گوترش خواستار همکاری بین‌المللی برای عرضه غلات اوکراین و مواد غذایی و کود روسیه به بازارهای جهانی شد

Gutresh Antonio

« آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستار همکاری بین‌المللی برای اطمینان یافتن از این که مواد غذایی و کود روسیه و همچنین غلات اوکراین می‌توانند به بازارهای جهانی برسند، شده است.»
 
آقای گوترش این سخنان را در استانبول ترکیه بیان کرد. ترکیه در حال هماهنگی‌هایی برای ازسرگیری صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه است.
 
دبیر کل سازمان ملل از این تلاش‌ها به عنوان اقدامی حیاتی برای بشریت قدردانی کرد، اما در عین حال صادرات مواد غذایی از روسیه را برای کاهش یافتن قیمت جهانی مواد غذایی ضروری دانست.
آقای گوترش قبل از سفر به ترکیه به اوکراین رفته بود و در آن جا با ولودیمیرزلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و همچنین رجب طیب اردوغان، دیدار و گفتگو کرد.
 
از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، این اولین باربود که آقای اردوغان به این کشور سفر کرد.
رئیس جمهور اوکراین هم در این دیدار درباره ادامه صادرات غلات از این کشور از طریق دریای سیاه با این مقامات گفتگو کرد.
 
در پی توافق بدست آمده با روسیه، ازسرگیری صادرات غلات در هفته‌های اخیر با نظارت ترکیه و سازمان ملل از بنادر اوکراین از سرگرفته شده است.
این توافق چندی پیش با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه حاصل شد.
 
اوکراین از صادرکنندگان عمده غلات در جهان است که از زمان حمله روسیه به این کشور در ماه فوریه این صادرات مختل شده است. به این ترتیب کمبود غلات میلیون‌ها نفر را در جهان در معرض گرسنگی قرار داده است.
حمله روسیه همچنین باعث افزایش شدید بهای مواد غذایی شد، به همین دلیل توافق برای صدور غلات از بنادر اوکراین یک گام اساسی در حل مشکل است.
 
 
منبع خبر: سایت بی‌بی‌سی فارسی