رهایی سه زندانی از اعدام در شهر های مختلف

edam-rahaii
خبرگزاری هرانا – سه زندانی در شهر های تهران، یاسوج و مهاباد که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. همچنین ۴۱ زندانی در خوزستان و ۱۰۶ زندانی در سراسر کشور در ماه های اخیر از اعدام رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از آفتاب نیوز، یک زندانی در شهرستان یاسوج از اعدام رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، فردی به نام رحمان احسانی زاده، در سال ۹۲، در یک درگیری طایفه‌ای که به دلیل اختلافات ملکی در یکی از روستا‌های یاسوج رخ داده بود به اتهام قتل راهی زندان شد. وی در خصوص این حادثه گفت: “۱۲ شهریور ماه سال ۱۳۹۲ بود که در یکی از منطقه‌های ییلاقی و عشایرنشین شهرستان یاسوج درگیری طایفه‌ای رخ داد. درگیری به دلیل اختلافات ملکی اتفاق افتاد. حدود پنجاه نفر از یک طایفه و پنجاه نفر هم از یک طایفه دیگر مقابل هم ایستادند و تیراندازی کردند که در این میان یک پسر ۱۲ ساله به نام «صادق» در فاصله ۱۲۰۰ متری بر اثر همین تیراندازی‌ها جانش را از دست داد. با توجه به نظرات کارشناسان و قضات من به اتهام قتل راهی زندان شدم.”

آقای احسانی زاده با اشاره به این که چهار بار تا پایه چوبه دار رفته است ادامه داد: “با پادرمیانی ریش‌سفیدان از چوبه دار نجات پیدا کردم. در مدتی هم که زندان بودم با خانواده مقتول تماس می‌گرفتم آن‌ها به من می‌گفتند که می‌دانیم قاتل بچه ما تو نیستی ولی ما پول دیه را از تو می‌خواهیم. معتمدان شهرمان پادرمیانی کردند، اما در آن چهار دفعه که تا پای چوبه دار رفتم فقط یاد خدا توانست آرامم کند. در نهایت با پرداخت ۲ میلیارد تومان به اولیای دم توانستم رضایت آن‌ها را جلب کنم.”

رهایی یک زندانی از اعدام در مهاباد
به گزارش رکنا، رئیس زندان مهاباد از رهایی یک زندانی از اعدام در این شهرستان خبر داد.

ایرام شهبازی گفت: “فردی به نام خ س که به جرم قتل عمد محکوم به قصاص شده با رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت.”

رهایی یک زندانی از اعدام در تهران
به گزارش اعتماد آنلاین، یک زندانی در تهران با رضایت اولیای دم از اعدام نجات یافت.

بر اساس این گزازش، یک مرد ۳۵ ساله به نام مجید در سال ۹۴، در یک نزاع مردی را با قتل می رساند.

مجید در اعترافات خود اظهار داشت: “در پیک موتوری مشغول به کار بودم و با مسافرکشی زندگی‌ام را می‌گذراندم؛ اما وضع مالی‌ام بد بود. چند روز بود که موتور خراب شده و آن را برای تعمیر به تعمیرگاه سپرده بودم اما هزینه پرداخت آن را نداشتم. حتی چند روز بود که چیزی نخورده بودم و گرسنه بودم. به همین خاطر تصمیم گرفتم از داخل سطل زباله، ضایعات جمع کنم و بفروشم تا بتوانم شکمم را سیر کنم و هزینه تعمیر موتور را هم بپردازم. میله آهنی را برداشتم و با آن مشغول گشتن در سطل زباله بودم که پیرمرد سر رسید. او هم در حال جمع‌آوری ضایعات بود اما وقتی چشمش به میله آهنی‌ای که در دستم بود افتاد، گفت میله متعلق به اوست. به او گفتم اشتباه می‌کند اما به میله چسبیده بود و می‌خواست هر طور شده آن را از من بگیرد. من که کنترل اعصابم را از دست داده بودم با او درگیر شدم و هفت ضربه با میله آهنی به سرش زدم.”

در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران، با تقاضای برادر مقتول، مجید به اعدام محکوم شد. هست سال پس از این حادثه برادر مقتول با حضور در دادگاه اعلام کرد: “ما همچنان درخواست اعدام داشتیم، برادر متهم خیلی به ما التماس کرد. او زندگی سخت برادرش را به ما نشان داد، متوجه شدیم خانواده خوبی هستند و از بدبختی چنین اتفاقی افتاده است. ما هم قبول کردیم در قبال دریافت دیه گذشت کنیم. من در این سال‌ها متوجه شدم متهم متنبه شده است و از دادگاه درخواست دارم با توجه به اینکه متهم پشیمان است و آدم بدی هم نیست دادگاه مساعدت کند و بیشتر از این او را در زندان نگه ندارد.”

رهایی ۴۱ زندانی از اعدام در خوزستان
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس کل دادگستری خوزستان از رهایی ۴۱ زندانی از اعدام در این استان خبر داد.

علی دهقانی اظهار کرد: “با تلاش و کوشش اعضای شورای حل اختلاف و همچنین با رضایت اولیای دم از ابتدای امسال تا پایان مردادماه، ۴۱نفر از محکومان به اعدام، رهایی یافتند.”

رهایی ۱۰۶ زندانی از اعدام در سراسر کشور
به گزارش ایلنا، دبیر ستاد ملی صبر، از رهایی ۱۰۶ زندانی از چوبه دار خبر داد.

ابوالفضل محبی در این خصوص گفت: “در ۲۰ ماه گذشته در نتیجه تلاش اعضا ستاد ملی صبر و کمک های مردمی ۸۸۸ پرونده محکوم به اعدام، به ساطش ختم شدند. همچنین از تاریخ ۸ مرداد سال جاری موفق به اخذ ۱۰۶ جلب رضایت قطعی اولیای دم پرونده های اعدام شدیم.”


در این رابطه