غنی سازی در دومین آبشار سانتریفیوژهای نسل ششم در نطنز آغاز شده است

centrifugeبر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران غنی‌سازی با سانتریفیوژهای نسل ششم را در تاسیسات هسته‌ای نطنز آغاز کرده است.

به گزارش رویترز، در این گزارش «محرمانه» به اعضای آژانس، به سه «آبشار» غنی‌سازی با جدیدترین نسل سانتریفیوژهای ایران (IR-6) اشاره شده است.

در گزارش دو روز پیش، آژانس از راه افتادن آبشار اول خبر داده بود. در گزارش جدید آمده که آبشار دوم هم مثل آبشار اول متشکل از ۱۷۴ سانتریفیوژ نسل ششم است و «غنی‌سازی پنج درصدی شکافتی» در آن آغاز شده است.

بنا بر این گزارش، ماده رادیواکتیو هنوز به آبشار سوم تزریق نشده است.

غنی سازی با نسل ششم سانتریفیوژهای ایران در حالی مخابره می‌شود که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، امروز در مسکو گفت به احیای توافق هسته‌ای برجام و رفع تحریم‌ها امیدوار است و غرب منتظر پاسخ تهران به پیشنهاد اروپا است.

امیر‌عبداللهیان: نیازمند متنی قویتر هستیم

در جریان سفر روز چهارشنبه، ۳۱ اوت، وزیر خارجه ایران به مسکو دو طرف درباره احیای توافق هسته‌ای برجام، وضعیت در سوریه و اوضاع اوکراین که تحت تجاوز نظامی روسیه قرار دارد، مذاکره کردند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در کنفرانس خبری با آقای لاوروف گفته به چشم‌انداز احیای توافق هسته‌ای برجام و رفع تحریم های اتمی ایران امیدوار است.

وزیر خارجه ایران گفته ایران در حال کار بر روی پاسخ آمریکا به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا درباره برجام است. او گفت که «در مورد تضمین نیازمند متنی قویتر هستیم و باید ضمانت‌های قویتر در این موضوع داشته باشیم.»

او همچنین با انتقاد از آژانس بین‌المللی اتمی گفت که این نهاد «باید از رفتار سیاسی خود فاصله بگیرد و صرفا بر تکیلف و وظیفه فنی خود متمرکز شود.»

ساعتی پیش از این سخنان، محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی این کشورنیز دراظهاراتی انتقاد آمیز گفت که اگر پرونده پادمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی بسته نشود، در صورت به دست آمدن توافق احیای برجام هم «روز بازاجرایی وجود نخواهد داشت.»

در صورت احیای برجام، «روز بازاجرا» روزی است که مطابق جدول زمان‌بندی شده ایران باید به تعهدات خود در محدود کردن برنامه اتمی‌اش عمل کند.

سئوالات پادمانی آژانس از ایران مربوط به پیدا شدن آثار اورانیوم در سه مرکز از پیش اعلام نشده به بازرسان است. این موضوع به اختلافی میان دو طرف بدل شده و تاکنون شورای حکام آژانس دو قطعنامه در ضرورت حل و فصل آن صادر کرده است.

در حال حاضر اتحادیه اروپا متنی را به عنوان پیش نویس توافق آماده کرده است. ایران و آمریکا هر کدام یک بار ملاحظات خود را به این متن اعلام کرده اند اما حالا متن پیشنهادی در حال بررسی مجدد در ایران است.

اهمیت تعداد و کیفیت سانتریفیوژها برای برنامه اتمی

سانتریفیوژها ماشین‌هایی برای غنی‌سازی اورانیوم است. هر چه تعداد این دستگاه ها بیشتر باشد سرعت غنی‌سازی اورانیوم بالاتر می رود اما ایران دست به تولید سانتریفیوژهایی با کیفیت بهتر از نسل اول این ماشین‌ها زده که کیفیت غنی‌سازی را هم بهبود می‌بخشد. بنابراین با بالارفتن تعداد سانتریفیوژهای پیشرفته، ایران می‌تواند سرعت و کیفیت غنی سازی اورانیوم را بالاتر ببرد و به میزان ذخایر اورانیوم غنی شده خود بیفزاید.

هرچقدر میزان این ذخایر بیشتر و خلوص اورانیوم غنی شده بالاتر شد، امکان بالقوه ساخت سلاح اتمی هم بیشتر خواهد بود اما ایران می گوید چنین قصدی ندارد و هدف از این کار صرفا برای امور صلح آمیز مثل مصارف پزشکی، کشاورزی و تولید برق است.

ایران در حال حاضر اورانیوم را با خلوص کمتر از ۵، ۲۰ و ۶۰ درصد غنی می کند. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس،گفته است که غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصدی فقط در کشورهایی انجام می شود که سلاح اتمی می سازند اما ایران می‌گوید هدفی جز مصرف صلح‌آمیز ندارد.

با وجود اعلام سیاست رسمی در خودداری از تولید سلاح اتمی، برخی از مقام‌های دولتی از جمله محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران از ضرورت توانایی در ساخت سلاح اتمی هم دفاع کرده اند.

منبع:بی بی سی


در این رابطه