ شود.  
 
مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری در پایان گفت: متأسفانه  سیل امسال به دلیل ساخت و سازها و تصرف بستر رودخانه ها و آبراه ها و بی توجهی  به هشدارها خسارات جانی و مالی زیادی ببار آورد.
 
خبرنگار: سپیده رشید‌ پورایی 
دبیر: فرزانه حسینی‌ پور