ابرتورم ماهانۀ بالغ بر ١٠ درصد - افزایش شدید نقدینگی و پایۀ پولی و کسر بودجه- رشد جرائم و اعتیاد و خودکشی و مهاجرت

eghtesade bima خبرآنلاین- نگار علی: به گفتۀ یک اقتصاددان، گام بعدیِ دولت، افزایش قیمت حامل‌ های انرژی خواهد بود، اما به دلیل واکنش‌ های اجتماعیِ حاصل از افزایش نرخ ارز و قیمت‌ ها، این اقدام را به تأخیر انداخته است.
 
بر اساس اعلام مرکز آمار، نرخ تورم نقطه‌ ای برای خانوارهای شهری در تیرماه به ۵۲.۸ درصد رسیده است که نسبت به ماه قبل ۱.۴ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۶۰.۷ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۵ واحد درصد افزایش داشته است.
 
با ابرتورم مواجه هستیم:
 
حسین راغفر در گفتگو با خبرنگار خبرآنلاین گفت: تورم لجام گسیخته و یا ابرتورم به تورم بالای ١٠ درصد در ماه گفته می‌ شود و متأسفانه ما به طور ماهیانه ۱۲ درصد تورم داریم که در برخی از اقلام نیز به ۲۵ درصد می‌ رسد و نشان می‌ دهد که ما قطعاً با ابرتورم مواجه هستیم.
 
وی در ادامه گفت: ریشه‌ های این ابرتورم، عمدتاً به افزایش قیمت ارز باز می‌ گردد و بالا بردن شدید پایۀ پولی و استقراض از بانک مرکزی و بانک‌ ها، رقم باورنکردنی‌ ای را به نقدینگی افزوده است و مجموعه سیاست‌ ها و افزایش نرخ ارز و حذف ارز ترجیحی، از اصلی ترین علت‌ های این ابرتورم هستند.
 
راغفر در ادامه گفت: نکتۀ جالب اینجا است که هم نمایندگان مجلس، و هم بسیاری از مقامات دولتی، از این طرح دفاع می‌ کردند و مدعی بودند که تنها ۴ قلم جنس افزایش ۶ تا ۷ درصد را تجربه خواهد کرد و سازمان برنامه نیز مدعی بوده است که افزایش قیمت این اقلام در همین حد خواهد بود، ولی در ٣ تا ۴ روز ابتدایی حذف ارز ترجیخی، نرخ تورم برای برخی از کالاها تا ۲۰۰ درصد رسید و قطعاً ما با وضعیت بی سابقه از تورم در ماه‌ های خرداد و تیر مواجه بودیم.
 
مجدداً تورم‌ های بالا را تجربه خواهیم کرد:
 
وی در ادامه گفت: ممکن است که رشد تورم به این سرعت در ماه‌ های آینده نباشد و اما باید این موضوع را لحاظ کرد که افزایش های بعدی نسبت به همین افزایش‌ های اخیر صورت می‌ گیرد و افزایش قیمت‌ ها روی یکدیگر تلنبار خواهد شد و با توجه به سیاست‌ های پولی کشور به نظر می‌ رسد که مجدداً تورم‌ه ای بالا را تجربه کنیم.
 
راغفر در ادامه گفت: تورم به یک عامل بستگی ندارد و عوامل متعددی در کار هستند، اما مؤثرترین عاملی که باعث افزایش قیمت‌ ها در ٣ دهۀ گذشته شده است و محرک اصلی، کسری بودجه‌ های دولت، و به دنبال آن افزایش پایۀ پولی و نقدینگی در کشور بوده است، افزایش نرخ ارز بوده است.
 
وی در ادامه گفت: عوامل متعدد دیگری نیز در کار هستند و سیاست‌ هایی که دولت دوازدهم اتخاذ کرد، بخش قابل توجهی از کسری بودجه را به دولت سیزدهم منتقل کرد و دولت سیزدهم نیز منابع بسیار بزرگی را به بودجۀ امسال افزود، به نحوی که از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان از بودجه ۱۴۰۰، در بودجه ۱۴۰۱، به هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیدیم.
 
راغفر در ادامه گفت: اینکه این بودجه از کجا تأمین شود، بسیار حائز اهمیت است؛ منابع اینها با محدودیت‌ های درآمدی دولت‌ ها، کسری بودجه بسیار بزرگی را بوجود آورده است و دولت‌ ها برای تأمین این کسری بودجه، سیاست‌ های غلطی را اتخاذ کردند که از جملۀ آنها، افزایش قیمت ارز و افزایش قیمت حامل های انرژی است.
 
گام بعدی دولت، افزایش قیمت حامل‌ های انرژی است:
 
وی در ادامه گفت: به نظر می‌ رسد، گام بعدی دولت که اگر امسال نیز صورت نگیرد، در ماه‌ های اولیۀ سال آینده صورت خواهد گرفت و بخاطر واکنش‌ های اجتماعیِ افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت‌ ها، به تأخیر افتاده است، افزایش قیمت حامل های انرژی خواهد بود.
 
راغفر در ادامه گفت: دولت‌ ها، مسیرهای بهتری را برای جبران کسری بودجه دارند، از جمله مؤثرترین آنها، اخذ مالیات بر ثروت، دارایی و درآمدهای افسانه‌ ای برخی از گروه‌ ها در جامعه است، منتهی دولت‌ ها به دلیل سیاست‌ های نئولیبرالی که طی چند دهۀ گذشته بر اقتصاد کشور حاکم بوده است و بخاطر اینکه افراد تصمیم گیر، نوعاً نفع صاحبان سرمایه را تأمین می‌ کنند، در این قسمت موفق نشده ان، و گرنه درآمدهای قابل توجه مالیاتی وجود دارند که دولت باید آنها را اخذ کند.
 
تورم، مالیات ظالمانه از گروه‌ های فقیر:
 
این اقتصاددان در ادامه افزود: در فاصله ۱۹۱۴ تا ۱۹۸۰، مالیات تصاعدی بر ثروت و درآمدهای بالا تا ۹۰ درصد نیز می‌ رسید و دولت‌ ها از این طریق توانستند ثباتی را در اقتصاد ایجاد کنند، اما تصمیماتی که دولت‌ های ما در این ٣ دهه گرفته‌ اند، به نوعی مالیات تورمی بوده است که پرداخت کنندگان آنها، طبقات متوسط و پایین جامعه هستند.
 
وی در ادامه گفت: طبقات متوسط از آنجایی مالیات می‌ پردازند که ارزش منابع پس اندازهای آنها به شدت کاهش پیدا می کند و قدرت خرید دستمزدشان کاهش پیدا می کند و طبقات پایین تر هزینه‌ های به مراتب بیشتر از این موارد را نیز متحمل می‌ شوند، چراکه فاقد دارایی هایی هستند که ارزش آنها با تورم تعدیل شود و در نتیجه فاصلۀ آنها با حداقل ها بیشتر می‌شود و گفته می‌ شود که تورم، مالیات ظالمانه‌ ای است که از گروه های فقیر به نفع گروه‌ های ثروتمند اخذ می شود، چراکه در تورم، ارزش دارایی‌ های افراد ثروتمند تعدیل می‌ شود و افزایش پیدا می کند.
 
راغفر در ادامه افزود: این اتفاق پیامدهای شکننده ای برای گروه‌ های محروم جامعه دارد و منجر به رشد جرم و جنایت، اعتیاد، خودکشی و مهاجرت می‌ شود و این پدیده‌ ای است که در جامعه ما اتفاق افتاده است.
 
طرح باز توزیع بنزین، مقدمه‌ ای برای افزایش قیمت بنزین است:
 
حسین راغفر در ادامه در پاسخ به این پرسش که طرح بازتوزیع بنزین، چقدر قابل اجرا در سطح کشور است، گفت: متأسفانه عده‌ ای در درون حاکمیت، این طرح‌ ها را سفارش می دهند و عدۀ دیگری نیز که آشنایی با وضعیت اقتصادی کشور ندارند، این طرح‌ ها را فرموله و صورت بندی می‌ کنند و قطعاً این طرح با مشکلات جدی‌ ای مواجه خواهد شد. بخش زیادی از جمعیت کشور در مناطقی زندگی می‌ کنند که دسترسی آنها به چنین فرصت‌ هایی امکان پذیر نیست و در شرایط کنونی کشور، ۱۵ درصد جمعیت ما سواد خواندن و نوشتن ندارند و با توجه به اینکه صحبت از آن است که این دسته خدمات، به صورت الکترونیکی به حساب افراد واریز ‌شود، مشکلات عدیده‌ ای ایجاد می‌شود و مردم را وارد چرخۀ دیگری از فساد فروش سهمیه‌ ها در بازار می‌ کند و مشکلات عجیب و غریبی که بارها و بارها آن را تجربه کردیم، پدید خواهد آورد.
 
وی در ادامه گفت: از ابتدا، کامً مشخص بود که این طرح، موارد متعدد کاستی‌ های جدی دارد و امکان عملیاتی شدن آن وجود ندارد. این طرح مقدمه‌ ای بود بر اینکه قیمت بنزین بالا رود و این کار حتماً اتفاق خواهد افتاد، چراکه دولت‌ های ٣ دهۀ گذشته و خصوصاً دولت فعلی، راه حلی به ذهنشان نمی‌ رسد، برای تأمین کسری بودجه. در حالی که راه حل‌ هایی که می توانند به کاهش قیمت‌ ها نیز کمک کنند، وجود دارند، اما عزم سیاسی برای آنها وجود ندارد.
 
اولین بازندۀ افزایش قیمت ارز و حامل‌ های انرژی کیست؟:
 
راغفر در ادامه گفت: دولت‌ های ما، کماکان مارپیچ تورمی که در ٣ دهه گذشته دنبال کرده‌ اند، دنبال خواهند کرد. افزایش قیمت ارز، موجب افزایش قیمت کالاها در داخل می شود و تورم، خود منجر به افزایش قیمت حامل های انرژی می شود و بحث قاچاق بنزین در میان می‌ آید، و دوباره افزایش قیمت بنزین منجر به افزایش قیمت کالاها می شود. و گفته می شود ارز، ارزان شده است و ارز را باید گرانتر کرد، و این مارپیچِ تورمی، خود را بازتولید می کند و این اتفاقی بوده است که رخ داده است. و هر ساله و هر دوره، اولین اتفاقی که می افتد این است که سال بعد از افزایش قیمت ارز و حامل های انرژی، اولین بازنده، خود دولت خواهد بود، چرا که دولت بزرگترین متقاضی در کشور است. افزایش قیمت کالاها، هزینه‌ های دولت را به سرعت و به شدت بالا می برد، در حالی که منابع درآمدی آن، به آن نسبت نمی‌ تواند رشد کند و در نتیجه کسری بودجه آن بزرگتر می‌ شود. 

در این رابطه