فولکر تورک کمیسر عالی حقوق انسان آتی سازمان ملل

Commissariat-Aali hoghough-1 فولکر تورک، دیپلمات اتریشی و معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه ۱۷ شهریور با اجماع مجمع عمومی این سازمان، بعنوان کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شد.
 
این دیپلمات ۵۷ ساله جانشین میشل باشله شیلیایی می‌ شود که دوره چهارساله‌ اش یک ماه دیگر به پایان می‌ رسد.
 
فولکر تورک سابقه سه دهه کار در سازمان ملل را دارد، به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان، نزدیک است و در حال حاضر معاون دبیرکل این سازمان در امور سیاسی است.
 
آقای تورک روز جمعه ۱۸ شهریور در توئیتر نوشت که احساس مسئولیت عمیقی می‌کند و تمام توان خود را برای پیشبرد وعده‌ های اعلامیه جهانی حقوق بشر برای همه و در همه جا به کار خواهد گرفت.
 
میشل باشله بعد از یک جدال سخت پس از انتشار گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر در منطقه سین کیانگ چین، دوره ریاست خود بر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل را پایان داد.
 
این گزارش مجموعه‌ ای از موارد نقض حقوق بشر، از جمله شکنجه، کار اجباری و بازداشت خودسرانه جامعه ایغور سین‌کیانگ و سایر مسلمانان چین را توضیح می‌ دهد.
 
پکن تلاش کرد جلوی انتشار این گزارش را بگیرد و اتهاماتی را که سال‌ هاست از سوی گروه‌ های حقوق بشری مطرح می‌ شود، رد می‌ کند.
 
تیرماه امسال نازیلا قانع، استاد دانشگاه و فعال حقوق بشر ایرانی‌ تبار، نیز بعنوان گزارشگر ویژه «آزادی ادیان و عقیده» در کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد انتخاب شد.