سمت و سوی قیمت دلار بالارونده است

dolar
 نرخ تبدیل هردلار آمریکا به ریال ایران بیشتر از اینکه تابعی از سیاستگزاری بانک مرکزی و تنظیم بازار با عرضه وتقاضا باشد تابعی از سیاست خارحی ایران به ویژه تابعی از فراز و فرودهای داستان برجام است. الان ماههاست پای برجام بر گلوی بازار دلار است و با گفت وگوهای امیدوارکننده از فشار کاسته و قیمت هردلار کمی می افتد و با قهر دوطرف مذاکره یعنی نظام سیاسی ایران ونظام سیاسی آمریکا افزایش می یابد. به نظر می رسد با آشکار شدن سازش ناپذیری دوطرف اصلی گفت وگوهای هسته ای حالا دلار روند فزاینده را در برابر ریال سپری خواهد کرد. به طوری که دیروز و پس از پاسخ ایران؛ دلار پس از ۳ هفته از مرز ۳۰ هزار تومان عبور کرد.

قیمت فروش هر دلار آمریکا در پایان معاملات روز یکشنبه بازار آزاد تهران به ۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان رسید که بالاترین رقم در ۱۹ روز گذشته به شمار می‌رود. قیمت هر دلار آمریکا در فاصله ۲۳ ژوئیه تا ۲۰ اوت گذشته و همزمان با افزایش امیدواری‌ها نسبت به پذیرش طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام از سوی ایران و ایالات متحده از ۳۲ هزار و ۱۵۰ تومان تا ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش یافت و به پایین‌ترین رقم در ۱۰۳ روز پیش از آن رسید. طی سه هفته کاری گذشته نیز معاملات بازار آزاد تهران با قیمت‌های پایین‌تر از ۳۰ هزار تومان به پایان رسیده بود. اما پس از آن که ایران پنجشنبه شب، پاسخ خود به جواب آمریکا را از طریق هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات احیای برجام به واشنگتن رساند، یک سخنگوی وزارت خارجه این کشور آن‌ را «غیرسازنده» توصیف کرد. ۴۸ ساعت پس از سردرگم شدن دوباره کلاف مذاکرات هسته‌ای ایران، داد و ستدهای روز یکشنبه با ثبت نرخ بالای ۳۰ هزار تومان پیگیری شد. با وجود تعطیلی بازار جهانی طلا، افزایش نرخ ارز در ایران موجب شد تا بهای هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران ۱۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان به فروش برسد که ۸۰ هزار تومان بالاتر از نرخ روز شنبه بود. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز روز یکشنبه ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان گران‌تر شد و یک میلیون و ۲۸۴ هزار تومان فروخته شد.هر یورو نیز روز یکشنبه در آستانه ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان داد و ستد شد.

در صورتی که بانک مرکزی نخواهد بازاررا از سمت عرضه ارز به تعادل بکشاند و با توجه به فضای مایوس کننده گفت وگوهای هسته ای قیمت دلار در بازار آزاد روندی فزاینده را تجربه خواهد کرد. پیش بینی می شود اگر فضای سیاست خارجی همین باشد که تاصبح امروز از سوی رسانه های گوناگون ارزیابی شده است ، احتمال افزایش قیمت دلار نیز افزایش خواهد یافت.

ساعت 24 -