تورم سالانۀ ۹۳٫۳ درصدی محصولات غذایی

Tavarom-Bikari-1 گزارش اخیر مرکز آمار ایران از تورم صنعت ایران در بهار ۱۴۰۱، نشان می‌ دهد که تورم نقطه‌ ای صنایع با رشد حدود ۶ درصدی نسبت به تورم نقطه‌ ای زمستان ۱۴۰۰، به ۴۶٫۳ درصد رسید. در این بین ساخت محصولات غذایی با ثبت رقم ۹۳٫۳ درصد، رکورددار تورم در میان صنایع مختلف شناخته می‌شود.
 
به گزارش تجارت‌ نیوز، شاخص قیمت تولیدکننده در بهار امسال به ۷۶۸٫۹ رسید. این یعنی تورم صنعت در بهار امسال در مقایسه با فصل پیش از آن (تورم فصلی) به ۱۲٫۵ درصد رسید. این شاخص در مقایسه با قصل مشابه سال گذشته (تورم نقطه به نقطه) رشد ۴۶٫۳ درصدی را نشان می‌ دهد. در ۴ فصل منتهی به بهار امسال نیز تورم (سالانه) صنعت به ۴۸ درصد رسید.
 
بررسی شاخص نقطه‌ ای حاکی از آن است که تورم صنعت در بهار امسال نسبت به اعلام قبلی (زمستان ۱۴۰۰) با افت ۵٫۶ درصدی مواجه شد. تورم فصلی نیز در این فصل نسبت به فصل قبل ۴٫۷ درصد افزایش داشت. در بخش سالانه اما تورم بهار نسبت به زمستان ۸٫۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
 
نکته حائز اهمیت درباره شاخص قیمت تولیدکننده در بهار امسال به گروه ساخت محصولات غذایی مربوط می‌ شود. همانطور که گروه خوراکی‌ ها در شاخص قیمت مصرف‌ کننده، رکورددار است، در حوزه تولید نیز محصولات غذایی پرچمدار تورم شده‌ اند. طوری‌که تورم فصلی این محصولات عدد ۴۵ درصد و تورم نقطه به نقطه آن عدد ۹۳٫۳ درصد را نشان می‌ دهد.
 
پس از ساخت محصولات غذایی، تولید محصولات کانی غیرفلزی با ۶۵ درصد بیشترین تورم صنعت را به خود اختصاص داده است. رقمی که اختلاف ۳۰ درصدی با رتبه نخست این فهرست دارد و بزرگی تورم محصولات غذایی را به‌خوبی نمایش می‌دهد. البته در محاسبه تورم سالانه گروه «سایر محصولات کانی غیرفلزی» با تورم ۶۷ درصد بالاتر از گروه صنایع غذایی ایستاده‌ اند.
 
چرا تورم صنعت افزایش یافت؟:
 
بررسی اطلاعات شاخص پیش‌ نگر مدیران خرید اقتصاد (PMI) هم که اخیراً منتشر شد، نشان می‌ دهد در تیر امسال، بنگاه‌ های اقتصادی عمدتاً با کاهش سفارش‌ های جدید مشتریان روبرو بوده‌ اند.
 
در این وضعیت، فعالیت‌ های صنایع غذایی رکورد دار کاهش سفارشات بوده‌ اند. دلیل این اتفاق به عقیده فعالان اقتصادی، کاهش تقاضای این صنایع به‌ واسطه تورم بالای مواد غذایی و افزایش قیمت فروش محصولات است. حال گزارش جدید مرکز آمار این تحلیل مدیران فروش را تأیید می‌ کند.
 
به نظر می‌ رسد بخش مهمی از کاهش تولید و جهش تورم در صنایع غذایی به سیاست‌ های اخیر دولت مربوط می‌ شود. گویا تیغ جراحی اقتصادی دولت فعلا ًفقط گلوی تولیدکنندگان صنایع غذایی و سفره مردم را بُریده است. چنانکه با رکود تورمی حاکم در این، بویژه پس از حذف ارز ترجیحی، شاهد حذف بسیاری از محصولات از خطوط تولید و سفره مردم هستیم. در چنین شرایط حتی صادرات محصولات نیز صرفه چندانی برای تولید کننده ندارد.
 
در گزارش شامخ نیز فعالان اقتصادی پیشی گرفتن تولید از فروش و افزایش موجودی انبار را ناشی از کاهش سفارشات مشتریان و کاهش صادرات عنوان کرده‌اند. فعالان اقتصادی می‌ گویند: قوانین مرتبط با رفع تعهد ارزی برای صادر کنندگان در شرایطی که در بسیاری از موارد ارز مورد نیاز برای تأمین مواد اولیه خود را از بازار آزاد تهیه می‌ کنند، باعث شده تا صادرات بسیار هزینه‌ بر و درعمل توجیه‌ ناپذیر شود.