وضعیت منشنج بین آذربایجان و ارمنستان جنگ

GharaBagh-Jang rfi فارسی: نیکول پاشینیان اعلام کرد که در درگیری‌ های هفته گذشته کشورش با آذربایجان، ۱۳۵ سرباز ارمنی کشته شده اند.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز از جلسه پارلمان ارمنستان، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، امروز جمعه، از کشته شدن ۱۳۵ سرباز ارمنی در درگیری های مرزی هفته گذشته کشورش با آذربایجان خبر داد.
 
نخست وزیر ارمنستان همچنین دیشب در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، درباره وضعیت مرز ارمنستان و آذربایجان وهمچنین مسائل مربوط به اجرای تصمیمات اتخاذ شده در رابطه با درخواست ارمنستان در سازمان پیمان امنیت جمعی، گفتگو کرد.
 
به گزارش رویترز به نقل از دفتر مطبوعاتی کابینه وزرای ارمنستان، نیکول پاشینیان در این گفتگو تاکید کرد:
 
با وجود آرامش نسبی در مرز، وضعیت ناشی از تجاوز آذربایجان به خاک ارمنستان بسیار متشنج است.
 
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز خبر انجام این گفتگو را تأیید کرده است.
 
باکو و ایروان، یکدیگر را مسئول درگیری‌ هایی می دانند که در عرض ۴۸  ساعت، بیش از ١٧٠ کشته برجای گذاشت. 
 
این مرگبارترین درگیری بین دو کشور، از زمان جنگ شش هفته ای در سال ٢٠٢٠، که هزاران کشته برجای گذاشت، می باشد.
 
ارمنستان و جمهوری آذربایجان، ده‌ها سال است که بر سر قره‌باغ، منطقه ای کوهستانی در شرق ارمنستان و جنوب غربی جمهوری آذربایجان، که به عنوان خاک جمهوری آذربایجان شناخته شده، و در عین حال جمعیت زیادی ارمنی را در خود جای داده، با هم درگیر هستند.
 
نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، روز چهارشنبه، در سخنرانی خود در پارلمان، با اشاره به احتمال افزایش آمار کشته شدگان، گفته بود که کشورش از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری مسکو، درخواست کرده است تا به بازسازی تمامیت ارضی‌اش کمک کند.
 
از طرف دیگر، وزارت دفاع آذربایجان، روز پنجشنبه، اعلام کرده بود که ٧١ نظامی این کشور، در جریان درگیری های هفته جاری در مرز ارمنستان کشته شده اند.
 
روسیه که نقش میانجی را در منطقه ایفا می‌کند، روز سه‌شنبه آتش‌بس میان این دو کشور همسایه را اعلام کرده بود، اما این آتش‌بس به مدت دو روز نقض شده بود و دو کشور، یکدیگر را به نقض این آتش بس متهم می کردند.
 
پس از دو روز خشونت‌های مرتبط با مناقشه، آلن سیمونیان، رئیس پارلمان ارمنستان، دیروز پنجشنبه، اعلام کرد که یک آتش‌بس با جمهوری آذربایجان حاصل شده است.
 
رئیس پارلمان ارمنستان گفت که روسیه، فرانسه و ایالات متحده، به طور مساوی در برقراری آتش بس با آذربایجان مشارکت داشته اند. 
 
پیشتر ایالات متحده از روسیه خواسته بود تا از نفوذ بسیار زیادش درارمنستان و جمهوری آذربایجان استفاده کرده تا درگیری ها و خشونت که باعث مرگ ده ها تن شده است، خاتمه یابد.
 
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در این زمینه گفته بود:
 
ما از توقف خصومت‌ها بین آذربایجان و ارمنستان استقبال می‌کنیم و به همکاری با طرف‌ها برای تقویت آن ادامه خواهیم داد.