حمله مجدد نیروهای آمریکایی به مواضع شبه نظامیان « مورد حمایت ایران» در سوریه

helycopter apacheستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، روز چهارشنبه دوم شهریور اعلام کرد در پاسخ به حملات راکتی به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در سوریه، مواضع مهاجمان هدف قرار گرفته شد.

این دومین حمله نیروهای آمریکایی طی ۲۴ ساعت گذشته به مواضع شبه‌نظامیان «مرتبط با ایران» در سوریه است.

طبق این اطلاعیه، دست‌کم سه تن از نظامیان آمریکایی در دو حمله راکتی جداگانه به محل مستقر این نیروها در سوریه زخمی شدند که جراحات این نیروها «سطحی» است.

طبق این گزارش٬ تاسیسات نیروهای آمریکایی در کونیکو و روستای الخضرا، هر دو در شمال شرقی سوریه، مورد حمله راکتی قرار گرفته است.

این گزارش توضیح بیشتری در خصوص صدمات وارده به تاسیسات و تجهیزات در این دو پایگاه ارائه نکرده است.

سنتکام می‌گوید٬ نیروهای آمریکایی این حملات را با هلیکوپترهای تهاجمی آپاچی پاسخ دادند و حداقل سه خودرو را هدف قرار دادند و چندین نفر را که گمان می‌رود مسئول شلیک موشک‌ها بودند، کشته‌اند.

طبق این گزارش، درگیری در حدود ساعت هفت و ۲۰ دقیقه به وقت محلی آغاز شد و حملات راکتی به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی و پاسخ نظامی آمریکا، حدود دو ساعت به طول انجامید.

مقام‌های آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود هم به رویترز گفتند که اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که تعداد نامشخصی از شبه نظامیان مورد حمایت ایران در حملات آمریکا کشته شده‌اند.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده می‌گوید، آمریکا به دنبال درگیری با ایران نیست، اما اقدامات لازم برای حفاظت از نیروهای خود را انجام می‌دهد.

کالین کال، معاون وزیر دفاع آمریکا در امور دفاعی گفته است: ما حملات نیروهای تحت حمایت ایران به نیروهای خود را در هیچ کجای جهان و از جمله در سوریه تحمل نمی‌کنیم و برای محافظت از نیروهایمان در برابر چنین حملاتی تردید نخواهیم کرد.

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا هم پولیتیکو گفته است که سپاه پاسداران مسئول و عامل هدایت این حملات است.

حملات سه‌شنبه به مواضع شبه نظامیان

سنتکام، روز گذشته اعلام کرد که به دستور رئیس جمهوری ایالات متحده، نیروهای آمریکایی تاسیسات شبه‌نظامیان مورد حمایت حکومت ایران را در دیرالزور در شرق سوریه هدف حملات هوایی قرار دادند.

پیشتر گزارش شده بود که یک پایگاه نظامی محل استقرار نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در سوریه و نیروهای اپوزیسیون حکومت بشار اسد که از حمایت آمریکا برخوردارند روز ۱۵ اوت هدف حمله پهپادی قرار گرفت، اما این حمله تلفاتی در پی نداشت.

سنتکام در بیانیه خود تصریح کرده بود که در این حملات «تاسیسات زیرساختی مورد استفاده شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران» هدف قرار گرفته شد.

ژنرال مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام در بیانیه در روز چهارشنبه گفته بود:»حمله هوایی در شرق سوریه پاسخی به حملات گروه های مورد حمایت ایران علیه نیروهای آمریکایی در سوریه در ۱۵ اوت بود و نشانگر عزم ما در دفاع از نیروها و تجهیزات آمریکایی می باشد

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ضمن «محکوم کردن» حمله آمریکا به مواضعی در خاک سوریه، هرگونه وابستگی شبه‌نظامیان این کشور به سپاه پاسداران را تکذیب کرد.

دیرالزور استانی استراتژیک در مجاورت مرز عراق است و در آن میدان‌های نفتی وجود دارد. گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی و نیروهای سوریه کنترل این منطقه را در دست دارند و هر از گاهی هدف حملات هوایی اسرائیل قرار می‌گیرند.

منبع: رادیو فردا