شرکت بن سلمان در مراسم خاکسپاری ملکه و تقاضای دستگیری او

Bensalman

«ولیعهد عربستان سعودی قرار است برای مراسم خاکسپاری ملکه الیزابت به لندن سفر کند. دعوت از او چهار سال پس از قتل جمال خاشقجی، خبرنگار واشنگتن پست، انتقادهای زیادی به دنبال داشته است. نامزد خاشقجی خواستار دستگیر اوست.»
 
فهرست مهمانان مراسم خاکسپاری ملکه الیزابت دوم در روز دوشنبه ۱۹ سپتامبر در لندن طولانی است. حدود ۲۰۰۰ نفر از جمله جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اورسولا فون در لاین و امپراتور ژاپن ناروهیتو به بریتانیا دعوت شده‌اند.
 
با این حال نام مهمانانی نیز در میان مدعوین هست که با مخالفت‌های شدید روبرو شده. نه فقط حضور رئیس جمهور راستگرای برزیل یعنی ژائیر بولسونارو مایه ناخشنودی بسیار است، بلکه فردی که مدت‌هاست در غرب طرد شده یعنی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی نیز قرار است برای ادای احترام به ملکه به لندن برود.
 
سفارت عربستان اعلام کرده که سفر او به بریتانیا را اعلام کرده است، اما روشن نیست که آیا او در بخش رسمی مراسم نیز شرکت خواهد کرد یا خیر. حاکمان بالفعل عربستان سعودی همچنان زیر اتهام سنگین قتل جمال خاشقجی هستند. در سال ۲۰۱۸، این روزنامه نگار در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به طرز وحشیانه‌ای کشته شد. سرویس های اطلاعاتی آمریکا بن سلمان را مسئول مستقیم این جنایت می‌دانند.
نامزد خاشقجی خواهان دستگیری بن سلمان شد
 
خدیجه چنگیز، نامزد خاشقجی سفر بن سلمان به لندن و تلاش ولیعهد عربستان برای رسیدن به "مشروعیت و عادی سازی" را "مایه ننگ" دانسته است. چنگیز به گاردین گفت که بن سلمان باید به دلیل قتل نامزدش در لندن دستگیر شود. اما کسی به این کار اعتقادی ندارد.
 
اخبار در مورد قتل خاشقجی مدت‌ها بود که فروکش کرده و اوضاع در اطراف بن سلمان آرام شده بود. اما تابستان امسال او  برای اولین باربه اروپا سفر کرد و به دیدار رهبران یونان و فرانسه رفت و قتل خبرنگار واشنگتن پست دوباره به موضوع رسانه‌ها تبدیل شد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز پیش از این با او ملاقات کرده بود.
 
پس زمینه این بازدیدها احتمالاً افزایش قیمت انرژی در نتیجه جنگ اوکراین است. برای مثال، بایدن می خواست از دیدار خود با حاکمان عربستان برای افزایش حجم تولید نفت این کشور استفاده کند تا بهای نفت کاهش یابد. برنامه‌ای که شکست خورد.
 
«اهمیت عربستان برای آمریکا و اروپا»
علیرغم انتقاد شدید از وضعیت  حقوق بشر در عربستان، این کشور اهمیت زیادی برای متحدان و شرکای غربی خود دارد. عربستان سعودی تنها از نظر سیاست انرژی برای غرب مهم نیست، بلکه این کشور به عنوان متحد آمریکا در برابر تلاش ایران برای توسعه نفوذ خود در خلیج فارس نیز به شمار می‌رود. روابط بین ایالات متحده و عربستان سعودی به ویژه در دوران دونالد ترامپ عمیق‌تر شده بود.
 
جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار تبعیدی سعودی درآمریکا، روز دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول، توسط یک تیم عملیات ویژه عربستان به قتل رسید. ریاض پس از مواجه شدن با فشارهای شدید بین‌المللی، بالاخره  پذیرفت که او توسط مأموران عربستان کشته شده است.
 
 
 
منبع: سایت رادیو دویچه وله