کاهش ۸۰ درصدی تولید گندم در مزارع آبی و دیمی استان‌ های جنوبی و مرکزی در اثر خشکسالی امسال

gandom رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: خشکسالی در سال جاری، ۸۰ درصد از تولید گندم در مزارع آبی و دیمی استان‌ های جنوبی و مرکزی را کاهش داد.
 
عطآلله هاشمی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، میزان خرید تضمینی گندم را حدود ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تن دانست و افزود: خرید گندم نسبت به مشابه سال گذشته ۴۸ درصد افزایش داشت. همچنان امید افزایش میزان خرید گندم وجود دارد چراکه برداشت در استان‌های شمال غرب و سردسیر ادامه دارد.
 
به گفته وی؛ پیش‌ بینی خرید گندم تا ۷.۵ میلیون تن دور از انتظار نیست، چراکه احتمال تولید گندم به ۹ میلیون تن وجود دارد، اما بخشی از این تولید به عنوان بذر و خود معیشتی در اختیار کشاورزان باقی می‌ ماند و به دولت فروخته نخواهد شد.
 
هاشمی با بیان اینکه سطح زیر کشت گندم حدود ۶ میلیون هکتار است، تصریح کرد: ۴ میلیون هکتار از اراضی گندم دیمی و ۲ میلیون آن آبی هستند، سال گذشته خشکسالی‌ ها باعث شدند، حدود ۹۰ درصد از اراضی دیم را از دست بدهیم.
 
وی با اشاره به پراکنش مناسب بارندگی‌ ها در سال جاری، بیان کرد: ستاد اجرایی فرمان امام طرحی را به نام جهش تولید در مزارع دیم آغاز کرد که این ورود با پراکنش‌ های مناسب همراه و افزایش تولید را به‌همراه آورد.
 
رئیس بنیاد ملی گندمکاران افزایش قیمت خرید تضمینی گندم را عامل اصلی افزایش خرید عنوان کرد و افزود: خرید گندم کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان باعث شد که کشاورزان رغبت خوبی برای برداشت محصول از خود نشان بدهند.
 
هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا خشکسالی در سال جاری در کاهش تولید گندم تأثیر گذاشته است؟ گفت: ۸۰ درصد از تولید گندم در مزارع آبی و دیمی استان‌ های جنوبی و مرکزی کاهش پیدا کرد.
 
وی تولید گندم در مزارع دیم استان‌ها غرب و شمال غرب را مناسب دانست و افزود: تولید گندم در استان‌ های گلستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و کردستان نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد و این افزایش تولید، کمبود استان‌ های جنوبی را جبران کرد.
 
رئیس بنیاد ملی گندمکاران با بیان اینکه افزایش نرخ خرید گندم بعد از فصل بودجه تصویب شد، افزود: مجلس خرید گندم را بر اساس ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی بسته بود، اما بعد از تغییر نرخ گندم در شورای قیمت‌ گذاری، دولت را تأمین مبلغ اضافی با چالش‌ های جدی مواجه کرد، اما امیدواریم در هفته جاری پرداخت‌ ها به موقع انجام شود و بتوان کشاورزان را راضی کنیم.
 
هاشمی در پاسخ به این پرسش که تا به امروز چند درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شده است؟ تصریح کرد: میزان خرید گندم بر اساس آمار بانک کشاورزی حدود ۷۸ هزار میلیارد تومان است که از این میزان ۶۳ هزار میلیارد تومان آن را پرداخت و دولت ۱۵ هزار میلیارد تومان بدهکار است که سازمان برنامه و بودجه قول داده این مبلغ در هفته آینده پرداخت شود.