اطمینان آمریکا به اسرائیل: امتیاز جدیدی به ایران نمی‌دهیم

Bayden-Lapid

«یک وب‌سایت اسرائیلی مدعی است یک مقام ارشد آمریکایی اطمینان داده آمریکا امتیاز جدیدی برای احیای برجام به ایران نمی‌دهد. این مقام آمریکایی ظاهرا گفته توافق نهایی بر سر احیای برجام قریب‌الوقوع نیست.»
 
ظاهرا مقام‌های ارشد دولت آمریکا در روزهای گذشته به رهبران اسرائیل گفته‌اند توافق بر سر احیای برجام در آستانه نهایی شدن قرار ندارد.
 
وب‌سایت والا Walla روز شنبه ۲۰ اوت (۲۹ مرداد) در گزارشی از قول یک مقام بلندپایه آمریکایی که نامش فاش نشده نوشت دولت آمریکا به اسرائیل اطمینان داده برای احیای برجام امتیاز جدیدی به ایران نمی‌دهد.
 
این مقام دولت جو بایدن همچنین گفته شاید طرف‌ها به نسبت دو هفته پیش به توافق نهایی نزدیک‌تر باشند اما همچنان در مورد حل موارد اختلاف باقی‌مانده ابهام وجود دارد.
 
«تکذیب گزارش‌های رسانه‌ای درباره امتیازهای جدید»
بنابر این گزارش کاخ سفید در روزهای گذشته در تماس با مقام‌های دفتر نخست‌وزیر اسرائیل گزارش‌های رسانه‌ای درباره امتیاز دادن به جمهوری اسلامی برای احیای برجام را تکذیب کرده‌اند اما این پیام‌ها آرام‌بخش نبوده‌اند.
 
وب‌سایت آمریکایی اکسیوس نیز به نقل از مقام‌های کاخ سفید گزارش مشابهی منتشر کرده و می‌گوید افزایش حساسیت‌ها در اسرائیل نسبت به امضای احتمالی توافق احیای برجام بی‌ارتباط با انتخابات پارلمانی این کشور در ماه نوامبر نیست.
 
مذاکرات احیای برجام که آمریکا به طور مستقیم با آن مشارکت دارد فروردین سال پیش آغاز و بیستم اسفند بدون نتیجه متوقف شد.
 
دور جدید این مذاکرات پس از حدود پنج ماه وقفه به مدت چهار روز (۱۳ تا ۱۷ مرداد) در وین ادامه یافت و در پایان آن جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده ارشد مذاکرات احیای برجام "متن نهایی" توافق پیشنهادی را برای تصمیم‌گیری به طرف‌ها ارائه داد.
 
آمریکا و سه کشور اروپایی طرف توافق از این متن استقبال کردند اما ایران که نهایی خواندن متن را نادرست می‌داند شامگاه دوشنبه پاسخ خود به آن را در اختیار دفتر بورل قرار داد.
 
 در مورد پاسخ ایران گمانه‌زنی‌ها و اظهارات متفاوتی در رسانه‌ها منتشر شده اما درخواست‌های احتمالی جمهوری اسلامی هنوز به طور رسمی اعلام نشده‌اند.
 
گفته می‌شود ایران و آمریکا هنوز بر سر دو یا سه مسئله اختلاف دارند. روزنامه تایمز اسرائیل به تازگی گزارش داد ایران از یکی از درخواست‌های مهم خود مبنی بر خارج شدن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا عقب نشینی کردهاست.
 
«نگرانی اسرائیل از عبور از خطوط قرمز آمریکا»
با نزدیک شدن به نهایی شدن احتمالی توافق بر سر احیای برجام نگرانی‌های اسرائیل نسبت به آنچه عبور از خطوط قرمز آمریکا در متن پیشنهادی بورل عنوان می‌شود افزایش یافته است.
 
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز پنج‌شنبه خود تاکید ایالات متحده و اسرائیل درباره احیای برجام اختلاف‌های تاکتیکی دارند اما بر سر مسائل استراتژیکی مانند عدم دستیابی ایران به بمب اتمی هم‌سو هستند.
 
جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در سفر چندی پیش خود به منطقه در بیانیه مشترکی با یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد که آمریکا متعهد است جلوی دسترسی جمهوری اسلامی به بمب اتمی را بگیرد.
 
لاپید پیش از این تصریح کرده سیاست دولت انتقالی به رهبری او کشاندن اختلاف نظرها و مناقشه‌ها با دولت بایدن به افکار عمومی نیست و او تمایل ندارد روابط دو کشور را مخدوش کند.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، نخست‌وزیر اسرائیل روز پنج‌شنبه در یک گفت‌وگوی تلفنی با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان از کشورهای اروپایی و آمریکا خواست از ادامه مذاکرات احیای برجام با جمهوری اسلامی خودداری کنند..
 
کشورهای غربی معتقدند توافق هسته‌ای همچنان بهترین امکان دیپلماتیک برای جلوگیری از دسترسی جمهوری اسلامی به بمب اتمی است و اگر ایران توافق پیشنهادی را بپذیرد می‌توان به رسیدن به این هدف امیدوار بود.
 
 
منبع خبر: دویچه وله فارسی